Σελίδα 92 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 428290919293 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1.366 έως 1.380 από 1389
  1. 16-10-14 19:55 #1366
    Προεπιλογή
    Τυχαια πηρε το ματι μου σημερα αυτο

    Όνομα: IMG_20141016_194305666.jpg Εμφανίσεις: 773 Μέγεθος: 115,9 KB Όνομα: IMG_20141016_194321791.jpg Εμφανίσεις: 789 Μέγεθος: 89,7 KB

    εχει μαλτοδεξτρινη και δεξτροζη μεσα + στεβια.
    Τιμη 2€ το 0,5kg.

    Αξιζει μεταπροπονητικα?
     

  2. 06-01-15 19:21 #1367
    Talking Dextrose kai maltodextrin . Alla gia poso???
    Kalhspera se olous,

    Eixa diavasei paliotera sto forum ena arthro pou proteine os metaproponitiko geuma ena migma whey,kreatinis mazi me ena migma 50-50 dextrozi kai maltodextrini (0.5g apo to kathena ana kilo varous )...

    I erotisi mou einai an sunistate gia ena xroniko diastima kai oxi ep aoristou.

    Ftiaxno auto to metaproponitiko rofima edo kai enamisi xrono kai anisixo mipos tha eprepe na kopso dextrozi kai maltodextrini.
    Isos gia ena diastima. Einai ugies na to pairneis ep aoristou? Anisixo gia to an eine sosto kai ugies na pairno tosi zaxari suxna kai gia ena toso megalo diastima..

    Episis eimai sxedon sigouros oti apo ti stigmi pou arxisa dextrozi kai malto, par olo pou epairna ligoteri posotita apo tin sunistomeni, kinoume pleon se megalutera epipeda somatikou lipous. Alla auto den eine tis parousis.
    I erotisi mou loipon estiazei stin xrisi dextro kai malto kai tis epiptoseis tous stin ugeia kai mono gia tora.

    Parakalo poly opoios gnorizei as dosei mia apadisi.
    Euxaristo ek ton proteron.

    Andreas
     

  3. 06-01-15 19:27 #1368
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andreasbsk Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ftiaxno auto to metaproponitiko rofima edo kai enamisi xrono kai anisixo mipos tha eprepe na kopso dextrozi kai maltodextrini.
    Isos gia ena diastima. Einai ugies na to pairneis ep aoristou? Anisixo gia to an eine sosto kai ugies na pairno tosi zaxari suxna kai gia ena toso megalo diastima..
    γραφουμε ελληνικα,ειναι κανονας του φορουμ.

    η ερωτηση σου ειναι κατι του στυλ "ειναι υγιες να τρωω φαγητο,κ για ποσο?"
    υ/ας ειναι σε μορφη συμπληρωματος..σαν αυτον δλδ που περνεις κ απο κανονικα φαγητα που τρως πανω κατω.

    το θεμα με το λιπος που λες ειναι καθαρα θερμιδικο,δεν φταινε οι υ/ες που περνεις σε συμπληρωμα.
     

  4. 06-01-15 19:38 #1369
    Προεπιλογή
    Την συγνώμη μου στο forum για τα greeklish και σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

    Θα πρότεινες λοιπόν να συνεχίσω άφοβα την χρήση αυτών (δεξτρο και μαλτο) ετσι;

    Προφανώς και δεν είμαι ούτε γιατρός ούτε διατροφολόγος, απλά όλη αυτή η τύπου ζάχαρη(δεξτρόζη) με κάνει να σκεύτομαι διαβήτη και ζάχαρο...
     

  5. 06-01-15 19:41 #1370
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    αυτο που λες μπορει να γινει αν γενικα τρως αλογιστα..οπως εγραψα απο πανω δεν ειναι μονο οι σκονες,αλλα κ αυτα που τρωμε καθε μερα..γλυκα κλπ..αν κανεις εξετασεις κ εισαι οκ,τοτε δεν εχεις θεμα..
    το 99% των διαβητικων αμφιβαλω αν εχει κανει ποτε χρηση συμπληρωματων οπως αυτα..απο αλλου το επαθαν.
     

  6. 06-01-15 19:52 #1371
    Προεπιλογή
    Ε ναι προφανώς!

    Μιας και δε τρώω γλυκα ούτε γενικά αλόγιστα όπως είπες, μόνο αυτά τα δυο συμπληρώματα, (που έμαθα μολις τον Σεπτέμβρη του 2013 και απ'οτι έχω διαπιστώσει δεν είναι και τοσο διαδεδομένα) , με έκαναν να νιώθω μια ανασφάλεια σχετικά με το αν κινούμαι σε υγειη μονοπάτια ή οχι!
     

