Σελίδα 19 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920212969 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 271 έως 285 από 1389
  1. 29-08-09 15:04 #271
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο geogre Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω τρωω μελι για να παρω γλυκοζη ειναι το ιδιο?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flowin_through Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλυτερο
    +1 ειναι ποιο φυσικό και εχει και καμια βιταμίνη μεσα.

    εντιτ:

    Το μέλι παρέχει στον οργανισμό μας ένα πλήθος θρεπτικών ουσιών. Είναι ένα μείγμα σακχάρων και άλλων συστατικών. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες, το μέλι αποτελείται κυρίως από φρουκτόζη (περίπου 38,5%) και γλυκόζη (περίπου 31%) και περιέχει σε μικρότερα ποσοστά μαλτόζη, σουκρόζη και γαλακτόζη. Η περιεκτικότητά του σε πρωτεΐνες είναι μικρή και σε λίπος μηδαμινή.
    Περιέχει:
    ● Πληθώρα αμινοξέων, όπως προλίνη, φαινυλαλανίνη, τυροσίνη, βαλίνη κλπ.
    ● Πληθώρα αντιοξειδωτικών ουσιών (βιταμίνη C, χρυσίνη, καταλάση κλπ.).
    ● Μικρές, αλλά ποικίλες ποσότητες ιχνοστοιχείων και βιταμινών, όπως βιταμίνη C, βιταμίνη B6, ριβοφλαβίνη, παντοθενικό οξύ, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο, νάτριο, κάλιο, σίδηρο, ψευδάργυρο κλπ.
     

  2. 31-08-09 13:43 #272
    The Trainer
    Το avatar του χρήστη crow

    Εγγραφή
    18-05-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    693
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο narta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαφωνω σε πολλα σημεια αλλα το κυριότερο τα μαυρισα.

    Η αναπληρωση του μυικου γλυκογόνου ειναι διαδικασία που κρατάει 24 ωρες τουλάχιστον και οχι 45 λεπτα. Η δεξτρόζη δεν ειναι απαραίτητη, ουτε η βέλτιστη επιλογή. Και σκέτη πρωτεϊνη ορου γαλακτος να πα΄ρει κάποιος ειναι αρκετη για να ανεβάσει την ισνουλίνη και να σταματήσει την εκκριση κορτιζόλης απο τον οργανισμο.
    Αυτο το "αναβολικο παράθυρο", το "απαραίτητο" των "γρήγορων" υδατανθράκων και τις λοιπές -συγγνωμη για την εκφραση- π@π@ριες τις εχουν προωθήσει η εταιρίες συμπληρωμάτων για να πουλήσουν. Οσο και να ψάξει κανεις δεν πρόκειται να βρει σοβαρη -και οχι πριμοδοτημένη απο εταιρια συμπληρωματων - μελετη που να αναφέρει οτι μετα την προπόνηση με βαρη, αθλητες που δεν βρισκόταν πριν σε νηστεια, ειδαν βελτίωση σε καποιο τομέα απο την χρηση δεξτρόζης/μαλτοδεξτρίνης κοκ.

    Εν κατακλειδι, αν καποιος εχει σωστή ΠΡΟ-προπονητικη διατροφή δεν εχει ανάγκη μετα την προπόνηση τίποτα περισσότερο απο μια πρωτεϊνη whey.

    Οκ, μονο που μετα απο προπονηση υποτιθετε πως εχει ελειψη κ απο υδατανθρακα.
    Οποτε αν πιεις μονο πρωτεινη πως υποτιθετε οτι θα παει στους μυς σου???Το σωμα σου πειναει μετα απο προπονηση.
    Ο υδατανθρακας ειναι αυτος που θα μεταφερει τα αμινοξεα στους μυς
    Τον Υδατανθρακα τον περνουμε εκεινη την ωρα κυριος για να μεταφερθουν οσο πιο γρηγορα γινετε τα αμινοξεα στους μυς κ οχι για να αναπληρωσουμε ολο το μυκο γλυκογονο.Γιατι αν δεν εχεις εστω κ λιγο υδ/κα .....πρωτεινη δεν θα αποροφησης για να χτισεις αυτο που καταστρεψες-να εισαι σιγουρος-
    Υποτιθετε οτι μιλαμε για καπιον που κανει ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΜΕ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ Κ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ κ οχι για καπιον που κανει κ την αλλη μερα μπορει ανετα να ξανακανει την ιδια προπονηση
     

  3. 31-08-09 14:34 #273
    Το avatar του χρήστη drago

    Εγγραφή
    14-07-2009
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    557
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο KATERINI 144 Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1 ειναι ποιο φυσικό και εχει και καμια βιταμίνη μεσα.

    εντιτ:

    Το μέλι παρέχει στον οργανισμό μας ένα πλήθος θρεπτικών ουσιών. Είναι ένα μείγμα σακχάρων και άλλων συστατικών. Όσον αφορά τους υδατάνθρακες, το μέλι αποτελείται κυρίως από φρουκτόζη (περίπου 38,5%) και γλυκόζη (περίπου 31%) και περιέχει σε μικρότερα ποσοστά μαλτόζη, σουκρόζη και γαλακτόζη. Η περιεκτικότητά του σε πρωτεΐνες είναι μικρή και σε λίπος μηδαμινή.
    Περιέχει:
    ● Πληθώρα αμινοξέων, όπως προλίνη, φαινυλαλανίνη, τυροσίνη, βαλίνη κλπ.
    ● Πληθώρα αντιοξειδωτικών ουσιών (βιταμίνη C, χρυσίνη, καταλάση κλπ.).
    ● Μικρές, αλλά ποικίλες ποσότητες ιχνοστοιχείων και βιταμινών, όπως βιταμίνη C, βιταμίνη B6, ριβοφλαβίνη, παντοθενικό οξύ, ασβέστιο, φώσφορο, μαγνήσιο, νάτριο, κάλιο, σίδηρο, ψευδάργυρο κλπ.
    μαν, ποσο βαζεις μετα την προπονηση? κουταλιες της σουπασς πες μου. μολις τελιοσουν αυτα που εχω παρει μαλον θα γυρισω κι εγω σε μελι.
     

  4. 31-08-09 19:32 #274
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    σχεδον μια κουταλια τις σουπας drago.
     

  5. 31-08-09 21:20 #275
    Προεπιλογή
    παντος εγω υδατανθρακα δεν επερνα ποτε μετα την προπονιση κ σε κατι μηνες ειδα αρκετα αποτελεσματα.δεν ξερω αν εχω σπανιο κορμι,δεν το νομιζο.π.χ πινο την πρωτεινη μετα το gym κ μετα απο καμια ωρα θα φαω το φαγητο μου που περιεχει υδατανθρακα.αλλα σε ροφημα εξτρα υδατανθρακα δεν πινο ποτε μου κ τα αποτελεσματα ειναι φανταστικα.
    δεν το λεω αυτο για να πο καποιος εχει δικαιο η αδικο απλα λεω τι συμβενει σε εμενα.
     

  6. 31-08-09 21:29 #276
    Προεπιλογή
    Τι αποτελέσματα είδες σε σχέση με τον αν πρόσθετες υδατάνθρακες; Έχασες λίπος;
     

  7. 31-08-09 21:38 #277
    Προεπιλογή
    απο τον καιρο που αρχισα γυμναστηριο εβαλα 15 κιλα,εγινα ποιο ανοικτος,κ ειμαι γραμωμενος.αυτα τα αποτελεσματα ενοω.ε δεν ειναι κ λιγα..
     

  8. 31-08-09 21:41 #278
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    κυριακο τωρα αυτο ειναι το αποτελεσμα που ειχες επειδη δεν επερνες υδατανθρακα στο μεταπροπονητηκο γευμα?! μαλλον οχι ε!
     

  9. 31-08-09 21:44 #279
    Administrator
    Το avatar του χρήστη Polyneikos

    Εγγραφή
    01-06-2008
    Μηνύματα
    39.626
    Προεπιλογή
    Kαι όλα αυτα τα αποτελεσματα γιατι τα αποδίδεις στο ότι δεν έπινες υδατανθρακα μετα την προπονηση;
     

  10. 31-08-09 21:45 #280
    Προεπιλογή
    δεν λεω επειδη δεν επερνα υδατανθρακα αμεσος μετα το gym.πρεπει να ειμαι τρελος να το πω αυτο.
    ενοουσα οτι κ χωρις αμεσο υδατανθρακα ειχα αποτελεσματα.ισως αυτο εγινε μονο σε εμενα το ξαναλεω.δεν λεω ειναι λαθος η εβγαλα δικη μου θεωρεια.λεω τι εγινε κ κατακριβεια περιμενο αποψεις αν ξερετε φυσικα για το πως γινετε αυτο.
     

  11. 31-08-09 21:48 #281
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    γίνεται ως εξής, αν επερνες υδατάνθρακα μετα την προπόνηση θα ήσουν ακομη καλύτερος, σύμφωνα παντα με αυτα που λες.
     

  12. 31-08-09 21:50 #282
    Προεπιλογή
    ποσα γραμαρια τουλαχιστο χρειαζομαστε μετα την προπονηση?
     

  13. 31-08-09 21:53 #283
    Retired Μod
    Το avatar του χρήστη KATERINI 144

    Εγγραφή
    03-11-2007
    Περ.
    κατερινη
    Μηνύματα
    13.077
    Προεπιλογή
    περίπου μια κουταλιά τις σούπας, εγω ειμαι 90 κιλα και τοσο παίρνω (για μέλι μιλάω).
     

  14. 31-08-09 21:55 #284
    Προεπιλογή
    οχι για μαλτο..
    ποσα γραμαρια?
    μου βαλατε ιδεα και θα το δοκιμασω
     

  15. 01-09-09 20:13 #285
    Το avatar του χρήστη TEFAAtzis

    Εγγραφή
    08-05-2009
    Περ.
    Λάρισα-Θεσσ
    Μηνύματα
    3.043
    Προεπιλογή
    Αυτα δεν γινονται.Εψαξα σημερα ολη μερα σε καμια 10αρια φαρμακεια για γλυκοζη και δεν ειχε κανενα.Οσοι με ρωτησαν για ποιον λογο την θελω με προετρεψαν να παω σε σουπερ μαρκετ οπως και εκανα.Και εκει ακομα δεν βρηκα γλυκοζη αλλα βρηκα μαλτοδεξτρινη που ολοι ψαχνουν και δεν βρισκει κανεις.Την βρηκα με τον τιτλο Natreen(γλυκαντικο).Ερωτηση,μπορω να την χρησημοποιησω κανονικα μετα την προπονηση απο μονη της χωρις γλυκοζη?Και αν ναι ειμαι 87 κιλα να παρω απ'οτι καταλαβα 87 γραμμαρια?
     

Σελίδα 19 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 917181920212969 ... ΤελευταίαΤελευταία