Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 46
  1. 24-03-10 16:53 #31
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yanniscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά κατέληξα στο οτι το πιο αποδοτικό είδος διατροφής για πριν την προπόνηση είναι τα έτοιμα pre-workout σκευάσματα που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Μπορείς να τα πάρεις σε ρόφημα 30'-45' πριν την προπόνηση, δεν ανεβάζουν απότομα την ινσουλίνη και δε σε φουσκώνουν όπως όταν χονεύεις στερεή τροφή (βρώμη, μακαρόνια, μπανάνες κ.λ.π.).
    Όλα όμως είναι σύνθετα όσο αφορά τα συστατικά τους. Άλλα δηλαδή περιέχουν βιταμίνες (κάποιες φορές πάνω από τη συνιστόμενη ημερήσια δόση), άλλα κρετίνη, νιτρικά κ.α. Και ίσως αυτό είναι που τα κάτι πιο εύκολα αφομοιώσιμα από τον οργανισμό.
    Εγώ όμως δε θέλω να πάρω ούτε νιτρικά, ούτε κρεατίνη, ούτε περισσότερες βιταμίνες από αυτές που παίρνω με τη φυσική διατροφή μου. Θέλω ένα ρόφημα που να μου παρέχει μόνο υδατάνθρακες και να μπορώ να το πιω πριν την προπόνηση, χωρίς να ανεβάσει την ινσουλίνη στα ύψη και τελικά αντί να μου δώσει ενέργεια με κουράσει. Υπάρχει κάποια τέτοια "μυστική συνταγή";
    δοκιμασε το waxy maize..σκετος υδατανθρακας ειναι,κ δεν ανεβαζει στα υψη το ζακχαρο στο αιμα..
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 19-06-10 15:41 #32
    Προεπιλογή
    Εγω παω γυμναστηριο συνηθως 1,5-2 ωρες μετα το πρωινο ή 2-2,5 ωρες μετα απο καποιο γευμα.

    Μιση ωρα πριν παω παιρνω το jack3d και τιποτα αλλο. Κατα την διαρκεια πινω Intra καια οταν ερχομαι σπιτι μαλτο+μελι+βιταμινη c και μετα απο 30 λεπτα whey.

    Το προβλημα ειναι για πριν την προπο στο διαστημα αναμεσα στο νιτρικο και το γυμναστηριο, δλδ 45 λεπτα περιπου. Μερικοι λενε για whey, αλλοι για μπανανα, ο beef προτεινει waxy. Τι ειναι το καλυτερο τελικα; Ή επειδη παιρνω intra, να μη παρνω και κατι επιπλεον; Σε γραμμωση ειμαι.

    Τελος, συνηθως μετα τα βαρη ( 1-1,5 ωρα ) παω για τρεξιμο (30-60 λεπτα). Πολυ χαλαρο τρεξιμο. Το θεμα ειναι οτι δε εχω αμινοξεα. Υπαρχει καποιο προβλημα; Μπορω να παιρνω whey ισως; Ή να πινω intra στο τελος της προπονησης, οσο εχει μεινει, και μετα αεροβια; Γιατι διαβαζω οτι το intrabolic εχει 15γρ αμινοξεων σε καθε σκουπ και κατι για πεπτιδια που απορροφονται στους μυες πολυ πιο γρηγορα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-06-10 15:50 #33
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    οταν ερχομαι σπιτι μαλτο+μελι+βιταμινη c και μετα απο 30 λεπτα whey.


    γιατι αυτο πασα μου??
    Το προβλημα ειναι για πριν την προπο στο διαστημα αναμεσα στο νιτρικο και το γυμναστηριο, δλδ 45 λεπτα περιπου. Μερικοι λενε για whey, αλλοι για μπανανα, ο beef προτεινει waxy. αν εχεις φαει 2 ωρες πριν την προπο,περνεις το jack3d 20 λεπτα πριν κ πας..ποια 45 λεπτα βλεπεις?Τι ειναι το καλυτερο τελικα; Ή επειδη παιρνω intra, να μη παρνω και κατι επιπλεον; Σε γραμμωση ειμαι.
    πολλα περνεις..

