Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 57
  1. 04-10-12 15:54 #16
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο morbit_killer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθέσω ότι η κοίλη σε ενοχλεί στην εκτέλεση της άσκησης? , αν ναι τότε δεν χρειάζεσε άσκηση , αλλά φυσικοθεραπεία ίσως μασάζ , πάντως ψάξε το
    Σήμερα πήρα μία ακόμη διάγνωση για το χέρι,είναι μικρό γάγγλιο μου είπαν(άλλοι μου είχαν πει κοίλη).με ζορίζει σε ασκήσεις πιέσεων(στήθος,ώμοι,βυθίσεις,push-ups).
    μπορεί να μεγαλώσει κι άλλο. καλό είναι να μην το ζορίζω ,αλλά δε γίνεται να κόψω και κάθε άσκηση πίεσης.βλέποντας και κάνοντας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 05-10-12 16:45 #17
    Προεπιλογή
    Eχω ακουσει οτι το κολλαγονο(υγρο) βοηθαει τους συνδετικους ιστους, αρα και τον καρπο.
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 05-10-12 21:10 #18
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχω ακουσει οτι το κολλαγονο(υγρο) βοηθαει τους συνδετικους ιστους, αρα και τον καρπο.
    πώς χορηγείται;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 05-10-12 21:32 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    πώς χορηγείται;
    Πας στο φαρμακειο και το ζητας. Ποσιμο ειναι σαν το νερο.
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 05-10-12 22:38 #20
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πας στο φαρμακειο και το ζητας. Ποσιμο ειναι σαν το νερο.
    Έτσι απλά,χωρίς συνταγή γιατρού;χωρίς να ξέρω δοσολογία;δεν έχει καμιά επίπτωση,σα νερό είναι;

    ΥΓ έκανα μια έρευνα ψιλομύθος είναι,αν έχω επαρκή βιταμινη c μια χαρά κολλαγόνο παράγει το σώμα.

    ευχαριστώ πάντως
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ippokratis : 05-10-12 στις 22:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 05-10-12 22:55 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτσι απλά,χωρίς συνταγή γιατρού;χωρίς να ξέρω δοσολογία;δεν έχει καμιά επίπτωση,σα νερό είναι;

    ΥΓ έκανα μια έρευνα ψιλομύθος είναι,αν έχω επαρκή βιταμινη c μια χαρά κολλαγόνο παράγει το σώμα.

    ευχαριστώ πάντως
    Δεν θελει συνταγη σαν συμπληρωμα διατροφης ειναι. Η δοσολογια ειναι 20μλ την ημερα. Τωρα αν παραγεις επαρκης ποσοτητα δεν το ξερεις...Αν γυμναζεσαι πολλες φορες χρειαζεσαι παραπανω απο αυτην που παραγεις. Και εγω εχω προβλημα με τον καρπο και μου το συστησαν καποια ατομα(αναμεσα τους και ενας γιατρος) και μαλλον θα το δοκιμασω..Τωρα αν εχει αποτελεσμα ουτε που ξερω αλλα απο το τιποτα...
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 12-10-12 15:59 #22
    Προεπιλογή
    Για ενδυνάμωση των καρπών, μια από τις καλύτερες ασκήσεις είναι τα push-ups στα δάχτυλα.

    ΠΡΟΣΟΧΗ, είναι επικίνδυνη άσκηση.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 13-10-12 00:39 #23
    Προεπιλογή
    Ρε παιδιά έλεος τι push-ups με δάχτυλα και armwrestling exercises και πόσιμα κολλαγόνα και κολοκύθια, γάγγλιο έχει ο άνθρωπος θα τον στείλετε κατευθείαν στο χειρουργείο με αυτά που του λέτε.
    Φίλε το γάγγλιο δε περνάει απλά αυξομειώνεται σε μέγεθος κατα καιρούς. To κολλαγόνο δε θα του κάνει τίποτα μη σου πω οτι θα το χειροτερέψει κιόλας. Αν σε ενοχλεί σε σημείο να πιέζει νεύρο και να έχεις και μουδιάσματα τότε παρατάς όλες τις ασκήσεις και ξεκινάς φυσικοθεραπείες. Μέχρι τότε πάρε ένα τέτοιο να κάνεις την δουλειά σου εχω 2 τέτοια και είναι απίστευτα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SHRED : 13-10-12 στις 00:42
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 13-10-12 15:51 #24
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά έλεος τι push-ups με δάχτυλα και armwrestling exercises και πόσιμα κολλαγόνα και κολοκύθια, γάγγλιο έχει ο άνθρωπος θα τον στείλετε κατευθείαν στο χειρουργείο με αυτά που του λέτε.
    Φίλε το γάγγλιο δε περνάει απλά αυξομειώνεται σε μέγεθος κατα καιρούς. To κολλαγόνο δε θα του κάνει τίποτα μη σου πω οτι θα το χειροτερέψει κιόλας. Αν σε ενοχλεί σε σημείο να πιέζει νεύρο και να έχεις και μουδιάσματα τότε παρατάς όλες τις ασκήσεις και ξεκινάς φυσικοθεραπείες. Μέχρι τότε πάρε ένα τέτοιο να κάνεις την δουλειά σου εχω 2 τέτοια και είναι απίστευτα!!!
    @SHRED, το πόσο επιβαρυμένη είναι η κατάσταση του παιδιού που άνοιξε το θέμα και ρωτάει με μεγάλο ενδιαφέρον πως μπορεί να ενδυναμώσει τους καρπούς του, είναι κάτι που ξέρει ο/οι γιατρός/οι του.

