Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 112
  1. 13-07-10 12:23 #61
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο υπέρηχος δεν είναι ένα μεμονομένο εργαλείο στα χέρια μου.
    Δεν μπορώ πχ να πω πως θα χρησιμοποιήσω μόνο υπέρηχο ή μόνο laser ή μόνο tens ή μόνο ηλεκτροθεραπεία κλπ.
    Όλα αυτά είναι αδιάσπαστες μονάδες ενός προγράμματος αποκατάστασης.Πρέπει να τα χρησιμοποιείς με συνδιασμούς και ανάλογα τις γνώσεις σου,το τι θέλεις να πετύχεις,σε τι στοχεύεις,τι βλάβη αντιμετωπίζεις,μετά από πόσο καιρό,ανάλογα πόσο συχνά το εφαρμόζεις,τυχόν αντενδείξεις και άλλες πολλές παραμέτρους.
    Συνήθως όταν πρόκειται για οξεία φάση,την πρώτη εβδομάδα θέλεις (σαν φυσ/τής) τουλάχιστον τον άλλον για 4 θεραπείες.Κάθε μέρα ακόμη καλύετρα.
    Και ανάλογα την πρόοδο των συνεδριών,της πορείας του ασθενούς και τις δυνατότητες που έχεις τις μειώνεις και βάζεις κινησιοθεραπεία συνδιαστικά με μηχανήματα,μόνο κινησιο...και φτιάχνεις το πρόγραμμά σου ανάλογα.(φυσικά παίζει και τεράστιο ρόλο η εμπειρία).
    Σ`όσους τον έχω εφαρμόσει κατ`αυτόν τον τρόπο τον υπέρηχο έχω δει πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
    Ναι,δεν είναι φθηνό σαν μηχάνημα.Εγώ βρήκα ένα συνδιαστικό με ηλεκτροθεραπεία και υπέρηχο με 2 κεφαλές 3100.Αλλά αυτά διαφέρουν από εταιρία σε εταιρία...μοντέλο...δυνατότητες.Σκέτο αν το πάρεις μπορεί να το βρεις και 1000-1200....αλλά όχι και τόσο σύγχρονο.Αν πάρεις ένα με full tach οθόνη κλπ κλπ...θα πληρώσεις τουλάχιστον 2000.Ανάλογα το τι ζητάς.
    Συνάδελφος είσαι φίλε μου?

    Υ.Γ. πρόσφατα στοιχεία από έρευνες θέλουν τον υπέρηχο να βοηθά και στα trigger points...για να δούμε.
    Πολύ ενδιαφέρον ! Όχι αγαπητέ δεν είμαι συνάδελφος αλλά ήθελα σαν τρελός να γίνω αλλά οι πανελλαδικές δεν συμφωνούσαν μαζί μου
    Όλα αυτά τα ρωτάω για να έχω και από ειδικό μια πιο σφαιρική άποψη όσον αφορά την τεντονίτιδα γιατί έχω διαβάσει άσχημα πολύ τόσο άρθρα, όσο έρευνες και εμπειρίες αθλητών, μελέτη NSAIDs, γενικά με ενδιαφέρει αν έχει κάποια γνώση επί του θέματος(γενικά με ότι ασχολούμαι το κάνω με μια τελιομανία και πρέπει να μάθω για αυτό όσο καλύτερα μπορώ, είναι στην φύση μου βλέπεις).
    Όταν έγραψα για κόστος εννοούσα τις συνεδρείες αυτές καθεαυτές με υπέρηχο. Δλδ οκ ίσως κάποιοι άθλητές να κάνουν κάποιο "πακέτο" αποκατάστασης, αλλά εγώ ρωτάω καθαρά πόσο κοστίζουν και πόσο διαρκούν την φορά.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-07-10 14:50 #62
    Προεπιλογή
    τελικά ήμουν τυχερός δεν ήταν τενοντίτιδα,αλλα πιασιμο του μυ,μου είπε οτι μπορώ να συνεχίσω κανονικά τις προπονήσεις και απλα να κάνω εντριβες με voltaren...πάλι καλα και γτ ειχα παρει μια τρομαρα

    Υ.Γ σήμερα που θα πάω γυμ θα τα σκίσω τα δικεφαλα
    Ο Χριστός πέθανε, ο Αινστάιν πέθανε, και Εγώ δεν αισθάνομαι καλά τελευταία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 13-07-10 14:58 #63
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Johnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά ήμουν τυχερός δεν ήταν τενοντίτιδα,αλλα πιασιμο του μυ,μου είπε οτι μπορώ να συνεχίσω κανονικά τις προπονήσεις και απλα να κάνω εντριβες με voltaren...πάλι καλα και γτ ειχα παρει μια τρομαρα

    Υ.Γ σήμερα που θα πάω γυμ θα τα σκίσω τα δικεφαλα
    Με το μαλακό...
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 13-07-10 15:01 #64
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ενδιαφέρον ! Όχι αγαπητέ δεν είμαι συνάδελφος αλλά ήθελα σαν τρελός να γίνω αλλά οι πανελλαδικές δεν συμφωνούσαν μαζί μου
    Όλα αυτά τα ρωτάω για να έχω και από ειδικό μια πιο σφαιρική άποψη όσον αφορά την τεντονίτιδα γιατί έχω διαβάσει άσχημα πολύ τόσο άρθρα, όσο έρευνες και εμπειρίες αθλητών, μελέτη NSAIDs, γενικά με ενδιαφέρει αν έχει κάποια γνώση επί του θέματος(γενικά με ότι ασχολούμαι το κάνω με μια τελιομανία και πρέπει να μάθω για αυτό όσο καλύτερα μπορώ, είναι στην φύση μου βλέπεις).
    Όταν έγραψα για κόστος εννοούσα τις συνεδρείες αυτές καθεαυτές με υπέρηχο. Δλδ οκ ίσως κάποιοι άθλητές να κάνουν κάποιο "πακέτο" αποκατάστασης, αλλά εγώ ρωτάω καθαρά πόσο κοστίζουν και πόσο διαρκούν την φορά.
    Σου ξεκαθαρίζω πως δεν υπάρχει φυσικοθεραπευτής( θέλω να πιστεύω) που θα κάνει μόνο υπέρηχο.Μόνος του δεν δίνει πολλά πράγματα.Συνδιαστικά δουλεύει καλύτερα.Όλο το πρόγραμμα αποκατάστασης είναι μία αδιάσπαστη αλυσίδα.Το κάθε κομμάτι δουλεύει μεμονομένα αλλά έχοντας προσθετικό χαρακτήρα στο τελικό αποτέλεσμα.Το πρόγραμμα είναι ενιαίο,αδιάσπαστο κομμάτι.
    Τώρα αν θες τιμοκατάλογο δεν μπορώ να σου πω....οι λόγοι ευνόητοι.
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 13-07-10 15:10 #65
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nive Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ξεκαθαρίζω πως δεν υπάρχει φυσικοθεραπευτής( θέλω να πιστεύω) που θα κάνει μόνο υπέρηχο.Μόνος του δεν δίνει πολλά πράγματα.Συνδιαστικά δουλεύει καλύτερα.Όλο το πρόγραμμα αποκατάστασης είναι μία αδιάσπαστη αλυσίδα.Το κάθε κομμάτι δουλεύει μεμονομένα αλλά έχοντας προσθετικό χαρακτήρα στο τελικό αποτέλεσμα.Το πρόγραμμα είναι ενιαίο,αδιάσπαστο κομμάτι.
    Τώρα αν θες τιμοκατάλογο δεν μπορώ να σου πω....οι λόγοι ευνόητοι.
    Thanks παλικάρι

    John, είσαι τυχερός αν όντως αποδειχθεί εν τέλει σωστή η διάγνωση ! Αν δεις ότι δεν υποχωρεί πάνε σε άλλον.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 13-07-10 15:13 #66
    Το avatar του χρήστη Nive

    Εγγραφή
    12-04-2010
    Περ.
    Αιγάλεω city
    Μηνύματα
    1.993
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks παλικάρι

    John, είσαι τυχερός αν όντως αποδειχθεί εν τέλει σωστή η διάγνωση ! Αν δεις ότι δεν υποχωρεί πάνε σε άλλον.
    Όλα θέλουν προσοχή.Ακόμη και το πιάσιμο-τράβηγμα-σφύξιμο....
    PHYSIO ARK VERONIS
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 30-10-10 04:17 #67
    Προεπιλογή
    Μετα απο σχεδον 2 μηνες αποχης και χαλαρωσης, πηγα εχθες γυμανστηριο και εκανα δικεφαλα-τρικεφαλα-πηχεις.

    Εβαλα αρκετα κιλα, ακομα και στο μαξιλαρακι, που με πονουσαν παντα οι πηχεις, και δε πονεσα καθολου!

    Σχεδον δε το πιστευα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 30-10-10 18:38 #68
    Το avatar του χρήστη paulakos

    Εγγραφή
    08-03-2010
    Περ.
    Ροσγουελ
    Μηνύματα
    336
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετα απο σχεδον 2 μηνες αποχης και χαλαρωσης, πηγα εχθες γυμανστηριο και εκανα δικεφαλα-τρικεφαλα-πηχεις.

    Εβαλα αρκετα κιλα, ακομα και στο μαξιλαρακι, που με πονουσαν παντα οι πηχεις, και δε πονεσα καθολου!

    Σχεδον δε το πιστευα..
    Mετα απο εναν τραυματισμο που κραταει τοσο πολυ οντως οταν βλεπεις πως ειναι παρελθον δεν το πιστευεις,ωραιο πραγμα ε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 31-10-10 00:41 #69
    Προεπιλογή
    Εκει ακριβως με πονουσε παρα πολυ. Μονο στο αριστερο χερι. Ακομα και τωρα, αν το πιεσω, νιωθω μια ενοχληση. Οχι ομως το δερμα, αλλα μεσα στην φλεβα.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες  
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 20-11-10 02:40 #70
    Προεπιλογή
    Ακουσα για κατι σταγονες που εχουν στο φαρμακειο, για την τενοντιτιδα. Ξερετε κατι;

    Γενικα καποιο φαρμακο για να παρω. Οχι οτι ποναει, αλλα μερικες φορες μεσα στην ημερα, εχω ψιλοενοχλησεις.. Και αυτο συμβαινει εδω και αρκετους μηνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-11-10 06:42 #71
    Το avatar του χρήστη No Cash

    Εγγραφή
    30-12-2008
    Περ.
    Athena
    Μηνύματα
    610
    Προεπιλογή
    κι εμενα με πονουσαν.. και μαλιστα σε καποιες ασκησεις για δικεφαλα...αρκετα...


    την crow ρωτηστε εγω ξεμπερδεψα με το θεματακι
    stealin dealin killin
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 14-02-11 05:43 #72
    Προεπιλογή
    Εναμιση χρονος περιπου και ακομα τα ιδια.. Δε λεει να περασει τελειως αυτο το πραμα.. Αυτο το διαστημα βαζω τις σταγονες pennsaid, μια φορα την ημερα. Δε ποναω τωρα σχεδον καθολου, αλλα προληπτικα τις βαζω. Ποναω στα εξης συγκεκριμενα :

    Οταν κανω μαξιλαρακι δικεφαλων, οταν αφηνω τη μπαρα κατω.

    Καμψεις δικεφαλων με μπαρα, οταν την κατεβαζω.

    Καμψεις δικεφαλων στη τροχαλια, οταν την κατεβαζω κατω, μετα δε μπορω να αφησω τη λαβη απο το πονο!!

    Οταν βοηθαω φιλο μου στις πιεσεις παγκου και ανεβαζω τη μπαρα.

    Σε αυτα τα 4, τα οποια και εχω σταματησει. Κυριως στο αριστερο τενοντα, που ειναι και το καλο μου χερι.

    Σιγουρα φταιει και ο υπολογιστης, που καθομαι με τις ωρες και ακουμπαω το αριστερο χερι πανω στο πληκτρολογιο του λαπτοπ.. Γιατι ερχεται σε επαφη ακριβως στο σημειο που ποναω..

    Πιο πολυ στο νευρο πανω στη παπια ποναω, το εχω σημειωσει και στην φωτογραφια πιο πανω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deluxe : 14-02-11 στις 05:56
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-05-11 18:35 #73
    Προεπιλογή
    Προσπαθωντας να σηκωσω μεγαλο βαρος (εκτοσ γυμναστηριου) επαθα κ γω ενα παρομοιο προβλημα στον καρπο.και τωρα δεν μπορω ουτε να γυμνασω τον πηχη του δεξιου χεριου αλ αν το κουρασο κιολασ με ποναει κ στισ αλλεσ ομαδεσ πχ δικεφαλα.Μονο ξεκουραση σινισταται ε?
    γιατι το χω κανα 2 βδομαδεσ το προβλημα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 06-06-11 00:48 #74
    Προεπιλογή
    file deluxe eixa k exo afto to provlima 1 xrono tora, gia 1 mina ekana mono sfyria kai mpara me anapodi lavi omos pou pianei kirios to ekso meros tou pixi gia na mn afiso teleios ta ta dikefala. Xoris na thelo na se stenaxoriso meta apo ligo kairo me ksanapiase.

    Afto pou kano pleon einai oti xrisimopoio tin askisi 21 me ligotera kila kai souper set pali me ligotera kila otan kano me stravompara. Esena vevaia mporei na mn se ksanapiasei

    ***Γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες*** Mods Team
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 07-06-11 02:37 #75
    Προεπιλογή
    Δε νομιζω να με αφησει και ποτε!! Κανω πλεον δικεφαλα, αλλα οχι στραβομπαρες και λιγα κιλα..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία