Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. 10-05-13 21:41 #1
    Lightbulb ...Θεμελιώδεις απορίες....
    Καλησπέρα σε όλους.

    Είμαι 38 ετών, έχω ύψος 1,76μ και βάρος 82 κιλά. Γυμνάζομαι από 20 ετών αλλά περιστασιακά, με περιόδους αποχής αλλά και έντονης ενασχόλησης. Παλιότερα, οι περίοδοι αποχής οφείλονταν σε βαρεμάρα περισσότερο, τώρα τελευταία ακολουθούν τις περιόδους έντονης ενασχόλησης συνήθως λόγω κάποιου τραυματισμού/ενόχλησης .
    Εν συντομία, έχω την εντύπωση ότι έχω επαρκή αντίληψη του πώς λειτουργεί το σώμα μου και προσαρμόζω τη δραστηριότητά μου στις ανάγκες. Ωστόσο, υπάρχουν κάποια θέματα τα οποία δεν μπορώ αβίαστα να βελτιώσω και ένα από αυτα είναι αυτό της διατροφής. Αποφάσισα λοιπόν να ζητήσω και τις γνώμες ανθρώπων που ασχολούνται σοβαρότερα από μένα γιατί καλή η θεωρία αλλά...

    Ο στόχος μου πλέον είναι μια μέτρια και αναλογική μυική ανάπτυξη που να συνοδεύεται με σημαντική μείωση του ποσοστού σωματικού λίπους. Γνωρίζω ότι θα χρειαστώ ενα καλό θερμιδομετρητή και ένα πλάνο διατροφής. Με βάση τους υπολογισμούς μου, έχω βασικό μεταβολικό ρυθμό 1812kcal και οι θερμίδες συντήρησης με βάση μια μέτρια δραστηριότητα (5 ημέρες τη βδομάδα) ανέρχονται στις 2900.
    Η διατροφή μου μέχρι τώρα δεν νομίζω πως ήταν υπερθερμιδική σε επίπεδο εβδομάδας, αλλά οπωσδήποτε ήταν είτε πολύ κάτω είτε πολύ πάνω απο τη συντήρηση κάποιες από τις μέρες της εβδομάδας (ωστόσο δεν ξέρω ακριβώς, έχω 25 χρόνια να μετρήσω θερμίδες!).
    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
    1. Πόσες θερμίδες να προσλαμβάνω ημερησίως αν θέλω να κάνω το εξής: ενα πρόγραμμα γυμναστικής όγκου-δυναμης για 6 βδομάδες με σκοπό να αυξήσω τη μυϊκή μάζα χωρίς να βάλω λίπος και ένα γράμμωσης για άλλες 6 βδομάδες με σκοπό να χάσω λίπος χωρίς να χάσω πολλή μυϊκή μάζα (δε ζητάω πολλά, περίπου το ιερό δισκοπότηρο του BB)
    2. Σε τι ποσοστά να βάλω πρωτεϊνη/υδατανθρακα/λίπος
    3. Πού να βρω έναν θερμιδομετρητή της προκοπής που να έχει και τα ποσοστά Π/Υ/Λ των τροφών (για όσες δεν είναι συσκευασμένες, δηλαδή)
    4. Tι θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά (αλλά με ασφάλεια)

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sub : 10-05-13 στις 21:43
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 13-05-13 04:27 #2
    Προεπιλογή
    Πολύ σωστές οι απορίες σου.Όμως αν κάνεις αναζήτηση στο forum θα βρεις απαντήσεις,τα θέματα αυτά είναι χιλιοσυζητημένα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Tags for this Thread