    Ομοίως, το τι επιτρέπεται να κάνει και τι όχι, δεν γίνεται να το ξέρουμε εμείς κάνοντας διάγνωση μέσα από ένα forum. Ο καθένας, με καλή θέληση, προτείνει πράγματα και από κει και πέρα ο ενδιαφερόμενος έχει την ευθύνη του τι εφαρμόζει.

    Σε ό,τι αφορά εμένα λοιπόν, ανταποκρινόμενος στο ερώτημά του, ανέφερα μια άσκηση η οποία μια χαρά αποτελεσματική είναι για τους καρπούς (μεταξύ άλλων). Μπορεί για σένα να είναι «κολοκύθια» και προσωπικά σέβομαι την άποψή σου, όμως από την άλλη είναι μια άσκηση που την κάνω πολλά χρόνια, έχω δει επάνω μου τι αποτελέσματα έχει, οπότε μπορώ να την προτείνω φροντίζοντας παράλληλα να τονίσω ότι δεν είναι εύκολη, κάτι που επίσης έκανα.

    Σε κάθε περίπτωση, τον τελικό λόγο έχει ο @ippokratis και, πολύ περισσότερο, ο γιατρός του.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 13-10-12 19:52 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lao Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε κάθε περίπτωση, τον τελικό λόγο έχει ο @ippokratis και, πολύ περισσότερο, ο γιατρός του.
    Εννοείται αυτό απλά το είπα με την λογική ότι ακόμη και σε κάποιον που δεν έχει πρόβλημα η άσκηση αυτή είναι απίστευτα ζόρικη και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τραυματισμού των δακτύλων, πόσο μάλλον εάν έχεις και πρόβλημα μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο...Πιστεύω απλά ότι είναι περιττή για τα στοιχεία που έχει δώσει το παιδί και δε νομίζω κανένας γιατρός να του προτείνει να κάνει push-ups στα δάχτυλα όσο καλα και να είναι Φυσικά και έχει αποτελέσματα σε κάποιον που έχει εξοικειωθεί και είναι στο κατάλληλο επίπεδο
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 13-10-12 20:00 #26
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κολλαγόνο δε θα του κάνει τίποτα μη σου πω οτι θα το χειροτερέψει κιόλας.
    Για πες μου μια που το στηριζεις αυτο?
    WESTSIDE BARBELL
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 13-10-12 21:16 #27
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BlooDdeaD_MefiSt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μου μια που το στηριζεις αυτο?
    Το γάγγλιο είναι κάτι σαν κύστη με υγρό που το περιβάλλουν διάφορα στρώματα. Ένα απο αυτά τα στρώματα είναι ίνες κολλαγόνου, γιατρός δεν είμαι αλλά σύμφωνα με την λογική (την δική μου) αν παίρνεις συμπληρώματα κολλαγόνου απλά θα κάνεις αυτό το περίβλημα πιο ανθεκτικό και το υγρό δε θα μπορεί να απορροφηθεί εύκολα. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα...
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 14-10-12 12:11 #28
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SHRED Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται αυτό απλά το είπα με την λογική ότι ακόμη και σε κάποιον που δεν έχει πρόβλημα η άσκηση αυτή είναι απίστευτα ζόρικη και υπάρχει μεγάλος κίνδυνος τραυματισμού των δακτύλων, πόσο μάλλον εάν έχεις και πρόβλημα μπορεί να σε στείλει αδιάβαστο...Πιστεύω απλά ότι είναι περιττή για τα στοιχεία που έχει δώσει το παιδί και δε νομίζω κανένας γιατρός να του προτείνει να κάνει push-ups στα δάχτυλα όσο καλα και να είναι Φυσικά και έχει αποτελέσματα σε κάποιον που έχει εξοικειωθεί και είναι στο κατάλληλο επίπεδο
    Κοίτα, απίστευτα ζόρικη δεν είναι, ούτε τόσο επικίνδυνη...

    Σκέψου ότι στην Σχολή μου push-ups στα 5 δάχτυλα κάνουν ακόμα και γυναίκες, εννοείται μετά από λίγο καιρό απ'όταν ξεκινάνε. Ένας μέσος άνθρωπος, με λίγη δουλειά μπορεί να τα κάνει και υπάρχουν διάφορες άλλες παραλλαγές, όπως στα 4, στα 3, ακόμα και στο 1 δάχτυλο, χωρίς αντίχειρες κτλ κτλ κτλ.

    Βεβαίως ΔΕΝ προτείνω να ασχοληθεί το παιδί με τις υπόλοιπες παραλλαγές (όπως και σε κανέναν εδώ μέσα), αλλά τα στανταρ στα 5 δάχτυλα είναι μια αρκετά εφικτή λύση.

    Εννοείται πως - ίσως και - κανένας γιατρός δεν θα του πρότεινε από μόνος του κάτι τέτοιο, όχι τόσο επειδή θα τον βλάψουν, αλλά επειδή δεν ξέρει την άσκηση. Ακόμα και αν πάει σε έναν ορθοπεδικό και σε έναν αθλητίατρο, ο καθένας μπορεί να το πει διαφορετικά πράγματα για το τι μπορεί να κάνει και τι δεν μπορεί.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 15-10-12 23:15 #29
    Προεπιλογή
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
    Να πω ότι έχω πάει για γνώμες για το γάγγλιο σε πολλούς ορθοπεδικούς ιδιώτες και μη (ήμουν και φαντάρος και ήταν τζάμπα οπότε...)
    Λοιπόν έχω να πω ότι αν ακολουθούσα τις συμβουλές τους θα έπρεπε η μόνη μου γυμναστική να είναι το τρέξιμο,το κολύμπι και γενικά καμία ενασχόληση με βάρη ή τουλάχιστον όχι με βαριά κιλά και δυνατές ασκήσεις,αλλά μόνο με μηχανήματα (που δεν κάνω καθόλου έτσι κι αλλιώς).
    Επομένως ,συνειδητά αγνοώ αυτές τις συμβουλές,σφίγγω με περικάρπιο το χέρι και συνεχίζω να κάνω αυτό που γουστάρω,αγνοώντας ή υπομένοντας τον σχετικό πόνο που υπάρχει σε ορισμένες ασκήσεις.
    Άλλωστε αγαπημένο μου ρητό που με χαρακτηρίζει γενικά στη ζωή (και με μεταφορική έννοια) είναι το strength through wounding.
    cheers!
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 16-10-12 14:21 #30
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ippokratis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
    Να πω ότι έχω πάει για γνώμες για το γάγγλιο σε πολλούς ορθοπεδικούς ιδιώτες και μη (ήμουν και φαντάρος και ήταν τζάμπα οπότε...)
    Λοιπόν έχω να πω ότι αν ακολουθούσα τις συμβουλές τους θα έπρεπε η μόνη μου γυμναστική να είναι το τρέξιμο,το κολύμπι και γενικά καμία ενασχόληση με βάρη ή τουλάχιστον όχι με βαριά κιλά και δυνατές ασκήσεις,αλλά μόνο με μηχανήματα (που δεν κάνω καθόλου έτσι κι αλλιώς).
    Επομένως ,συνειδητά αγνοώ αυτές τις συμβουλές,σφίγγω με περικάρπιο το χέρι και συνεχίζω να κάνω αυτό που γουστάρω,αγνοώντας ή υπομένοντας τον σχετικό πόνο που υπάρχει σε ορισμένες ασκήσεις.
    Άλλωστε αγαπημένο μου ρητό που με χαρακτηρίζει γενικά στη ζωή (και με μεταφορική έννοια) είναι το strength through wounding.
    cheers!
    Κοίτα, σαν ενήλικος που είσαι, κρίνεις και κάνεις ό,τι κάνεις αναλαμβάνοντας και την ανάλογη ευθύνη των συνεπειών.

    Εύχομαι το όλο πράγμα να μην σου βγει σε κακό, γιατί όλα αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο με την γυμναστική έχω δει πολλά άτομα να αγνοούν τις οδηγίες των γιατρών για να κάνουν «αυτό που γουστάρουν» και συνήθως τα αποτελέσματα δεν είναι καλά. Ελπίζω εσύ να ανήκεις στις εξαιρέσεις.
    «Όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι μακρινοί,
    αφού έχουν χαθεί μαζί με τις διδασκαλίες τους.
    Κάθε άνθρωπος ανυψώνεται όταν έρθει ο καιρός του.
    Ως τότε, περιπλανιέται κουραστικά...»
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία