Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 143
  1. 07-08-13 19:07 #31
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΠανοςΒ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο αντεχεις και αναλογα με το ποδηλατο. Το δικο μου εχει πολυ βαρυ δισκο. Διαλεξε μια σκληροτητα που θα την ακους στο 5 λεπτο HIIT.
    την άκουσα στο 8λεπτο,

    σήμερα ήταν μέρα για τρέξιμο αλλά με αυτά που διάβασα εδώ είπα να κάνω μια αρχή με το ποδήλατο μιας και με κάποια απρόβλεπτα τηλέφωνα μου έφαγαν τον χρόνο της προπόνησης.

    Λοιπόν έβαλα την αντίσταση σχετικά χαμηλά και έκανα 20" γρήγορο και 40" αργό για περίπου 4 λεπτά
    μετά το γύρισα στο 15" γρήγορο και 30" αργό και μετά από άλλα περίπου 4 λεπτά τα παράτησα, σύνολο 8 λεπτά.
    Μάλλον απογοητευτικό μου φαίνεται. Θα τσεκάρω αύριο και τα κιλά μου και βλέπω.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 07-08-13 19:59 #32
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    την άκουσα στο 8λεπτο,

    σήμερα ήταν μέρα για τρέξιμο αλλά με αυτά που διάβασα εδώ είπα να κάνω μια αρχή με το ποδήλατο μιας και με κάποια απρόβλεπτα τηλέφωνα μου έφαγαν τον χρόνο της προπόνησης.

    Λοιπόν έβαλα την αντίσταση σχετικά χαμηλά και έκανα 20" γρήγορο και 40" αργό για περίπου 4 λεπτά
    μετά το γύρισα στο 15" γρήγορο και 30" αργό και μετά από άλλα περίπου 4 λεπτά τα παράτησα, σύνολο 8 λεπτά.
    Μάλλον απογοητευτικό μου φαίνεται. Θα τσεκάρω αύριο και τα κιλά μου και βλέπω.
    Να ξέρεις ότι αν γίνει σωστά η hiit συνεχιζει να καίει λίπος πολλές περισσότερες ωρες από το κοινο jogging.. Αλλά όπως θα ές είναι ποκυ πιο δυσκολο..
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 07-08-13 21:18 #33
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ξέρεις ότι αν γίνει σωστά η hiit συνεχιζει να καίει λίπος πολλές περισσότερες ωρες από το κοινο jogging.. Αλλά όπως θα ές είναι ποκυ πιο δυσκολο..
    αυτό που λες το παρατήρησα και στο απλό τρέξιμο, αισθάνομαι να "στεγνώνω" και την επόμενη μέρα όταν έχω χαλαρώσει και είμαι ξεκούραστος
    τώρα έχω στόχο να χάσω 2 ακόμα κιλάκια,

    οπότε την επόμενη φορά με βλέπω για HIIT με τρέξιμο,
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 07-08-13 21:52 #34
    Προεπιλογή
    Τί να σου κάνουν 8 λεπτά ποδήλατο. 8 λεπτά ποδήλατο είναι 8 λεπτά. Ούτε για ζεσταμα δε φτάνει όσο και να ανεβοκατεβάζεις τους χρόνους. Κάνε καλύτερα διάδρομο και έχε κατά νου και τα οφέλη που αποκομίζεις από την απλή αερόβια και τα οποία δεν ξέρω κατά πόσο στα προσφέρουν τα λίγα λεπτά της διαλλειμματικής. Για αναερόβια άσκηση έχεις τα βάρη.

    Το τρέξιμο δεν αντικαθίσταται και όσο για τη διαλλειμματική μπορείς να την έχεις μέρα παρα μέρα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 07-08-13 22:14 #35
    Το avatar του χρήστη ΠανοςΒ

    Εγγραφή
    04-12-2011
    Περ.
    Κορωπι
    Μηνύματα
    1.865
    Προεπιλογή
    Αν καταφερει να ανεβασει σφυγμους στο κοκκινο στο ποδηλατο τοτε κανει δουλιτσα αλλα περα οτι ειναι δυσκολο θελει κανα 20λεπτο το ελαχιστο. Στο τρεξιμο ειναι πιο ευκολο.
    " Be strong, think positive. You never know who you are inspiring!"
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 07-08-13 22:39 #36
    Προεπιλογή
    μαργαρίτα,
    είπαμε ΗΙΙΤ πρώτη φορά έκανα, το σημερινό session το θεωρώ χαμένο
    σε τρέξιμο κανονικό έχω χρόνο 35 λεπτά για 5 χιλιόμετρα από το οποίο έχω δει αποτελέσματα, απώλεια 2 κιλών με 2 φορές σοβαρό τρέξιμο στην ουσία.