    Τελος, συνηθως μετα τα βαρη ( 1-1,5 ωρα ) παω για τρεξιμο (30-60 λεπτα). Πολυ χαλαρο τρεξιμο. Το θεμα ειναι οτι δε εχω αμινοξεα. Υπαρχει καποιο προβλημα; Μπορω να παιρνω whey ισως; Ή να πινω intra στο τελος της προπονησης, οσο εχει μεινει, και μετα αεροβια; Γιατι διαβαζω οτι το intrabolic εχει 15γρ αμινοξεων σε καθε σκουπ και κατι για πεπτιδια που απορροφονται στους μυες πολυ πιο γρηγορα.
    .
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-06-10 15:53 #34
    Προεπιλογή
    Αυτο λενε οι περισσοτεροι, οτι δεν ειναι καλο να παιρνεις την whey μαζι με τους υδατανθρακες, αλλα να περιμενεις λιγη ωρα.

    Δεν ειναι ποση ωρα εχω φαει πριν την προπο, αλλα μετα απο ποση ωρα αφοτου εφαγα θα πρεπει να παω στην προπο. 20 λεπτα πριν; Ολα τα νιτρικα λενε απο 30-45 λεπτα πριν.

    Καλα 1,5 ωρα ειναι υπερβολη ισως. Μονο μερικες ημερες που κανω και κοιλιακους+ραχιαιους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-06-10 15:59 #35
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο λενε οι περισσοτεροι, οτι δεν ειναι καλο να παιρνεις την whey μαζι με τους υδατανθρακες, αλλα να περιμενεις λιγη ωρα.


    ποιος το λεει αυτο??κ παλι,πρωτα πρεπει να παρεις προτεινη,κ μετα υδατανθρακες(αν περνεις,ειναι θεμα επιλογης,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

    το jacl3d,παρτο 20 λεπτα πριν..κ εγω ετσι το περνω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-06-10 16:02 #36
    Προεπιλογή
    Οκ θα το δοκιμασω 20 λεπτα πριν. Απλα συνηθως λιγο μετα το νιτρικο, τρωω ενα μικρο βερυκοκο ή μισο πρασινο μηλο. Δλδ αν παιρνω 20 λεπτα πριν το jack3d, θα πρεπει να το τρωω 5-10 λεπτα πριν την προπο. Δε ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-06-10 16:32 #37
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο beefmeup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος το λεει αυτο??κ παλι,πρωτα πρεπει να παρεις προτεινη,κ μετα υδατανθρακες(αν περνεις,ειναι θεμα επιλογης,αλλα ειναι αλλο θεμα αυτο)

    το jacl3d,παρτο 20 λεπτα πριν..κ εγω ετσι το περνω.
    beef εγω νομιζω το ειχα πει αυτο σε καποιο post αλλα αναφαιρομουν μονο σε waxy maize η' vitargo

    οχι σε μαλτοδεστρινη η' δεξτροζη η' μπανανες με μελι
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-06-10 16:40 #38
    Προεπιλογή
    Το ελεγαν και αλλοι και πολλα ατομα μαλιστα. Δε θυμαμαι ακριβως το λογο, απλα οτι εκεινο το διαστημα οι μυες χρειαζονται τους υδατανθρακες περισσοτερο. Τωρα γιατι δε κανει να συνδιαζονται μαζι με πρωτεινη δε το ξερω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-06-10 16:51 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ελεγαν και αλλοι και πολλα ατομα μαλιστα. Δε θυμαμαι ακριβως το λογο, απλα οτι εκεινο το διαστημα οι μυες χρειαζονται τους υδατανθρακες περισσοτερο. Τωρα γιατι δε κανει να συνδιαζονται μαζι με πρωτεινη δε το ξερω.
    Δες εδω :

    http://forum.bodybuilding.gr/showthr...B7%CE%BC%CE%B1
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-06-10 16:56 #40
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    κοιτα αυτο ισχυει μονο με τους υδατανθρακες που σου ειπα πιο πανω

    και αυτο γιατι το wms και το vitargo αποροφουντε πιο γρηγορα απο μια απλη πρωτεινη
    αρα βαζοντας μια απλη πρωτεινη μαζι με αυτους τοτε καθηστερεις την αποροφηση τους

    αυτοι οι υδατανθρακες χρησιμοποιουντε συνηθως μαζι με αμινοξεα,κρετινη κτλ για να τα ''μεταφερουν'' πιο γρηγορα στους μυς
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Devil : 19-06-10 στις 16:59
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-06-10 17:02 #41
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο deluxe Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι υπαρχουν αρκετοι που υποστηριζουν οτι αν πιεις πρωτα πρωτεινη , αυτη παει χαμενη για να δωσει ενεργια

    δεν ισχυει και τοσο διοτι εχει παρατηριθει οτι και μονο με πρωτεινη υπαρχει αναβολισμος στους μυς

    αν και το παιδι λογικα το ελεγε για την καλητερη ''μεφορα'' της κρεατινης στους μυς
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 19-06-10 17:17 #42
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο yanniscfu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιο θεωρείτε καταλληλότερο ρόφημα για πριν την προπόνηση; Όχι μάρκα αλλά συστατικά. Μόνο υδατάνθρακες; Μόνο προτεϊνη; Συνδιασμός και των δύο; Εϊμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι θα απαντήσουν οτι καλύτερο για πριν την προπόνηση είναι ένα φρούτο ή πολλοί υδατάνθρακες μοιρασμένοι στα προπροπονητικά γεύματα. Με ενδιαφέρει όμως να μάθω ποιο είναι το καλύτερο ΡΟΦΗΜΑ για 30' πριν την προπόνηση.
    εγω χρησημοποιω μια τετοια φορμουλα και εχει εμφανη αποτελεσματα. κατεβαζω τη μιση δωση πριν την προπονηση και την υπολοιπη κατα τη διαρκεια της προπονησης. Δεν ειναι δικο μου το σχεδιο αυτο, το πηρα απο αγωνιστκο αθλητη. Ειδα διαφορα και εξακολουθω να τα χρησημοποιω.

    να μην σου λεω μαρκες τωρα, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα. εσυ θα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποιο δουλευει καλυτερα επανω σου. ολες εχουν κοκτειλ απο υδατανθρακες, bcaa, κρεατινες, νιτρικα, carbs κλπ, σε διαφορετικες δοσεις το καθε ενα. οποτε πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποι παιζει καλυτερα.

    παντως ριξε και μια ματια εδω μεσα πριν αγορασεις γιατι υπαρχουν διαφορα στο εμποριο που ειτε ειναι ξερατα, η δεν διαλυονται με τιποτα η και τα δυο.

    ξεκινα με μια αξιοπιστη εταιρια και βλεπεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 19-06-10 17:22 #43
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Devil

    Εγγραφή
    02-06-2010
    Περ.
    Inferno
    Μηνύματα
    13.703
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο drago Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω χρησημοποιω μια τετοια φορμουλα και εχει εμφανη αποτελεσματα. κατεβαζω τη μιση δωση πριν την προπονηση και την υπολοιπη κατα τη διαρκεια της προπονησης. Δεν ειναι δικο μου το σχεδιο αυτο, το πηρα απο αγωνιστκο αθλητη. Ειδα διαφορα και εξακολουθω να τα χρησημοποιω.

    να μην σου λεω μαρκες τωρα, γιατι δεν εχει και πολυ νοημα. εσυ θα πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποιο δουλευει καλυτερα επανω σου. ολες εχουν κοκτειλ απο υδατανθρακες, bcaa, κρεατινες, νιτρικα, carbs κλπ, σε διαφορετικες δοσεις το καθε ενα. οποτε πρεπει να δοκιμασεις και να δεις ποι παιζει καλυτερα.

    παντως ριξε και μια ματια εδω μεσα πριν αγορασεις γιατι υπαρχουν διαφορα στο εμποριο που ειτε ειναι ξερατα, η δεν διαλυονται με τιποτα η και τα δυο.

    ξεκινα με μια αξιοπιστη εταιρια και βλεπεις.



    ξεθαμα?

    το ποστ ειναι απο 23-03-10, 04:53
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 19-06-10 18:15 #44
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    ξεθαμα?

    το ποστ ειναι απο 23-03-10, 04:53


    δεν το ειδα μαν, πατησα νεα μυνηματα και το εβγαλε. δεν ειδα οτι ηταν αρχαιο
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 23-06-10 00:26 #45
    Προεπιλογή
    Μην κραξετε αλλα τι ειναι το νιτρικο?Σκευασμα?Σε τι βοηθα?
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία