Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 77
  1. 18-12-13 23:41 #61
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο COBRA_STYLE Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι απο μονο του δε φευγει...επιδεινωνεται απο οσο ξερω με ασκησεις οπως τα squat σιγουρα οταν φορτωσεις πολλα κιλα και καλο ειναι να φορας εσωρουχο που να στα κραταει σχετικα σφιχτα.
    Η αλήθεια είναι οτι εδώ και μερικές εβδομάδες παίζω βαριά front/back squat + deadlifts. Τι κάνω δηλαδή, σταματάω για λίγο και άντε πάλι ; διάβασα ότι ακόμα και εγχείρηση να κάνεις υπάρχει ενα 10% να εμφανίστεί πάλι.
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 18-12-13 23:46 #62
    Dah Pimp
    Το avatar του χρήστη COBRA_STYLE

    Εγγραφή
    15-11-2008
    Περ.
    Αlpha Male region
    Μηνύματα
    14.692
    Προεπιλογή
    Δεν ξερω τι θα κανεις,αλλα αυτο δε θα μειωθει και να σταματησεις,απλα δε θα χειροτερεψει(κατα πασα πιθανοτητα).

    Θα παω να κανω και γω υπερηχο γτ καιρο τωρα το σκεφτομαι.Εγω παντως προτιμω αν εχω να την κανω και να μου φυγει απο το μυαλο...κι ας υπαρχει πιθανοτητα να ξαναβγει...δε μπορω να σκεφτομαι οτι μια πιπ@ με κοβει ορμονικα σε καποιο βαθμο και στο σπερμα.
    If you can make her laugh,you can make her scream
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 19-12-13 14:23 #63
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GeoDask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο ψηλάφιση παρατήρησα και εγώ το ίδιο "εξογκωματάκι". Πήγα σε γιατρό έκανα triplex και επιβεβαιώθηκε ότι έχω κιρσοκήλη.

    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής, απο δω και πέρα τι ; κόβω τα βάρη ; θα φύγει ποτέ αυτό ;

    Τα βάρη το επιδεινώνουν ;

    Η σωστη σειρα ειναι να κανεις πρωτα εξετασεις σπερματος και αν υπαρχει θεμα μετα να κανεις υπερηχο για κιρσοκηλη. Εσυ πηγες αναποδα. Το οτι εχεις κιρσοκηλη μπορει να μην σε εχει επηρεασει καθολου. Εγω ειχα απο υπερηχο, και στις εξετασεις σπερματος ημουν υπεργονιμος, οποτε με συμβουλεψαν ολοι οι γιατροι (εκτος απο εναν ιδιωτη που θα πληρωνοταν αδρα να μου εκανε την εγχειρηση) να μην κανω την εγχειρηση γιατι δεν ειναι και 100% η σιγουρα επιτυχιας οποτε δεν πας γυρευοντας εφοσον δεν εχεις προβλημα συν οτι μπορει να ξαναβγει στο μελλον.

    Μετα απο αυτο μου ειπαν μετα απο 3 χρονια να ξανακανω ελεγχο να δω που βρισκομαι


    Επισης μου ειπε ο ενας ουρολογος που πηγα που θεωρειται πολυ καλος μου ειπε να μην περιορισω τη ζωη μου κοβωντας ασκησεις γυμναστηριου αλλα να συνεχισω κανονικα και αν ποτε εχω προβλημα θα το διορθωσω. ( Εκοψα ομως ολα τα καθισματα λογω αλλου προβληματος στη μεση οποτε επι τη ευκαιρια θα μειωσω και την ζημια στην κιρσοκηλη)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasos2 : 19-12-13 στις 14:27

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 19-12-13 15:31 #64
    Το avatar του χρήστη Mpozos

    Εγγραφή
    17-01-2012
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    1.331
    Προεπιλογή
    Έκανα και εγώ υπέρηχο και βρήκαμε μέτριου βαθμού κιρσοκίλη, τώρα ο ουρολόγος θα με βάλει να κάνω σπερμοδιάγραμμα και βλέπουμε.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 19-12-13 19:10 #65
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    το καλύτερο είναι διάγνωση με υπέρηχο αλλα και σπερματογράφημα , ώστε να υπάρχει επιβεβαίωση του προβλήματος και απο κει και πέρα η γυμναστική δεν κάνει κακό αλλα ίσως συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
    αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα
    θέλει σωστα ρούχα και εσώρουχα που να μην είναι στενά και εμποδίζουν την σωστη κυκλοφορία και επιδεινώνουν την κατασταση λόγω της πίεσης που ασκείτε
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 19-12-13 22:33 #66
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η σωστη σειρα ειναι να κανεις πρωτα εξετασεις σπερματος και αν υπαρχει θεμα μετα να κανεις υπερηχο για κιρσοκηλη. Εσυ πηγες αναποδα. Το οτι εχεις κιρσοκηλη μπορει να μην σε εχει επηρεασει καθολου. Εγω ειχα απο υπερηχο, και στις εξετασεις σπερματος ημουν υπεργονιμος, οποτε με συμβουλεψαν ολοι οι γιατροι (εκτος απο εναν ιδιωτη που θα πληρωνοταν αδρα να μου εκανε την εγχειρηση) να μην κανω την εγχειρηση γιατι δεν ειναι και 100% η σιγουρα επιτυχιας οποτε δεν πας γυρευοντας εφοσον δεν εχεις προβλημα συν οτι μπορει να ξαναβγει στο μελλον.

    Μετα απο αυτο μου ειπαν μετα απο 3 χρονια να ξανακανω ελεγχο να δω που βρισκομαι


    Επισης μου ειπε ο ενας ουρολογος που πηγα που θεωρειται πολυ καλος μου ειπε να μην περιορισω τη ζωη μου κοβωντας ασκησεις γυμναστηριου αλλα να συνεχισω κανονικα και αν ποτε εχω προβλημα θα το διορθωσω. ( Εκοψα ομως ολα τα καθισματα λογω αλλου προβληματος στη μεση οποτε επι τη ευκαιρια θα μειωσω και την ζημια στην κιρσοκηλη)
    Τώρα θα πάω για σπερμοδιάγραμμα.

    Επειδή εγώ παίζω βαριά squat (front & back) και deadlifts, τι κάνω ; να πάω πιο χαλαρά ;

    Για τα εσώρουχα επίσης, στενά εσώρουχα την ώρα της γυμναστικής και "αεράτα" την υπόλοιπη ημέρα ;
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 19-12-13 22:35 #67
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλύτερο είναι διάγνωση με υπέρηχο αλλα και σπερματογράφημα , ώστε να υπάρχει επιβεβαίωση του προβλήματος και απο κει και πέρα η γυμναστική δεν κάνει κακό αλλα ίσως συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
    αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα
    θέλει σωστα ρούχα και εσώρουχα που να μην είναι στενά και εμποδίζουν την σωστη κυκλοφορία και επιδεινώνουν την κατασταση λόγω της πίεσης που ασκείτε
    Εγώ φοράω κολάν απο μέσα τον χειμώνα αντί εσώρουχου. Για τα σκουώτ τώρα...
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-12-13 22:49 #68
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    το καλύτερο και σωστότερο για τέτοιες περιπτώσεις είναι το σπασουάρ για άθληση και βασικα ασκήσεις που στρεσάρουν την περιοχή και φέρνουν ένταση θα πρέπει να αποφεύγονται
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-12-13 22:55 #69
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    το καλύτερο και σωστότερο για τέτοιες περιπτώσεις είναι το σπασουάρ για άθληση και βασικα ασκήσεις που στρεσάρουν την περιοχή και φέρνουν ένταση θα πρέπει να αποφεύγονται
    Eγώ το μόνο σπασουάρ που ξέρω είναι αυτό με το προστατευτικό μπροστά, υπάρχει και άλλο ;
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-12-13 23:26 #70
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    υπάρχει το σπασουάρ που είναι για διάφορες πολεμικές τέχνες για τα χτυπήματα που βγαίνει και σε γυναικείο και υπάρχει και το σπασουάρ εσώρουχο , δεν γνωρίζω κάτι άλλο , αυτο το φορούσαν κάτι φίλοι αρσιβαρίστες με είχαν πεί , αλλα δεν έχω δεί εκτός απο φωτο πως είναι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 19-12-13 23:39 #71
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχει το σπασουάρ που είναι για διάφορες πολεμικές τέχνες για τα χτυπήματα που βγαίνει και σε γυναικείο και υπάρχει και το σπασουάρ εσώρουχο , δεν γνωρίζω κάτι άλλο , αυτο το φορούσαν κάτι φίλοι αρσιβαρίστες με είχαν πεί , αλλα δεν έχω δεί εκτός απο φωτο πως είναι
    Σε ευχαριστώ πολύ Ηλία ! θα το ψάξω
    Eat Clean, Lift Hard.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 20-12-13 00:26 #72
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    Όνομα: spasouar.jpg Εμφανίσεις: 2181 Μέγεθος: 39,5 KB

    κάτι τέτοιο πρέπει να είναι
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 20-12-13 01:55 #73
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο TRIANTAFYLLOU Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγκεκρημένες ασκήσεις όπως το σκουώτ με μεγάλη ένταση και βάρος
    αυτο δημιουργείτε επειδη απο την αριστερη πλευρα τα αγγεία που κάνουν επιστροφη στην καρδια φράζουν και δημιουργείτε διόγκωση κακή κυκλοφορία του αίματος στούς όρχεις και επηρεάζει την ποιότητα του σπέρματος και γονιμότητα
    Αυτο γινεται και με το λεγκ πρες, ή επειδη δεν εισαι ορθιος δεν επηρεαζει?

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 20-12-13 02:25 #74
    Moderator
    Το avatar του χρήστη TRIANTAFYLLOU

    Εγγραφή
    29-11-2007
    Περ.
    ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    24.811
    Προεπιλογή
    πολλες αιτίες μπορει να επηρεάσουν τα στενα εσώρουχα και παντελόνια τα μη βαμβακερα εσώρουχα , γιατι οι όρχεις έχουν μια θερμοκρασία πιο χαμηλή απο το σώμα για την προστασία του σπέρματος και αν είναι στενα τα εσώρουχα τους πιέζουν πρός το σώμα και διαταράσετε η ισοροπία
    επίσης γι αυτο στη ζεστη κρεμανε και απομακρύνονται απο το σώμα ενω στο κρύο μαζεύουν πρός το σώμα

    άρα σε ασκήσεις όπως τα βαθεια καθίσματα με βαρεια κιλα η έντονη πίεση που ασκείτε επιβαρύνει την ήδη προβληματική κατάσταση , γιατι η κυρσοκοίλη είναι η κιρσοειδής φραγή των σπερματικων φλεβών , άρα με όχι μεγάλο βαρος και πίεση στην περιοχή αλλα και με κάποια προστασία με σπασουάρ ειδικό θα μπορούσε να γίνει η άσκηση , δεν είμαι γιατρος τα λέω με βάση την εμπειρία μου και αυτα που έχω δει επι του θέματος , απο την δεκαετεία του 80 ακόμη θυμάμε κάποιος αθλητής φορούσε σπασουάρ γι αυτόν ακριβώς το λόγο για πρόληψη μου έλεγε

    αυτο δεν σημαίνει όλοι όσοι κάνουν βαριες προπονήσεις θα το πάθουν , είναι και η προδιάθεση που έχει ο καθένας , όπως και οι ποδηλάτες αν δεν έχουν σωστη σελα και κάνουν ώρες ποδήλατο έχουν και αυτοι προβλήματα

    γι αυτο επι του θέματος δεν χρειάζετε πανικός άλλωστε είναι μια αναστρέψιμη κατάσταση και δεν ρωτάμε όποιον ναναι γιατρο αλλα κάποιον που να έχει γνώσεις απο γυμναστικη και να ξέρει τι και πόσο μπορεί να επιβαρύνει την κατάσταση , γιατι αν δεν ξέρει και δεν έχει άποψη ο άλλος θα κινδυνολογει χωρίς λόγο , δεν είναι το θεμα μόνο για τα σκουώτ η πρέσσα αλλα γενικότερα σε προπονήσεις η μη ,όπου μπορεί να ασκούμε πίεση και χωρίς να το καταλάβουμε και στο ζόρισμα όταν ανεβαίνει η πίεση θα ανέβει και στις φλέβες αυτές , αφου λέμε ακόμη και τα στενα εσώρουχα η καθιστικη ζωή κάνει ζημια και όποιος κάθετε συνέχεια σε μια καρεκλα θα πρέπει να σηκώνετε να κάνει διαλείμματα
    Ηλιας Τριανταφυλλου
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 28-12-13 11:03 #75
    Το avatar του χρήστη morbit_killer

    Εγγραφή
    05-12-2011
    Περ.
    ilion athens
    Μηνύματα
    411
    Cool
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tasos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τεσπα θα τα ξαναγραψω στα γρηγορα.

    Ορμονικα ειμαι κομπλε απο εξετασεις, το μονο προβλημα ηταν η κιρσοκηλη δευτερου βαθμου που εχω.

    Ισχυει αυτο που λεει ο κομπρα για την τεστοστερονη. Ειχα μειωση της τεστοστερονης σε σχεση με περσι (737 τωρα και περσι 857). Ελπιζω να ηταν λογω της κιρσοκηλης που φτιαχνεται και οχι λογω ηλικιας που δε φτιαχνεται.

    Θα παω και στο γιατρο να μου πει αν ειναι αναγκαια η εγχειρηση αλλα λογω αυτου με την τεστοστερονη θα την κανω σιγουρα.

    Το απο τι το επαθα ειναι κατασκευαστικο αλλα με τα χρονια επιδεινωνεται. Καπου διαβασα οτι το να σηκωνεις παρα πολλα κιλα μπορει να το επιδεινωσει και εγω προσθεσα αρκετα κιλα στο σκουοτ απο περσι γι αυτο ισως μου βγηκαν τωρα οι συνεπειες.

    Ελπιζω να ευθυνεται και η κιρσοκηλη για την ποσοτητα του σπερματος οποτε να γινω παλι οπως ημουν πριν
    θα σου μειώσει το σπέρμα σίγουρα ! αυτό που μπορεί να κάνεις είναι να πας σε ενδοκρινολόγο για να σου γράψει αγωγή !!1
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3456 ΤελευταίαΤελευταία