    το θέμα είναι ότι με το ΗΙΙΤ λένε τα παιδιά εδώ δεν θα καίω μυς.

    Τον διάδρομο τον απεχθάνομαι, είναι χειρότερος ακόμα και από το στατικό ποδήλατο. Περιττό να σου πω ότι διάδρομο δεν έχω κάνε ποτέ,
    με τρέξιμο έξω στην φύση την βρίσκω τέλεια.

    πάνοςΒ,
    Σχετικά με τις ταχύτητες στο ποδήλατο,
    το ρελάξ ήταν στα 10Km/H και το sprint στα 30 km/h

    αλλά γενικά το ποδήλατο δεν μου κάθεται καλά γιατί είναι στατικό, ξέρεις είναι και θέμα ψυχολογίας,
    ενώ με το τρέξιμο κινείσαι και αισθάνεσαι ελευθερία, την επόμενη φορά θα το κάνω ΗΙΙΤ τρέξιμο και αν κουραστώ θα κάνω και μερικά χιλιόμετρα στο πιο χαλαρό ως συνήθως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy : 07-08-13 στις 22:44
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 07-08-13 22:45 #37
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    8 λεπτά μπορεί αν είναι λίγα όπως λες αλλά αλλο να δουλευεις στους 180 σφυγμους και αλλο στους 100... αλλάζουν πολλά πράγματα.. ακόμα και στη φάση "ξεκούρασης της hiit" κάτω απο 125 δεν πέφτεις με τιποτα.... καλή η διάρκεια αλλά η ένταση τα κάνει όλα...

    τι να πω.. καλη μας επιτυχια,θελω να δω τα 6 κουτακια
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 07-08-13 23:21 #38
    Προεπιλογή
    Billy αυτό που λες με τα 35 λεπτά μην το αφήσεις τελείως. Δε ξέρω εάν καις και μυες με αυτό και δεν το νομίζω καθώς ο χρόνος είναι ελάχιστος. Να έλεγες κανω δύο ώρες κάθε μέρα να το ψάχναμε αλλά εδώ δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος που έκαψες, έαν έκαψες και μυες.

    Ο διάδρομος θα σου φανεί πολύ χρήσιμος στοην ΗΙΙΤ καθώς έχει όλα τα νούμερα μπροστά σου συν το ότι μπορείς να επιταχύνεις πολύ πιο εύκολα από ότι έξω. Περιστρέφεται το πάτωμα του και έχεις λιγότερη τριβή.

    Για το ποδήλατο εάν δεν είσαι οργανωμένος και συγκεντρώμένος δεν γίνεται δουλειά. Καλύτερα πάρε ένα για διαδρομές έξω. Αυτό είναι το καλύτερο από όλα να ξέρεις.

    Δύο φορές την εβδομάδα που κάνεις λίγο δεν είναι;

