Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 76 έως 83 από 83
  1. 04-09-14 21:09 #76
    Προεπιλογή
    Δεν είπα να σταματήσει τα φάρμακα. Είπα πως από μόνα τους δεν κάνουν τίποτα. Αν δεν κάνω λάθος κάπου πιο πάνω έχει αναφέρει πως τα έχει ξαναπάρει. Την ισορροπία στην σκέψη δεν θα στην φέρει ό,τι και να πάρεις. Απλά σε χαλαρώνουν κάπως για να κάτσεις να ψάξεις ήσυχος, μόνος σου ή με γιατρό σου να δεις τι συμβαίνει. Και μόλις το συνειδητοποιήσεις αρχίζεις και τα μειώνεις.

    Να βοηθήσω προσπαθώ, μια άποψη λέω. Εάν δεν κάνει απόρριψέ την. Δεν ξέρεις έαν έχω ή έχω περάσει κάτι ψυχοσωματικό. Σε όλα αυτά ή ίδια αντιμετώπιση ακολουθείται. Απλά σε κάποιους που δεν ψάχνουν και δεν ακούν κι άλλες απόψεις το πρόβλημα διαιωνίζεται. Για εμένα όλα αυτά είναι πολύ απλά πλέον. Έχω μάθει να σκέφτομαι και βλέπω τα πράγματα από άλλη πλευρά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-09-14 07:12 #77
    Banned
    Εγγραφή
    02-07-2013
    Περ.
    Ηράκλειο Κρ
    Μηνύματα
    832
    Προεπιλογή
    Τα φάρμακα βοηθάνε αλλά για να λυθεί το πρόβλημα θα πρέπει να ξέρεις γιατί συμβαίνει. Μόνοι μας πολλές φορές τα βλέπουμε σαν ένα βουνό, δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη. Στο γιατρό που πας θα έπρεπε να λες τι σε προβληματίζει. Αυτός θα έπρεπε να ψάξει και να σε κατατοπίσει. Όχι μόνο να πηγαίνεις και να σε φορτώνει φάρμακα γιατί μόλις τα κόψεις πάλι τα ίδια θα έχεις. Σκοπός είναι να πηγαίνεις εκεί και κάθε φορά να κάνεις κι ένα βήμα προς την αντιμετώπισή του.

    Μπορεί να είναι και της ηλικίας, όλοι περνάμε κάποιες φάσεις, κάποιοι θα το ξεπεράσουν από μόνοι τους, άλλοι θα ζητήσουν βοήθεια. Αφού πας που πας ζήτα του να δείτε μαζί όλες τις πλευρές. Να δεις που σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις και όλα αυτά θα είναι ένα κακόγουστο αστείο.


    Μαργαρίτα,βάση των κριτηρίων DSM 4,οι διαταραχές πανικού δεν συνδέονται πάντα με κάποιο συγκεκριμένο γεγονός/πράγμα/σκέψη/κατάσταση κτλ. Απλά έρχεται στα καλά καθούμενα και δεν είναι λάθος της σκέψης,αλλά κατεξοχήν βιοχημικό ή της φυσιολογίας τους εγκεφάλου όπως και πλειάδα άλλων ψυχιατρικών προβλημάτων. Όταν υπάρχουν έντονα και επαναλαμβανόμενα επεισόδια η αγωγή είναι δίχως αύριο. Έχεις δει έντονο επεισόδιο; Να παίρνει άπειρες ανάσες το λεπτό (πανικός) και εν τέλη να χάνει τις αισθήσεις του (από υπερκαπνία);
    Γι'αυτό ας αφήσουμε το παιδί απερίσκεπτο,χωρίς να του βάζουμε σκέψεις για την αγωγή του καθώς παρακολουθείται από ειδικό που γνωρίζει καλύτερα. Ο Πάνος δεν ανέφερε πουθενά ότι δεν συνομιλεί με τον γιατρό του. Για να τεθεί άλλωστε η (διαφορο)διάγνωση υπάρχει εκτεταμένη συνομιλία γιατρού-ασθενούς.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ίων Δραγούμης : 05-09-14 στις 07:18
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-09-14 12:22 #78
    Προεπιλογή
    Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία παιδιά. Ήδη στις 10 μέρες φαρμακευτικής αγωγής αισθάνομαι καλύτερα. Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν έχω κάποιο εμφανές πρόβλημα να με απασχολεί και να προέρχονται από εκεί όλα αυτά. Είναι λίγο δύσκολη λοιπόν η περίπτωση. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας, με συγκινεί. Αυτό που μέχρι στιγμής έχω καταλάβει είναι ότι μετά την διακοπή της αγωγής μου πιο πολύ είχα προσπαθήσει να φτιάξω το σώμα μου και λιγότερο την ψυχική μου κατάσταση. Τώρα θα παλέψω και για τα δύο όσο μπορώ. Η ψυχή θέλει κι αυτή εκγύμναση όπως και το σώμα μας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-09-14 15:23 #79
    Προεπιλογή
    Ίωνα γεια σου, εάν ήταν αυτή η σοβαρή περίπτωση που ανέφερες δεν θα τον άφηναν χωρίς φάρμακα. Πέρα από τη βιοχημεία του εγκεφάλου που ότι είναι να πάθεις θα το πάθεις, κάποιος μπορεί να μάθει να ξεχωρίζει από τα συμπτώματα τί θα του συμβεί και πότε.

    Στην περίπτωση που αναφέρεις με τις αναπνοές κάποιος που το έχει ξαναπάθει και έχει μάθει να αναγνωρίζει τα συμπτώματα θα πάρει μέτρα όπως να το πει σε κάποιον, να αλλάξει περιβάλλον, να καθίσει ή να πιει λίγο νερό. Ο Πάνος το καταλάβαινε. Μόλις πήγαινε στο γυμναστήριο του συνέβαινε. Ήξερε και αναγνώριζε τα συμπτώματα γι αυτό και έφευγε. Δεν του ήταν εντελώς ουρανοκατέβατο.

    Τώρα ξέρει πως κάτι μάλλον δεν έκανε σωστά. Θα έπρεπε δηλ. τότε που έκοψε τα φάρμακα να είχε ασχοληθεί λίγο παραπάνω με την ψυχή, όπως ο ίδιος λέει και όχι μόνο με το σώμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-09-14 16:44 #80
    Προεπιλογή
    Βασικά θα έπρεπε να είχα ασχοληθεί ενώ έπαιρνα φάρμακα αλλά δεν πειράζει. Έστω και τώρα δεν είναι αργά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-09-14 17:00 #81
    Προεπιλογή
    Πάνο μπράβο, ποτέ δεν είναι αργά. Σημασία έχει που τώρα έχεις καταλάβει πως κι αυτό χρειάζεται το χρόνο σου και είναι κάτι που με την υπομονή κι από τα λάθη θα μάθεις να το αντιμετωπίζεις. Δεν είναι κάτι που δεν διορθώνεται.

    Επίσης τα φάρμακα θα σε βοηθήσουν αλλά δεν θα σου λύσουν το πρόβλημα από μόνα τους. Καλώς που τα παίρνεις, βρες όμως κάποιον που μπορεί να σε ακούσει και να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημα και να μην ξαναεμφανιστεί.

    Σε ό,τι αφορά στην άσκηση που έλεγες πως με την αγωγή δεν μπορείς να κάνεις βαριά πράγματα, πάρε το πρόγραμμα. Όλα τα γυμναστήρια έχουν ομαδικά. Βρες ένα που σε βολεύει σε ώρα και σε χρόνο και μπες. Είναι καλή εναλλακτική οταν δυσκολεύεσαι να κάνεις κάτι άλλο, θα δεις και θα ακούσεις καινούρια πράγματα. Καλή τύχη σε ότι κάνεις και περαστικά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 05-09-14 17:02 #82
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο panos08 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ξεκινήσει και ψυχοθεραπεία παιδιά. Ήδη στις 10 μέρες φαρμακευτικής αγωγής αισθάνομαι καλύτερα. Το θέμα με εμένα είναι ότι δεν έχω κάποιο εμφανές πρόβλημα να με απασχολεί και να προέρχονται από εκεί όλα αυτά. Είναι λίγο δύσκολη λοιπόν η περίπτωση. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον όλων σας, με συγκινεί. Αυτό που μέχρι στιγμής έχω καταλάβει είναι ότι μετά την διακοπή της αγωγής μου πιο πολύ είχα προσπαθήσει να φτιάξω το σώμα μου και λιγότερο την ψυχική μου κατάσταση. Τώρα θα παλέψω και για τα δύο όσο μπορώ. Η ψυχή θέλει κι αυτή εκγύμναση όπως και το σώμα μας.
    Τα αποτελεσματα της εκγυνασης θα βοηθησουν κ την ψυχικη σου βελτιωση ,να εισαι σιγουρος γι αυτο!
    Ακομη κ τα ορατα αποτελεσματα να μην ειναι τοσο ικανοποιητικα ,κ μονο η εξασκηση θα βελτιωση την βιοχημεια σου με θετικα αποτελεσματα κ στην ψυχολογια σου ,μειωση ανχους κ.λ.π.
    Συνεχισε λοιπον φιλε μου κ την εκγυμναση του σωματος κ της ψυχης ,το ενα επηρεαζει κ βοηθαει το αλλο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 08-09-14 07:36 #83
    Προεπιλογή
    ''νους υγιής εν σώματι υγιεί''
    δεν ειναι καθολου τυχαιο αυτο!!!εσυ μπορει να προσπαθουσες να φτιαξεις το σωμα σου με
    διατροφη κ γυμναστικη αλλα αν το μυαλο δεν ειναι καθαρο απο αρνητικες σκεψεις,δεν θα το
    καταφερεις,τουλαχιστον οπως θα ηθελες.
    οταν εχεις αρνητικες σκεψεις του τυπου ''κατι εχω,μηπως εχω αυτο,μηπως εχω εκεινο,μηπως εχω καρδια,μηπως εχω πιεση,μηπως το'να μηπως τ'αλλο.'' με αυτες τις σκεψεις λοιπον προκαλεις στον εαυτο
    σου καποια νευροσωματικα,δλδ σωματοποιεις τις σκεψεις αυτες.με αποτελεσμα σε καποιες φασεις να στο γυριζει σε πανικο.
    με αυτα λοιπον μειωνεις την ποιοτητα της ζωης σου κ μονο αυτο,δεν προκειται να παθεις ποτε τπτ άλλο.
    αλλαξε τροπο σκεψης πανο φιλε μου,σ'αυτο θα σε βοηθησει ο ψυχολογος κ η θεραπεια σου.αν κ να ξερεις οτι θα μπορουσες να το ξεπερασεις κ χωρις αυτα αλλα θελει να εισαι λιγο πετρα μεσα σου.
    μη μασας κ να ξερεις οτι δεν εισαι μονος σου.
    πηγα προσφατα για προληπτικες εξετασεις καρδιας κ συζητησα με τον γιατρο κ μου ειπε οτι πιο πολλοι ειναι
    αυτοι που ερχονται σε'μενα νομιζοντας οτι εχουν την καρδια τους παρα αυτοι που οντως εχουν θεμα.
    ειναι η εποχη της ανασφαλειας βλεπεις!
    Το θέμα είναι να πείσουμε τις γυναίκες ότι η γκρίνια προκαλεί κυτταρίτιδα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456