  7. 06-01-15 19:55 #1372
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω παντως θα φοβομουν περισοτερο το τι τρωω παρα τα συμπληρωματα.
     

  8. 06-01-15 20:25 #1373
    Προεπιλογή
    Νομίζω είναι σαφές λοιπόν ότι στηρίζεις δεξτρο και μαλτο..
    Παρεπιμπτόντως εσύ έχεις χρησιμοποιήσει δεξτρο-μαλτο; Εντυπωσεις; Υπερ η κατα; Αυτά η απλά υδ/α απο κανονικό φαγητό;

    Γενικα προσέχω πολύ τι τρώω οπότε δε με απασχολεί αυτό τόσο προς το παρών...
    Εκτός κι αναφερεσαι στην ποιότητα των φαγητών γενικά στις μέρες μας το οποίο είνα ενα τεράστιο θέμα απο μόνο του..
     

  9. 06-01-15 20:45 #1374
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    εγω δεν περνω υ/ες απο συμπληρωματα αφου μπορω να τους παρω απο φαγητα.
    αλλα εχω δοκιμασει πολυ παλιοτερα..για να κανεις την δουλεια σου οκ ειναι.
     

  10. 07-01-15 12:03 #1375
    Προεπιλογή
    Οκ λοιπόν!
    Θα συνεχισω την χρήση τους (δεξτρο-μαλτο) και το πολύ πολύ κανονίζω μια εξέταση (αίματος φαντάζομαι) στο αμεσο μελλον για να δω αν είμαι και επισήμως κομπλέ!
    Ευχαριστώ για την βοήθεια!
     

  11. 11-01-15 15:32 #1376
    Προεπιλογή Πηγές Δεξτροζης για μεταπροπονητικό
    Γεια σας και συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που εχει συζητηθεί ξανά απλα μετα απο οκά γρήγορη έρευνα δεν βρήκα κατι παρόμοιο.
    Θέλω να ρωτηςω για μεταπροπονητικό δεξτροζη-γλυκόζη απο που μπορω να παρω. Ξερω πως υπάρχει σαν συμπλήρωμα απλα θέλω απο κάποιο τρόφιμο.
    Εχω ακούσει πως το μέλι αποτελείται απο 30% δεξτροζη! Ακομα και το σιρόπι καλαμποκιού αποτελείται απο δεξτροζη. Η περιεκτικότητα του μπορεί να ποικίλει απο 20 μέχρι 95 %. Πιστεύετε μπορω να παρω ενα απο το δυο μετα την πρόπ;
    Εσείς για δεξτροζη τι περνετε;
    Ευχαριστώ.


    Sent from my phone using Tapatalk
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
     

  12. 11-01-15 17:49 #1377
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    @andreasbsk Συνηθως ο κυριοτερος λογος εμφανισης διαβητη ειναι η σαπια καθιστικη ζωη και η κακη διατροφη.Μην φοβασαι τους υδατανθρακες ας ειναι και απλοι ειδικα αν μιλαμε για μετα προπονηση.

    @billyblackeye Υπαρχουν σιροπια γλυκοζης το hai σε σκλαβενιτη θα το βρεις,παιζει και σε carrefour τωρα τα μελια ειναι συνηθως 50-50 γλυκοζη φρουκτοζη η λιγο πανω η κατω αναλογα το ειδος του μελιου και την ποικιλια.Μια καλη ενναλακτικη ειναι και το σιροπι απο σφενταμι το οποιο εχει θεικη γευση και ειναι up σε γλυκοζη.Αλλιως σκονη γλυκοζης και εισαι μια χαρα εχουν ολα τα καταστηματα με συμπληρωματα.
     

  13. 13-01-15 17:33 #1378
    Προεπιλογή Μαλτοδεξτρίνη και Δεξτρόζη
    Φιλε solid να σε ρωτηςω.
    Απο αυτα που μου είπες ( σιρόπι γλυκόζης, σοροπι απο σφενταμι) πόσο πρεπει να καταναλώνω. Ειμαι 88 κιλα. Πόσο χρειάζομαι μετα την προπόνηση; Λογικά απο περίοδο όγκου σε περίοδο κοψίματος θ εχει διάφορα. Απλα ρωτάω ποσά γραμμάρια χρειάζομαι ανα κιλό σωματικου βάρους.
    Το σοροπι απο σφενταμι που μπορω να το βρω;



    Sent from my phone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη billblackeye : 13-01-15 στις 17:35
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
     