    Δεν ξέρω εάν η ένταση τελικά βοηθάει. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανεβάζουν ένταση ούτε τρέχουν γιατί λένε ότι παράγεται γαλακτικό οξύ. Οι παλμοί είναι παλμοί αλλά εάν η διάρκεια είναι λίγη για πόσο να μείνουν ανεβασμένοι;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη margarita02 : 07-08-13 στις 23:24
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 08-08-13 00:24 #39
    Προεπιλογή
    Αν θέλεις HIIT με σίγουρο EPOC μετά .... απλά βάλε 200ρες-300ρες ανηφόρες all-out... HIIT στο ποδήλατο και μάλιστα στατικό είναι απλά δύσκολο καθώς... α) οι παλμοί δεν ανεβαίνουν γιατί χρησιμοποιείς μόνο τις μυικές ομάδες των κάτω άκρων, β) παίρνει αρκετό χρόνο από ένα σημείο και μετά, γ) δεν έχει περάσει στα τόσα χρόνια από μπροστά μου που να έχουν αναφέρει αξιόλογο epoc μετά από HIIT σε ποδήλατο, δ) δες τους sprinter στίβου και τους sprinter ποδηλάτου και επέλεξε σε πιο σώμα περισσότερο θα ήθελες να είσαι κοντά.
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 08-08-13 02:53 #40
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Billy αυτό που λες με τα 35 λεπτά μην το αφήσεις τελείως. Δε ξέρω εάν καις και μυες με αυτό και δεν το νομίζω καθώς ο χρόνος είναι ελάχιστος. Να έλεγες κανω δύο ώρες κάθε μέρα να το ψάχναμε αλλά εδώ δεν νομίζω ότι είναι αυτός ο λόγος που έκαψες, έαν έκαψες και μυες.

    Ο διάδρομος θα σου φανεί πολύ χρήσιμος στοην ΗΙΙΤ καθώς έχει όλα τα νούμερα μπροστά σου συν το ότι μπορείς να επιταχύνεις πολύ πιο εύκολα από ότι έξω. Περιστρέφεται το πάτωμα του και έχεις λιγότερη τριβή.

    Για το ποδήλατο εάν δεν είσαι οργανωμένος και συγκεντρώμένος δεν γίνεται δουλειά. Καλύτερα πάρε ένα για διαδρομές έξω. Αυτό είναι το καλύτερο από όλα να ξέρεις.

    Δύο φορές την εβδομάδα που κάνεις λίγο δεν είναι;

    Δεν ξέρω εάν η ένταση τελικά βοηθάει. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν ανεβάζουν ένταση ούτε τρέχουν γιατί λένε ότι παράγεται γαλακτικό οξύ. Οι παλμοί είναι παλμοί αλλά εάν η διάρκεια είναι λίγη για πόσο να μείνουν ανεβασμένοι;
    κανείς αποθεραπεία στο τέλος για το γαλακτικό οξύ αν θελεις..
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 08-08-13 02:54 #41
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις HIIT με σίγουρο EPOC μετά .... απλά βάλε 200ρες-300ρες ανηφόρες all-out... HIIT στο ποδήλατο και μάλιστα στατικό είναι απλά δύσκολο καθώς... α) οι παλμοί δεν ανεβαίνουν γιατί χρησιμοποιείς μόνο τις μυικές ομάδες των κάτω άκρων, β) παίρνει αρκετό χρόνο από ένα σημείο και μετά, γ) δεν έχει περάσει στα τόσα χρόνια από μπροστά μου που να έχουν αναφέρει αξιόλογο epoc μετά από HIIT σε ποδήλατο, δ) δες τους sprinter στίβου και τους sprinter ποδηλάτου και επέλεξε σε πιο σώμα περισσότερο θα ήθελες να είσαι κοντά.
    Δηλαδή λες hiit τρέξιμο σε ανηφόρα ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 08-08-13 14:32 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή λες hiit τρέξιμο σε ανηφόρα ?
    Ναι.

    Όσο για το γαλακτικό οξύ και τώρα που μιλάμε έχω 0,5-0,6. Γαλακτικό οξύ πάντα έχουμε στο αίμα. Η ταχύτητα απορρόφησης διαφέρει. Π.χ. για τιμές πάνω από 4,0mmol γαλακτικού οξέως η άσκηση συνήθως δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 50-60 λεπτά και γι'αυτό έχει οριστεί και ως αναερόβιο κατώφλι....
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 08-08-13 15:39 #43
    Το avatar του χρήστη giannaras13

    Εγγραφή
    07-12-2012
    Περ.
    Λαρισα
    Μηνύματα
    216
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dejan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι.

    Όσο για το γαλακτικό οξύ και τώρα που μιλάμε έχω 0,5-0,6. Γαλακτικό οξύ πάντα έχουμε στο αίμα. Η ταχύτητα απορρόφησης διαφέρει. Π.χ. για τιμές πάνω από 4,0mmol γαλακτικού οξέως η άσκηση συνήθως δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 50-60 λεπτά και γι'αυτό έχει οριστεί και ως αναερόβιο κατώφλι....
    οι.. Θα δοκιμάσω σε ανηφόρα ,θα είναι πολύ δυνατή άσκηση πιστεύω .. Έχω κάτι να σε ρωτήσω. Πως μετράς το γαλακτικό οξύ ? Αν οταν κανείς άνοιγμα φέρνεις τα γόνατα πολύ ψηλά δεν είναι μια πολύ καλή άσκηση για τους κοιλιακούς πέρα από το αεροβικο μέρος ?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 08-08-13 18:51 #44
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannaras13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι.. Θα δοκιμάσω σε ανηφόρα ,θα είναι πολύ δυνατή άσκηση πιστεύω .. Έχω κάτι να σε ρωτήσω. Πως μετράς το γαλακτικό οξύ ? Αν οταν κανείς άνοιγμα φέρνεις τα γόνατα πολύ ψηλά δεν είναι μια πολύ καλή άσκηση για τους κοιλιακούς πέρα από το αεροβικο μέρος ?
    Mε συσκευή μέτρησης γαλακτικού οξέως όπως η παρακάτω:
    Όνομα: LactateKit.jpg Εμφανίσεις: 571 Μέγεθος: 81,8 KB
    Γενικότερα δεν μπερδεύω τις ασκήσεις μεταξύ τους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 09-08-13 20:23 #45
    Προεπιλογή
    Λοιπόν,

    σήμερα ήταν η μέρα για ΗΙΙΤ τρέξιμο,
    ακολούθησα τον εξής συνδυασμό: 15" γρήγορο, 30" αργό για περίπου 11 λεπτά, πραγματικά δεν πήγαινε άλλο
    μου άρεσε αρκετά ειδικά στο γρήγορο όταν επιτάχυνα.

    Μετά έκανα και 2.5 χιλιόμετρα κανονικό τρέξιμο αλλά οπωσδήποτε σε πιο αργό ρυθμό από ότι τις ημέρες που δεν έκανα ΗΙΙΤ,
    με χάλασε που δεν μπορούσα να κάνω λίγο παραπάνω, ας πούμε 4 χιλιόμετρα που είχα αρχικό στόχο.
    Δεν ξέρω αν είναι καλά να μπερδεύω ΗΙΙΤ με τρέξιμο ή να κάνω την μία φορά ΗΙΙΤ και την άλλη τρέξιμο.

    Συνολικός χρόνος για ΗΙΙΤ και κανονικό τρέξιμο 28-30 λεπτά,
    αύριο θα τσεκάρω το βάρος μου και τα λέμε.



    giannaras,

    συμφωνώ στο ΗΙΙΤ οι σφίξεις δεν προλαβαίνουν να πέσουν κατά την διάρκεια του αργού, εγώ κανα δύο σετ στο τέλος τα έκανα και λίγο περπατητά αλλά πάλι οι σφίξεις παρέμεναν ψηλά.

    τι αποθεραπεία μπορώ να κάνω για το Γαλακτικό Οξύ;;


    μαργαρίτα,

    ο διάδρομος δεν μου αρέσει γιατί τρικέφαλους δεν γυμνάζεις καθόλου αφού τσουλάει μόνος του και στην ουσία σου παρασύρει το πόδι προς τα πίσω.
    Όντος δύο φορές την εβδομάδα είναι λίγο, θα το κάνω τρεις,
    Σχετικά με το Γαλακτικό Οξύ, έχω ακούσει ότι άμα μετά την προπόνηση κάνεις κρύο μπάνιο στα πόδια φεύγει αμέσως και κάποιος μου είχε πει ότι οι Μπασκετμπολίστες στο ΝΒΑ μετά από αγώνα/προπόνηση μπαίνουν μέχρι την μέση σε βαρέλια που έχει κρύο νερό και πάγο.
    Δεν ξέρω αν με δούλευε αλλά το άτομο ήταν κάποιας ηλικίας και σοβαρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Billy : 09-08-13 στις 20:25
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία