Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. 25-09-08 02:49 #1
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή Τ3-Τ4 και FT3-FT4
    ξέρει κανενας ποιές είναι οι διαφορές των Τ3/Τ4 από FT3/FT4? τι δείχνουν-αντιπροσωπεύουν οι FT3/FT4?

    οι περισσότεροι γιατροί προτείνουν για εξετάσεις θυρεοειδή εκτός από TSH Τ3 και FT4...

    το μόνο F που ξέρω εγώ είναι στα μαθηματικά που συμβολίζαμε την παράγωγο, δηλαδή τη μεταβολή της καμπύλης που περιγράφει μία εξίσωση. (νομίζω κίολας, δεν είμαι και σίγουρος) έχει καμιά σχέση ή την πέταξα πάλι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-09-08 03:29 #2
    Biochem Guru
    Το avatar του χρήστη jiujitSu

    Εγγραφή
    01-11-2005
    Περ.
    Boreia
    Μηνύματα
    633
    Προεπιλογή
    το F σημαινει Free.

    H FT4 ειναι θυροξινη που δεν ειναι δεσμευμενη σε καποια "μεταφορικη" πρωτεινη πλασματος οπως η TBG(Thyroxine-binding globulin). Οταν δεν ειναι δεσμευμενη εισερχεται πολυ πιο ευκολα στους ιστους.

    Η FT4 ειναι πιο "καθαρο" διαγνωστικο τεστ για την λειτουργια του θυροειδη απο το παλιο και κλασικο T4 του οποιου η τιμες επηρεαζονται απο τις διαφορες πρωτεινες πανω στις οποιες "δενει" στο αιμα.
    ahh..finally!
    LUCOZADE με εχτρα γλυκοζη !!!


    Παλι μπορα ξεσπασε Τζεκοοοο.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-09-08 03:33 #3
    Προεπιλογή
    Για αλλη μια φορα jiu
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-09-08 15:09 #4
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jiujitSu
    το F σημαινει Free.

    H FT4 ειναι θυροξινη που δεν ειναι δεσμευμενη σε καποια "μεταφορικη" πρωτεινη πλασματος οπως η TBG(Thyroxine-binding globulin). Οταν δεν ειναι δεσμευμενη εισερχεται πολυ πιο ευκολα στους ιστους.

    Η FT4 ειναι πιο "καθαρο" διαγνωστικο τεστ για την λειτουργια του θυροειδη απο το παλιο και κλασικο T4 του οποιου η τιμες επηρεαζονται απο τις διαφορες πρωτεινες πανω στις οποιες "δενει" στο αιμα.
    κατατοπιστικότατος!!! ευχαριστώ!
    Απάντηση με παράθεση