  14. 13-01-15 19:12 #1379
    Το avatar του χρήστη SOLID

    Εγγραφή
    26-01-2008
    Περ.
    HELL-AS
    Μηνύματα
    883
    Προεπιλογή
    Δεν χρειαζεται τοσος πανικος με τους ποστ υδατανθρακες (στο λεει ενας μεγας υποστηρικτης των υδατανθρακων γενικοτερα).
    Το θεμα με το μελι ειναι πως θα πρεπει να φας μπολικο και αναγκαστικα θα φας και πολυ φρουκτοζη βεβαια αν ειναι καλο το μελι και οχι σαπιλα απο σουπερ μαρκετ θα παρεις και αλλα καλουδια αλλα αφου μιλαμε αποκλειστικα,για αναπληρωση γλυκογονου μειωση κορτιζολης και ολα τα γνωστα ποιηματα για να μην μπλεκεσαι παρε μια σκονη γλυκοζης να εχεις μονο γλυκοζη στο μυαλο σου και να μην το σκεφτεσαι.

    Αν παλι επιμενεις με μελι θα πρεπει να φας αρκετο του στυλ καμποσες κουταλιες της σουπας για να καταλαβεις.
    Το σιροπι απο σφενταμι θα το βρεις σε οποιο βιολογικο καταστημα και αν πας,αλλα πλεων το εχει και ο σκλαβενιτης (παιζει) και τα carefour και αν θυμαμαι καλα ειναι πιο πανω σε γλυκοζη αποτι το μελι αρα αν μιλαμε για περαν της γλυκοζης της απλης επιλογες μαλλον ειναι καλυτερο.

    Φυσικα μπορεις και με καποια φρουτα να κανεις την φαση απλα μαθε ποια ειναι με πιο πολυ γλυκοζη απο φρουκτοζη.Καποια ειναι ακτινιδο,συκο,γενικοτερα οτι ειναι αποξηραμενο με καλυτερα τα βερυκοκα,σταφιδες,δαμασκηνα,χουρμαδες,ανανα η και φρεσκα παλι.Εχουν ινες βεβαια που καθυστερουν αλλα αν δεν εχεις τιποτα μπορεις με αυτες τις επιλογες απο φρουτα αν θες πολυ νατουραλ καταστασεις.

    Αλλιως παρε γλυκοζη σε σκονη και διαβασε την μεταπροπονητικη διατροφη και πραξε αναλογα με τα στατ σου και τις θερμιδες σου αν μετρας.
    Αν παντως δεν εχεις προπονηση πχ την επομενη μερα με μικρη διαφορα ωρας απο την προηγουμενη που προπονηθηκες δεν τρεχει και να μην παρεις απλους στο ποστ ΑΡΚΕΙ ΒΕΒΑΙΑ να εχεις ενα αξιολογο γευμα με υδατανθρακα μακαρονι,ρυζι,πατατα,κριθαρι η οτι αλλο τρως περαν της πρωτεινης.Εγω πλεων τους περνω τους απλους σε στυλ σιροπια κανα γλυκο κτλ πιο πολυ μετα απο προπονηση επειδη εχω στραγγιξει και θελω γλυκο καθαρα απο επιθυμια σαν πρεζακιας.Γλυκοζη καθαρη θα παρω οταν ειμαι σε φαση που περνω κρεατινη.Επειδη το εχω τεσταρει παντως σε φαση που εκανα προπονηση καποιες περιοδους βραδυ και μετα ξαναεκανα την επομενη μερα νωρις το μεσημερι αν δεν ειχα παρει δεξτροζη-βιταργκο απεδιδα πιο φτωχα ενω αν επερνα ημουν πολυ καλυτερα,αλλα μεσολαβουσαν πολυ λιγες ωρες μεταξυ των 2 προπονησεων.Εξαρταται λοιπον απο το προγραμμα σου και θερμιδες που περνεις αλλα συμπληρωματα που ισως καταναλωνεις κτλ.
     

  15. 16-01-15 02:01 #1380
    Προεπιλογή
    Σε ευχαριστώ για ολα solid! Πήρα πειραματικά την hai που μου είπες.
    Ειναι 400 γραμμάρια οποτε αν παιρνω 50-60 γραμμάρια θα φτάσει για 8-10 δόσεις. Τοςο καλά δεν ειναι; Μια-δυο κουταλιές της σούπας;


    Sent from my phone using Tapatalk
    "It is not How Hard you Hit, but How Hard You Can Get Hit and Keep Moving Forward."
     

Σελίδα 92 από 93 ΠρώτηΠρώτη ... 428290919293 ΤελευταίαΤελευταία