Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 37

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. 20-11-13 13:34 #1
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμιση
    Το τελευταιο διαστημα εχω σοβαρες ενοχλησεις σε σημειο που να μη μπορω να βγαλω προπονηση απο τις καουρες στον οισοφαγο..εχει κανεις να προτεινει tips η φαρμακα για γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση?Κυκλοφορουν πολλα τετοια αντιοξινα απ οτι βλεπω και σε διαφημησεις στην τηλεοραση,οπως το algoral,malox,primperan,simeco κλπ..Αν καποιος κανει χρηση και εχει δει διαφορα ας αφησει ενα review.Το μεγαλυτερο θεμα βασικα εδω για αντιμετωπιση ειναι η καλη διατροφη,κι εγω δε προσεχω καθολου αυτο το διαστημα..αυτο που εχω παρατηρησει οτι με ενοχλει υπερβολικα ειναι οτιδηποτε περιεχει φυλλο,σφολιατα δλδ..τυροπιτες κλπ.Αλκοολ δε πινω,ουτε αναψυκτικα σοδες κλπ..σαλτσες και καυτερα επισης δε τρωω..δε ξερω τι θα κανω εν τελει,ειναι πολυ σπαστικο παντως και το χω καθε μερα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-11-13 15:17 #2
    Προεπιλογή
    Σου εγραφα μισή σελίδα απάντηση και κόπηκε η σύνδεση !@@##$$%%%%

    Επειδή είμαι παθών με σοβαρό θέμα οξείας οισοφαγίτιδας που μου πήρε 1 χρόνο για να θεραπευτεί, εν συντομία:

    Κανόνισε γαστροσκόπηση asap ... εκεί ο γιατρός θα κρίνει αν θα σε πάει στα light (Riopan Gel, Zantac etc) ή σε αναστολείς υποδοχής Η+ (Penrazol, Ezipol etc)...

    Όπως και να ΄χει, ΜΑΚΡΙΑ από : σφολιάτες/φύλλα, τσιγάρο/αλκοόλ/καφέ, τσιγαριστά/βαριά/σάλτσες, όξινους χυμούς (πορτοκάλια-grapefruit etc), ανθρακούχα και οτι άλλο νιώθεις οτι σου πέφτει βαρύ (το ρεύεσαι για ώρα).

    MHN τρώς σαν βόδι σε μία καθισιά (μικρότερα γευματα) και ΜΗΝ πέφτεις οριζόντια για ύπνο με γεμάτο στομάχι!

    Θα στα πει με λεπτομέρειες ο Γαστρολόγος.

    Ρώτα οτι άλλο θέλεις, έπεσες σε περίπτωση master σε θέματα στομαχιού/οισοφάγου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Redragon7 : 20-11-13 στις 15:20
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-11-13 15:39 #3
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Πω ρε φιλε,τι σπασιμο ειν αυτο..!!!Θελει πολυ υπομονη..προς το παρον λεω να δοκιμασω αναστολεις αντλιας πρωτονιων,ομεπραζονη και υστερα θα δω πως θα παει,με συμβουλη φαρμακοποιου..αν συνεχισει τοτε θα παω σε γαστρολογο..Οταν εκανα καθαρη διατροφη δεν ειχα τετοια θεματα,ποτε.Τωρα αναγκαστικα κανω λιγοτερα και μεγαλυτερα γευματα οποτε επιρρεαζει και αυτο..Για τον καφε το διαβασα και ξενερωσα πολυ,ειναι συνηθεια που δε κοβεται..Τωρα που εισαι ενταξει,ξαναπινεις καφε η τον εχεις κομμενο για παντα?Σε πειραζουν ολοι οι τυποι του καφε η καποιοι ειναι πιο επιβλαβης?Παραδειγμα φραπες με φρεντο εχει διαφορα στην ποιοτητα,αλλα η καφεινη παραμενει καφεινη.Οισοφαγητιδα παθαινεις εαν το αμελησεις,ε?Εγω το χω καμποσο καιρο και η αληθεια ειναι οτι ενω για μερικες μερες μπορει να ειμαι ενταξει,στο καπακι με πιανει καθε μερα για διαστηματα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-11-13 16:51 #4
    Προεπιλογή
    Τα Penrazol και Ezipol που σου προανέφερα είναι omeprazol. Κάνουν ΤΡΕΛΗ δουλειά (ένα το πρωι με άδειο στομάχι μισή ώρα πριν το πρωινο) και θα μπορείς να φας κροκοδειλο γεμιστό με σκόρδο χωρίς να καταλαβαίνεις Χριστό, αλλά....

