Σελίδα 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 494
  1. 19-12-13 20:46 #31
    Προεπιλογή Πέμπτη, 19 Δεκεμβρίου
    Low-bar Squats
    100x3
    120x3
    140x3
    160x3
    172.5x3
    140x3 x3 (paused)

    Overhead Press
    72.5x3 x3
    62.5x5 x3

    BTN Press
    40x6 x4

    Iso-lateral Row Machine (prone grip)
    [50+50]x10 x6

    ~6 ώρες ύπνος. 3-4 ώρες δουλίτσα βάψιμο/μερεμέτια για το υπόγειο που ετοιμάζεται και προπόνηση αμέσως μετά.

    Στα καθίσματα, η μπάρα ήταν ψιλοβαριά, οι επαναλήψεις ψιλοαργές, αλλά το βάθος καλό και οι 3 επαναλήψεις που στόχευα στα 172.5 ήταν εκεί.

    Οι πιέσεις ήταν ιδιαίτερα δύσκολες, αλλά όλες οι επαναλήψεις έγιναν.

    Ένιωθα ότι αυτά ήταν αρκετά για σήμερα και έκοψα τα βοηθητικά.


    Top squat set:



    Σωματικό βάρος το πρωί = 91.8 kg.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MindOverMatter : 19-12-13 στις 20:49
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 20-12-13 00:24 #32
    Προεπιλογή
    Μπραβο φιλε μου πολυ ωραιο το προγραμμα σου. Με λιγα λογια ακους το σωμα σου και πραττεις αναλογα. Κανεις σοφη γυμναστικη. Οσον αφορα τα knee-sleeves ηθελα να σε ρωτησω διοτι εγω αυτα τα θελω πιο πολυ για τα καθισματα επειδη οταν κανω deep-squat με ενοχλουν καπως τα γονατα και επειδη δοκιμασα τα λαστιχα αυτα απο ενα φιλο μου, μου αρεσαν παρα πολυ και απλα ηθελα να σε ρωτησω αν αυτα ειναι καλυτερα ή τα knee-sleeves.

    Υ.Γ.: Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω αν εκανες καποιο αλλο ειδος γυμναστικης παλαιοτερα και τι ειναι αυτα τα ορθια αρασε .
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 20-12-13 00:37 #33
    Το avatar του χρήστη ArgoSixna

    Εγγραφή
    06-12-2010
    Περ.
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    3.312
    Προεπιλογή
    Μονο εγω διαβασα το blog του?
    Τα γραφει ολα εκει , εκανε κολυμβηση σε εθνικο επιπεδο και κικ μποξ σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

    Στα καθισματα τα knee wraps περισοτερο κακο κανουνε παρα καλο. Εκτος και αν εχεις καποιον τραυματισμο οποτε αλλαζει το θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 20-12-13 17:52 #34
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο εγω διαβασα το blog του?
    Τα γραφει ολα εκει , εκανε κολυμβηση σε εθνικο επιπεδο και κικ μποξ σε ερασιτεχνικο επιπεδο.

    Στα καθισματα τα knee wraps περισοτερο κακο κανουνε παρα καλο. Εκτος και αν εχεις καποιον τραυματισμο οποτε αλλαζει το θεμα.
    Και γιατι κανουν κακο;;
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 20-12-13 19:21 #35
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Grigoris Tsiaousis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπραβο φιλε μου πολυ ωραιο το προγραμμα σου. Με λιγα λογια ακους το σωμα σου και πραττεις αναλογα. Κανεις σοφη γυμναστικη. Οσον αφορα τα knee-sleeves ηθελα να σε ρωτησω διοτι εγω αυτα τα θελω πιο πολυ για τα καθισματα επειδη οταν κανω deep-squat με ενοχλουν καπως τα γονατα και επειδη δοκιμασα τα λαστιχα αυτα απο ενα φιλο μου, μου αρεσαν παρα πολυ και απλα ηθελα να σε ρωτησω αν αυτα ειναι καλυτερα ή τα knee-sleeves.

    Υ.Γ.: Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω αν εκανες καποιο αλλο ειδος γυμναστικης παλαιοτερα και τι ειναι αυτα τα ορθια αρασε .
    Ευχαριστώ, bro!

    Για τα knee sleeves, απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει βιβλιογραφία (έρευνες) που να δείχνουν ότι σίγουρα βοηθάνε, και δεν υπάρχει και βιβλιογραφία που να λέει αν η μακροχρόνια χρήση μπορεί να έχει θετικές ή αρνητικές επιδράσεις. Πολλοί αθλητές δύναμης νιώθουν ότι τους βοηθάνε και τα χρησιμοποιούν (επίσης, πολλοί αθλητές δύναμης δεν τα χρησιμοποιούν, άρα δεν είναι και απαραίτητα). Βάσει εμπειρίας (από τους άπειρους αθλητές δύναμης που τα χρησιμοποιούν) και βάσει λογικής (δεν ασκούν ιδιαίτερα μεγάλες δυνάμεις στην επιγονατιδομοιριαία άρθρωση), δεν νομίζω τα συνηθισμένα knee sleeves να έχουν αρνητικές επιδράσεις, οπότε το πιο απλό είναι να τα δοκιμάσεις και να δεις αν νιώθεις ότι σε βοηθάνε. Εμένα προσωπικά στα καθίσματα δεν μου πολυαρέσουν, προτιμώ να έχω τα γόνατά μου ελέυθερα. Αν, από την άλλη, κάνω προπόνηση σε κρύο χώρο και τα γόνατά μου κρυώνουν ανάμεσα στα σετ, ίσως να τα χρησιμοποιήσω απλά και μόνο για να διατηρήσω τα γόνατα ζεστά (πολλοί αθλητές που τα χρησιμοποιούν είναι και από χώρες με πιο ψυχρά κλίματα).

    Όσον αφορά τα knee wraps, πάλι δεν γνωρίζω να υπάρχει βιβλιογραφία, αλλά η λογική λέει ότι αν τα δέσεις πολύ σφιχτά μπορεί να ασκούν σημαντικές δυνάμεις στην επιγονατίδα, και για αυτό δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι μακροχρόνια δεν μπορεί να έχουν αρνητικές επιδράσεις. Ένας γνωστός μου PLer elite επιπέδου που αγωνίζεται με knee wraps, του είχαν δημιουργήσει θέμα (αν θυμάμαι καλά, θλάση στην πρόσφυση του γαστροκνήμιου από την πολύ πίεση), και ένας άλλος γνωστός που είχε θέματα με γόνατα και μόνο με wraps του πέρναγε ο πόνος και μπορούσε να κάνει βαριά καθίσματα, τελικά τα γόνατά του έγιναν χειρότερα με τους μήνες, σίγουρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα wraps δημιουργούν θέμα σε όλους. Αρκετοί PLers που αγωνίζονται με knee wraps κάνουν την περισσότερη προπόνησή τους χωρίς wraps και τα βάζουν σε συγκεκριμένες προπονητικές μέρες (πιο συχνά στην περίοδο φορμαρίσματος για αγώνες). Η δική μου άποψη είναι ότι αν δεν είσαι competitive PLer υψηλού επιπέδου και σε ενδιαφέρει να αγωνίζεσαι με wraps για να έχεις την μεγαλύτερη δυνατή αθλητική επιτυχία, τότε δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να τα χρησιμοποιείς.

    Όσον αφορά τα γόνατά σου, έχω γενικά πλούσιο ιστορικό τραυματισμών στα γόνατα (οστικά οιδήματα, χονδροπάθειες, χειρουργεία, συνδεσμικά διαστρέμματα, κτλ) και έχω ασχοληθεί αρκετά με την βιβλιογραφία και το underlying basic science (βιομηχανική, παθοφυσιολογία τραυματισμών, μέθοδοι αποκατάστασης, κτλ). Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση που ίσως μπορώ να βοηθήσω, πες! Χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρεις, στην περίπτωσή σου το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι αν τα γόνατα σε ενοχλούν σε καθίσματα στο πλήρες εύρος κίνησης, τότε αντί να φορέσεις knee wraps καλύτερα να βρεις ποιά είναι η αιτία που σε ενοχλούν.

    Υ.Γ.: όπως είπε ο φίλος ArgoSixna, μικρός έκανα 7 χρόνια κολύμβηση και μετά τα 18 έκανα 7-8 χρόνια kick boxing. Συν τα διάφορα αθλήματα στην γυμναστική ακαδημία. Συν όλα τα χρόνια που έχω φάει στα γυμναστήρια (που στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν χαμένα επειδή η προπόνηση που έκανα ήταν gtp).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ArgoSixna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μονο εγω διαβασα το blog του?
    Lol!

    Thanks που μπήκες στον κόπο!
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 20-12-13 19:23 #36
    Προεπιλογή Παρασκευή, 20 Δεκεμβρίου
    Agility Ladder + Short Sprints
    10-15 minutes of work

    Sprinting Drills
    10-15 minutes of work

    Box Jumps (70 cm)
    BWx6 x4

    Power Snatches
    55x2 x3
    60x2 x3
    65x2 x3
    70x2 x3

    Power Cleans
    90x2 x2
    95x2 x2
    100x2 x2
    105x2 x2

    Snatch Pulls
    90x3
    100x3
    110x3

    Clean Pulls
    120x3
    130x3
    140x3


    Σχεδόν 7 ώρες ύπνος.

    Σεβαστό λαχανιασματάκι/ιδρωματάκι από τις δρομικές.

    Στις ολυμπιακές δούλεψα με πιο αργό πρώτο τράβηγμα για να επικετρώσω περισσότερο σε τεχνική. Ελεύθερα διαλείμματα μεταξύ των σετ (κοινώς, με το πάσο μου!).

    Σε γενικές γραμμές αρκετά χαλαρή προπόνηση.


    Ολυμπιακές, τελευταίο σετ από κάθε άσκηση:
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 21-12-13 23:59 #37
    Προεπιλογή Σάββατο, 21 Δεκεμβρίου
    Overhead Press
    75x2 x3
    60x6/6/8

    Front Squat
    100x5
    110x5
    120x5

    BTN Press
    50x5 x5

    Pull-ups
    BWx5 x20 (on the minute)


    Δεν υπήρχε χρόνος για παραπάνω.

    Τα σετ προθέρμανσης στις πιέσεις πέταγαν, αλλά τα 75 ήταν υπερβολικά δύσκολα/αργά. Την επόμενη φορά θα προσπαθήσω παραπάνω.

    Τα γόνατα ήταν κομπλέ στα μπροστινά. Μειώνοντας λίγο τον φόρτο στα πόδια τις τελευταίες μέρες ίσως βοήθησε.

    Προχωράμε!
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-12-13 02:01 #38
    Προεπιλογή Κυριακή, 22 Δεκεμβρίου
    Agility Ladder + Short Sprints
    10-15 mins

    Sprinting Drills
    10-15 mins

    Box Jumps (70 cm)
    BWx6 x6

    Power Snatches
    55x2 x2
    60x2 x2
    65x2 x2
    70x2 x2
    75x2 x3

    Power Cleans
    90x2
    100x2
    110x2
    115x2
    102.5x3

    Low-bar Squats
    165x3 x3

    Bench Press
    80x5 x10

    Face Pulls
    33x10 x7


    7 ώρες ύπνος. Είχα πολύ όρεξη πηγαίνοντας στο γυμναστήριο σήμερα και το training session ήταν πολύ fun. Μερικές μέρες καλούτσικου ύπνου + ελαφρώς μειωμένου προπονητικού όγκου = win!

    Τα πόδια αρχίζουν να είναι ελαφρύτερα, αλλά θέλουν ακόμα καιρό για να προσαρμοστούν σε πλυομετικές επιβαρύνεις.

    Τα άρασέ δεν ήταν άσχημα. Μέχρι και τα 70 ήταν καρφί, στα 75 η τεχνική άρχισε να ψιλοχαλάει.

    Τα επολέ ήταν πολύ δυνατά μέχρι τα 110. Τα 115 ήταν meh.

    Τα καθίσματα ήταν οκ. Κάθε τριπλή ήταν λίγο καλύτερη από την προηγούμενη.


    Τελευταίο σετ box jumps, τελευταίο σετ αρασέ, δυο τελευταία σετ επολέ, τελευταίο σετ καθίσματα:



    Σωματικό βάρος το πρωί = 92.4 kg.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 23-12-13 03:13 #39
    Προεπιλογή
    φιλε μ αρεσει πολυ ο τροπος προπονησης σου,μιας και εγω στοχευω σε δυναμη (αυτο το καιρο κανω wendler 5/3/1 αμα το ξερεις). Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι πως μπηκες στα cleanjerk και snatch? Εμαθες τεχνικη μονος σου απο ιντερνετ η πηγες σε καποιο γυμναστηριο που εξειδικευεται σε olympic lifts?Ρωταω επειδη εχω προσπαθησει ανα καιρους να κανω και γω ολυμπιακες αρσεις αλλα η τεχνικη μου δεν ειναι εκει και αρα δε μπορω/θελω να κανω προοδο
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 23-12-13 15:21 #40
    Προεπιλογή
    Φιλε θελω να σε ρωτησω για τα face pulls το σχοινι το τραβας μεχρι το μετωπο ή μεχρι το σαγονι?Αν εχεις καποιο βιντεο που να δειχνει την τεχνικη (οχι απαραιτητα δικο σου) θα με βοηθουσες
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 23-12-13 22:23 #41
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chili Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μ αρεσει πολυ ο τροπος προπονησης σου,μιας και εγω στοχευω σε δυναμη (αυτο το καιρο κανω wendler 5/3/1 αμα το ξερεις). Αυτο που ηθελα να σε ρωτησω ειναι πως μπηκες στα cleanjerk και snatch? Εμαθες τεχνικη μονος σου απο ιντερνετ η πηγες σε καποιο γυμναστηριο που εξειδικευεται σε olympic lifts?Ρωταω επειδη εχω προσπαθησει ανα καιρους να κανω και γω ολυμπιακες αρσεις αλλα η τεχνικη μου δεν ειναι εκει και αρα δε μπορω/θελω να κανω προοδο
    Thanks! Wendler 5/3/1 έκανε ένας φίλος μου με πολύ καλά αποτελέσματα. Good luck!

    Τεχνική έμαθα με τον χειρότερο τρόπο (γι'αυτό είχα πολυ αργή βελτίωση και ακόμα διορθώνω τεχνικά λάθη): ξεκίνησα ολομόναχος, με internet vids (εκ των οποίων αρκετά δεν δίνουν ιδιαίτερα καλές οδηγίες), κάποια στιγμή άρχισα να βιντεοσκοπώ τον εαυτό μου για να βλέπω τί κάνω (που τώρα πια βοηθάει, αλλά στην αρχή δεν είχα εκπαιδευμένο "μάτι" για να καταλαβαίνω τα τεχνικά λάθη), πήγα 3-4 φορές σε σύλλογο, έκανα 3-4 μαθήματα με Οδυσσέα Δήμα (όταν τον φέραμε στο Performance22 για σεμινάριο άρσης), πήρα μερικές φορές ανατροφοδότηση από γνωστούς που ασχολούνται με άρση βαρών, συνέχισα να βλέπω vids, κτλ, κτλ. Οκ, τώρα πια καταλαβαίνω καλύτερα τις κινήσεις και δουλεύω πιο σωστά, αλλά η καλύτερη οδός είναι να βρεις έναν καλό προπονητή να σε αναλάβει για μερικούς μήνες, να μάθεις τα πράγματα σωστά από την αρχή.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε θελω να σε ρωτησω για τα face pulls το σχοινι το τραβας μεχρι το μετωπο ή μεχρι το σαγονι?Αν εχεις καποιο βιντεο που να δειχνει την τεχνικη (οχι απαραιτητα δικο σου) θα με βοηθουσες
    Εξαρτάται από το γιατί ακριβώς κάνεις την άσκηση (ποιούς μυς θέλεις να στοχεύσεις). Γενικά, αν ήδη κάνεις διάφορες ελκτικές ασκήσεις (έλξεις μονόζυγο/τροχαλία, διάφορες κωπηλατικές, κτλ), τότε καλό θα είναι τα face-pulls να τα κάνεις με το σχοινί στο μέτωπο για να δουλεύει το βραχιώνιο σε έξω στροφή (που σε όλες τις συνηθισμένες ελκτικές δεν δουλεύει έτσι) και να επικεντρώνεται η ενεργοποίηση περισσότερο σε πάνω πλάτη/οπίσθιους δελτοειδείς/στροφικό πέταλο. Αν μπορέσω θα τραβήξω αύριο ένα βίντεο να το δεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 23-12-13 22:24 #42
    Προεπιλογή Δευτέρα, 23 Δεκεμβρίου
    Power Snatch + Bellow-knee Power Snatch + Hang Power Snatch + OH Squat
    50x1+1+1+1 x3
    55x1+1+1+1 x3
    60x1+1+1+1 x3

    Rear-foot-elevated Split Squat
    55x6 x3

    Overhead Press
    50x3 x2
    55x3 x2
    60x3 x2
    65x3 x4
    60x3 x2
    55x3 x2
    50x3 x2

    One-arm DB Rows
    35x10 x5

    a1. DB Flies
    12.5x12 x3

    a2. Band Pull-aparts
    [miniband]x15 x3

    b1. Incline DB Press
    20x10 x3

    b2. Single-leg Fitball Leg Curls
    BWx10 x4

    Rollouts
    BWx20
    20x20
    25x20
    30x20

    DB Curls
    17.5x12 x3


    Κουραστική μέρα. <6 ώρες ύπνος. Κάμποσες βοηθητικές για να κρατήσω τους ώμους ευχαριστημένους. Τώρα φαΐ και ύπνος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 24-12-13 18:51 #43
    Προεπιλογή Τρίτη, 24 Δεκεμβρίου
    Low-bar Squats
    100x5
    140x3
    160x1
    170x5
    155x5 x3
    100x5

    Overhead Press
    60x2
    65x2
    70x2
    75x2
    77.5x2
    67.5x3 x3

    BTN Press
    50x5 x3

    Iso-lateral Row Machine
    [70+70]x6 x3
    [55+55]x10 x3

    Crossover Flies
    10x10 x3

    Pull-ups
    BWx6 x10 (on the minute)

    a1. DB Hammer Curls
    40x10 x4 (lbs)

    a2. Smith-machine Single-leg Calf Raises (paused)
    [+0]x10 x5


    Τα σετ προθέρμανσης στα καθίσματα ήταν πιο δυνατά από ποτέ. Πήγα απευθείας για τα 170x5, βγήκαν, στη συνέχεια έβαλα λίγο παραπάνω προπονητικό όγκο στο σακούλι.

    Οι πιέσεις ήταν κομπλέ μέχρι τα 75, μετά απότομα η πρώτη επανάληψη στα 77.5 ήταν σουπερ δύσκολη, έβαλα ελαστική επιστροφή φουλ για να βγει η δεύτερη (συνήθως τα κάνω με ψιλοπαύση κάτω).

    Assistance τα πήρα χαλαρά για να αφήσω λίγη ενέργεια για αύριο.

    Καλή μέρα συναλικά.


    170x5 squats:
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 24-12-13 21:02 #44
    Προεπιλογή
    Τρομερό σκουώτ φίλε μπράβο δεν έχω τίποτα να πω..
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 25-12-13 22:15 #45
    Προεπιλογή
    Σ'ευχαριστώ πολύ, Χριστόφορε! Κάνω ό,τι μπορώ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο MindOverMatter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ska Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε θελω να σε ρωτησω για τα face pulls το σχοινι το τραβας μεχρι το μετωπο ή μεχρι το σαγονι?Αν εχεις καποιο βιντεο που να δειχνει την τεχνικη (οχι απαραιτητα δικο σου) θα με βοηθουσες
    Εξαρτάται από το γιατί ακριβώς κάνεις την άσκηση (ποιούς μυς θέλεις να στοχεύσεις). Γενικά, αν ήδη κάνεις διάφορες ελκτικές ασκήσεις (έλξεις μονόζυγο/τροχαλία, διάφορες κωπηλατικές, κτλ), τότε καλό θα είναι τα face-pulls να τα κάνεις με το σχοινί στο μέτωπο για να δουλεύει το βραχιώνιο σε έξω στροφή (που σε όλες τις συνηθισμένες ελκτικές δεν δουλεύει έτσι) και να επικεντρώνεται η ενεργοποίηση περισσότερο σε πάνω πλάτη/οπίσθιους δελτοειδείς/στροφικό πέταλο. Αν μπορέσω θα τραβήξω αύριο ένα βίντεο να το δεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία