Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 21 από 21
  1. 13-11-11 19:10 #16
    Banned
    Εγγραφή
    08-11-2010
    Περ.
    εβριγουερ
    Μηνύματα
    6.038
    Προεπιλογή
    η κρεατινη δεν προκαλει συχνοουρια?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-11-11 19:32 #17
    Προεπιλογή
    Είναι απλά ένα συμπλήρωμα...ΔΕΝ σου φέρνει συχνουρία η κρεατίνη,την συχνουρία την δημιουργεί το μυαλό,και η αλόγιστη κατανάλωση νερού
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-11-11 09:04 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Δανάη Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβως και εγω και ειναι σιγουρα απο την κρεατινη και οχι απο την ποσοτητα νερου που καταναλώνω.Την επαιρνα ακριβως μετα την προπονηση το βραδυ και τη μιση νυχτα την εβγαζα στην τουαλετα.Αρχισα να την παιρνω το πρωι και παλι τα ιδια αλλα αυτο δεν με πολυενοχλει γιατι η συχνοουρια κραταει μεχρι το μεσημερι
    και εγω αυτο πιστευω
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 14-11-11 12:22 #19
    Banned
    Εγγραφή
    17-12-2008
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    875
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jGod Εμφάνιση μηνυμάτων
    η συχνοουρια αποτελει συμπτωμα εντονου στεςς. http://e-psychology.gr/anxiety-stress-phobias/429-anxiety-somatic-mental-consequences
    προσωπικα οταν επαιζα επαγγελματικα μπασκετ 10λεπτα πριν βγω στο παρκε για ζεσταμα πηγαινα 4-5 φορες για κατουρημα..δειγμα αν εβγαζα 10μλ την φορα
    Επειδή το λέει κάποιος στο ιντερνετ δεν σημαίνει ότι κάτι ισχύει 100%.
    Η ορμόνη που εκκρίνεται όταν υπάρχει είναι η κορτιζόλη - κορτικοστεροειδές. Μπορείς να διαβάσεις οποιαδήποτε πανεπιστημιακή φυσιολογία ή ενδοκρινολογία για το τι κάνει το στρες. Το γράφημα είναι απο πανεπιστημιακό βιβλίο

    Όνομα: 05s03l0106b.jpg Εμφανίσεις: 3047 Μέγεθος: 73,4 KB

    H διούρηση που έκανες πριν το μπάσκετ ήταν γιατί πιθανότατα ήσουν με ελαφρύ ρουχισμό (σορτσάκι-φανελάκι π.χ) ή/και και έχεις πολύ χαμηλό λίπος ,οπότε κρύωνες - η αίσθηση κρύου προκαλεί διούρηση.
    Επίσης stress response σε κάποιον που παίζει μπάσκετ για χρόνια είναι λίγο δύσκολο. Αν μελετήσεις stress response σε πρωτάρηδες αλεξιπτωτιστές θα δεις ότι την πρώτη φορά υπάρχει έκκριση κορτιζόλης, την δεύτερη λιγότερη και την τρίτη σχεδόν τίποτα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andrikos : 14-11-11 στις 12:33
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 14-11-11 13:36 #20
    Προεπιλογή
    λαι εγω εχω θεμα με το κατουρημα,αλλα εχω παρατηρησει οτι παρολο που κανω χρηση κρεατινης και πινω αρκετο νερο,δεν με επηρρεαζει τοσο.Οταν παει μεσημερακι και πιω ενα φραπε,τοτε μπορει σε μιση ωρα να παω 5 φορες για κατουρημα,αλλα και οποτε πινω καφε μεσα στην ημερα(καταναλωνω 2-3).αρα μαλλον η καφεινη με στελνει,και οχι η κρεατινη
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 14-11-11 15:23 #21
    Banned
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Περ.
    Natural World
    Μηνύματα
    776
    Προεπιλογή
    αντρικο ενδιαφερουσα η αποψη σου και οσο για τους παραγοντες που υπεθεσες τους δικους μου δηλαδη.. ναι επεσες μεσα και ελαφρυς ρουχισμος υπηρχε και χαμηλο ποσοστο λιπους..και αρχαριος σε επαγγελματικες κατηγοριες..παρολα αυτα προσωπικα μου συμβαινει να εχω συχνοουρια πριν απο σχεδον οποιοδηποτε πολυ σημαντικο γεγονος στην ζωη μου οποτε σαν προσωπικη εμπειρια κυριως μπορω να πω οτι συμβαινει.! αυτα
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12