    Μην επαναπαυτεις. Διόρθωσε όσο μπορείς τις διατροφικές σου συνήθειες και μην εξαρταται απο τα φαρμακα για το υπόλοιπο της ζωής σου...

    Όσο για τον καφε, εχω να βάλω στο στόμα μου καμμια 10αρια χρόνια οπότε δεν μπορω να σου απαντήσω...φαντάζομαι πάντως Πόσω ο Γαλλικός και ο Ελληνικός είναι απείρως προτιμότεροι απο Nescafé (ΜΑΚΡΙΑΑΑΑΑ) και φρεντοειδή...
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-11-13 18:04 #5
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Ειναι κληρονομικη ασθένεια?

    Ενας γνωστος μου που πηγε λαρισσα σε "κλινικο διατροφολογο" , τον ειχε βαλει να τρωει 5-6 γευματα μονο ρυζι , ρυζι-τυρι φετα, ψωμι-τυρι κατι τετοια κουλα.......
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-11-13 20:24 #6
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Redragon ευχαριστω για τη βοηθεια..Κοιταξε,δεν εχω σκοπο να σαβουρωνω μια ζωη,οποτε και να παρω ενα φαρμακο να με βοηθησει θα ειναι προσωρινο.

    ArgoSixna κληρονομικη δε θα το λεγα..νταξει λιγο ως πολυ νομιζω οτι ολοι περναμε απο εστω μια ελαφρα φαση,πιανει και τη μανα μου αραια και που αλλα οχι σε βαθμο που θα μιλουσαμε για κληρονομικοτητα.Πιστευω οτι στη δικη μας φαση που ξερουμε 5 πραματα για τη συνθεση των τροφων,μακροσυστατικα κλπ δεν ειναι δυσκολο να καταλαβουμε τι μας πεφτει βαρυ και τι μας χαλαει.Εμενα πχ με ενοχλουν τα βραστα αυγα που τρωω καθε μερα..δε γινεται να αλλαξω αυτο το γευμα,οποτε πρεπει να βρω και να αφαιρεσω ολα τα υπολοιπα που με χαλανε και τα αυγα να τα αφησω,η τουλαχιστον να τα κανω πιτακι με βρωμη που δε με χαλαει..Για το γαλα παραδειγμα λενε οτι επιβαρυνει,σε μενα ευτυχως ειναι ενταξει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 17-05-15 17:45 #7
    Προεπιλογή Γαστροοισοφαγικη Παλινδρομηση.
    Καλησπερα σε ολους,εδω και 1 μηνα περιπου ενιωθα ενωχλησεις στο στομαχι ενω εκανα αρκετα ασχημη διατροφη,ετρωγα πολλα λιπαρα και καταναλωνα καθε μερα πολυ νερο ενδιαμεσα απο το φαγητο το οποιο ηταν 2 γευματα και οχι υγειηνα.Τελος παντων μετα απο καποιο καιρο πηγα να το κοιταξω σε νοσοκομειο που δε με εξετασε γαστρεντερολογος και η διαγνωση ηταν οταν πασχω απο την παπαραπανω ασθενεια και μου εγραψε Laprazol 1 καθε μερα πριν το πρωινο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι μου ειπε 7 μερες εκτος γυμναστηριου και ξεκουραση γενικα το οποιο με εβγαλε παλι εκτος προγραμματος ωστε να μη μπορω να φτιαξω την διατροφη μου.ποια η αποψη σας για το θεμα του γυμναστηριου?Ποτε θα εχω την δυνατοτητα να επιστρεψω στις προπονησεις και σε τι ενταση;Υπαρχει κατι που θα πρεπει να προσεχω ιδιαιτερα;εχω διαβασει οτι πρεπει να αποφευγω να σηκωνω βαρη ή να κανω κοιλιακους.Ευχαριστω εκ των προτερων. Ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι 20 χρονων
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 18-05-15 09:57 #8
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    ...ένας απλός ασκούμενος μπορεί να σου πει κάτι παραπάνω από έναν γιατρό? Τα ερωτήσματά σου πρέπει να τα θέσεις σε αυτός και μόνο.

    Γιατί και να έχει τύχει σε κάποιον άλλο μπορεί η αντιμετώπιση να ήταν διαφορετική και εν τέλη το κάθε σώμα είναι διαφορετικό.
    Προφανώς στο είπε για να μνη αυξήσεις την ενδοκοιλιακή σου πίεση.

    Δες το σαν ευκαιρία για να φτιάξεις την άσχημη διατροφή σου.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 18-05-15 18:50 #9
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-05-15 15:25 #10
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.
    Πήγα στα επείγοντα για να μη χρειαστει ραντεβου.Ανεφερα στην γιατρο οτι εδω και καποιο διαστημα ενιωθα την γευση του φαγητου που μολις ειχα φαει για ωρες,οτι ειχα ενωχλησεις στο στομαχι και οτι ενιωθα οτι δε χωνευω σωστα το φαγητο μου.Απλα και σε καποια αρθρα στο ιντερνετ που εψαξα,αναφερει οτι ειναι καλο να αποφευγονται π.χ οι κοιλιακοι η το να σηκώνω βαρη.με εδωσε και ενα χαρτι που γραφει περι παλινδρομησης.θα παω και σε γαστρεντερολογο απλα ηθελα και μια γνωμη απο εδω.ευχαριστω για τον χρονο σας
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-05-15 18:27 #11
    The Quadzilla
    Το avatar του χρήστη Eddie

    Εγγραφή
    16-11-2009
    Περ.
    Βολος
    Μηνύματα
    9.514
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο lila_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τί εξέταση έκανες? Γαστροσκόπηση? Ή απλά είπες τα συμπτώματα στον γιατρό και έκανε διάγνωση? Και τι συμπτώματα ανέφερες? Οι ενοχλήσεις στο στομάχι είναι πολύ γενική περιγραφή, από αυτό και μόνο αποκλείεται να σου είπε ότι έχεις ΓΟΠ.
    Αν έχεις ΓΟΠ η αποχή απ το γυμναστήριο/ξεκούραση δε θα σου κάνει καμία διαφορά, απορώ που τα διαβάζουν αυτά.
    Η ΓΟΠ δε θεραπεύεται, μόνο τα συμπτώματα της μπορείς να διαχειριστείς (ίσως). Οπότε ο τύπος σου έδωσε τη γενική οδηγία που δίνουν όοοοοολοι οι γιατροί ανεξαρτήτως πάθησης, γιατί κλασικά είναι άσχετοι με οποιαδήποτε μορφή άσκησης.
    Αν έχεις όντως ΓΟΠ το μόνο που μπορείς να ελέγξεις είναι η διατροφή σου, τίποτε άλλο. Οπότε αν θες να στρώσει το πρόβλημα ξεκίνα από κει, και αν είσαι υπέρβαρος χάσε οπωσδήποτε βάρος.

    Εχεις γινει τσακαλι σε ολες τις παθησεις! Φανταζομαι τα μονα κενα που εχεις στο ιστορικο σου αφορουν τη στυτικη δυσλειτουργεια..ΧΑΧΑΧΑΧ

    Εγω ακομα να κανω γαστροσκοπηση και φυσικα ακομα να χασω κιλα..Ας ειναι καλα τα χαπια.. Ενα nexium την ημερα, το ξερατο το κανει περα.

    Καλησπερες..
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-05-15 22:22 #12
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ARIS1914 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα στα επείγοντα για να μη χρειαστει ραντεβου.Ανεφερα στην γιατρο οτι εδω και καποιο διαστημα ενιωθα την γευση του φαγητου που μολις ειχα φαει για ωρες,οτι ειχα ενωχλησεις στο στομαχι και οτι ενιωθα οτι δε χωνευω σωστα το φαγητο μου.Απλα και σε καποια αρθρα στο ιντερνετ που εψαξα,αναφερει οτι ειναι καλο να αποφευγονται π.χ οι κοιλιακοι η το να σηκώνω βαρη.με εδωσε και ενα χαρτι που γραφει περι παλινδρομησης.θα παω και σε γαστρεντερολογο απλα ηθελα και μια γνωμη απο εδω.ευχαριστω για τον χρονο σας

    Του ανέφερες αυτά και έκανε διάγνωση ΓΟΠ? Αυτά που λες ότι νιώθεις μπορεί να είναι οτιδήποτε.... από απλή δυσπεψία μέχρι στομαχικό έλκος. Ο τύπος απλά σου έγραψε τα λανσοπραζόλh γιατί κάτι έπρεπε να σου γράψει και να φύγεις.
    Εν ολίγοις πάνω στο ερώτημά σου, μην αποφεύγεις τη γυμναστική εκτός αν αισθάνεσαι τα συμπτώματα να χειροτερεύουν μέσα στη προπόνηση. Φτιάξε τη διατροφή σου. Τελος

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Eddie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις γινει τσακαλι σε ολες τις παθησεις! Φανταζομαι τα μονα κενα που εχεις στο ιστορικο σου αφορουν τη στυτικη δυσλειτουργεια..ΧΑΧΑΧΑΧ

    Εγω ακομα να κανω γαστροσκοπηση και φυσικα ακομα να χασω κιλα..Ας ειναι καλα τα χαπια.. Ενα nexium την ημερα, το ξερατο το κανει περα.

    Καλησπερες..

    Διατριβή έχω κάνει, είμαι ένα βήμα πριν τη πρωτότυπη έρευνα στη βιβλιογραφία.
    όσο για τη στυτική δυσλειτουργία.....ασε μη πας μακρυα χαχαχαχαχα

    Eσύ με τόσο καιρο που παίρνεις nexium θα προκαλέσεις στο τέλος αχλωρυδρία του στομάχου με ότι συνέπειες θα έχει αυτό. Εχεις 2 παράγοντες που μπορείς να τους ελέγξεις και πάω στοίχημα ότι θα έλυναν το πρόβλημα.....υπάρχουμε κ εμείς που δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα ΑΧΑΡΙΣΤΕ
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-10-17 17:25 #13
    Προεπιλογή προπονηση και παλινδρομηση στομαχου
    Καλησπερα,

    Επειδη ειχα καποια συμπτωματα στο στομαχι μου, εκανα γαστροσκοπηση και εχω οισοφαγιτιδα (βραχεια barret) και ο ιατρος μου ειπε να προσεχω διατροφη, και να παιρνω φαρμακα.

    Ουσιαστικα, αυτο γινεται καθως τα οξεα στομαχου ανεβαινου πιο πανω και καινε τον οισοφαγο χαμηλα, προκαλωντας αλλοιωσεις.

    εγω προσπαθω να περιορισω την παλινδρομηση οξεων προς τα πανω

    Γενικα μου ειπε μπορω να αθλουμαι αλλα να μην το παρακανω.

    Εχει αλλος αναλογο προβλημα και πως ρυθμισε την προπονηση του?

    ως 1ο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο, κοβω κατακλινη ασκησεις και καποιους κοιλιακους με αρσει ποδιων που ισως πιεζεται και στομαχι.

    Δεν το ρβαλα στο θεμα υγεια, αν κρινεται οτι εκει πρεπει να παρι παρακαλω μεταφερετε το
    ευχαριστω
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 07-10-17 12:55 #14
    Προεπιλογή
    κανεις???
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-10-17 15:45 #15
    The Banned
    Το avatar του χρήστη lila_1

    Εγγραφή
    14-11-2009
    Περ.
    Εὐλόγησον
    Μηνύματα
    6.079
    Προεπιλογή
    Tί εννοείς βραχεία barret, εχεις τμήματα οισοφάγου barret? Άλλο αυτό και άλλο απλή οισοφαγίτιδα
    Πόσο χρονών είσαι?

    Αμα πάρεις τα ppi που λογικά σου έγραψε ο γαστρ/γος, δεν θα έχεις συμπτώματα στην προπόνηση, οπότε δε χρειάζεται να σταματήσεις κάτι.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία