Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 148
  1. 24-11-10 01:38 #61
    Προεπιλογή
    παιδια το krav maga δεν ειναι πολεμικη τεχνη..
    ειναι συστημα αυτοαμυνας (SELF DEFENSE)..
    Αν και το εχω στην σχολη μου το θεωρο λιγο υπερβολικο και ποτε δεν θα συμβουλευα καποιον να τα βαλει με καποιον που κραταει πιστολι ή και μαχαιρι.
    ο καλυτερος συνδιασμος για εμενα ειναι muay thai με λιγη προπονηση εξτρα πυγμαχιας και brazilian jj για καταστασεις που καταληγουν στο εδαφος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 26-01-11 14:32 #62
    Προεπιλογή
    Για να γινει καποιος καλος στην πολεμικη τεχνη που κανει και για να την κανει σωστα
    χρειαζεται ψυχικη και σωματικη αφιερωση αλλιως δεν εχει νοημα.Αμα καποιος δεν θελει να αφιερωθει με αυτον τον τροπο τοτε καλυτερα ειναι να αφησει τις ανατολητικες και ασιατικες πολεμικες τεχνες και να ξεκινισει κατι ποιο σωματικο δηλ. kickboxing,box κτλ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 26-01-11 23:34 #63
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Giwrgos15 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια το Grave maga ειναι η καλυτερη και η χρησιμοτερη πολεμικη τεχνη... αμα θελετε να διαλεξετε μια πολεμικη τεχνη αυτη να διαλεξετε.Δεν ειναι τυχεω που οι σωματοφυλακες και ολοι οσοι ασχολουντε με το seccurity εκπαιδευονται με το Grave Maga!Αλλα τα μαθηματα ειναι αρκετα ακριβα.
    Θα συμφωνησω μαζι σου για την χρησιμοτητα αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω στο χαρακτηρισμο πολεμικη τεχνη!

    Απλα προκειτε για μια συλλογη απο "τακτικες" που εχουν απαγορευτει απο ολες τις αλλες π. τεχνες λογο "επικυνδηνοτητας" ως προς τον αντιπαλο!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thepistol Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια το krav maga δεν ειναι πολεμικη τεχνη..
    ειναι συστημα αυτοαμυνας (SELF DEFENSE)..
    Αν και το εχω στην σχολη μου το θεωρο λιγο υπερβολικο και ποτε δεν θα συμβουλευα καποιον να τα βαλει με καποιον που κραταει πιστολι ή και μαχαιρι.
    ο καλυτερος συνδιασμος για εμενα ειναι muay thai με λιγη προπονηση εξτρα πυγμαχιας και brazilian jj για καταστασεις που καταληγουν στο εδαφος.
    Εχω μια απλη ερωτηση με ολο το σεβασμο: αν εισαι με το παιδι σου η με την γυναικα σου και απειληθεις με οπλο η μαχαιρι δεν θα αξιζε να ξερεις καποια πραγματα τουλαχιστον να αμυνθεις η να αποφυγεις εστω ενα σοβαρο τραυματισμο?

    Μην ξεχναμε οτι αυτος που σε απειλει με μαχαιρι η οπλο ΦΟΒΑΤΑΙ και δεν εχει ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ στις φυσικες "ικανοτητες" του!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S. KTISTAKIS : 26-01-11 στις 23:47
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-01-11 00:11 #64
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thepistol Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια το krav maga δεν ειναι πολεμικη τεχνη..
    ειναι συστημα αυτοαμυνας (SELF DEFENSE)..
    Αν και το εχω στην σχολη μου το θεωρο λιγο υπερβολικο και ποτε δεν θα συμβουλευα καποιον να τα βαλει με καποιον που κραταει πιστολι ή και μαχαιρι.
    ο καλυτερος συνδιασμος για εμενα ειναι muay thai με λιγη προπονηση εξτρα πυγμαχιας και brazilian jj για καταστασεις που καταληγουν στο εδαφος.

    .((( θαθελα απλως να τονισο και οχι να κανω τον εξυπνο..οντως το muay thai ειναι μια πολυ καλη τεχνη..ομως το krav maga δημιουργηθηκε αναμεσα απο δυο αλλες πολεμικες τεχνες,οπου την τελοιοπιησε ο Ισραιλινος στρατος ο μεσο επιβιωσης σε καιρο πολεμου...οταν δεν εχεις..οπλο..Το λεω οπως με εχουν μεταφερει και διδαξει αξιοματουχοι του Ισραιλινου στρατου.!,καθως ειχα και εχω ακομη την τιμη , λογο εργασιας να συνεργαζομαι με τιν Ι.Μ.Ι
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-01-11 00:52 #65
    Το avatar του χρήστη S. KTISTAKIS

    Εγγραφή
    29-09-2009
    Περ.
    ΜΙΝΩ'I'ΤΗΣ
    Μηνύματα
    1.491
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο thepistol Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια το krav maga δεν ειναι πολεμικη τεχνη..
    ειναι συστημα αυτοαμυνας (SELF DEFENSE)..
    Αν και το εχω στην σχολη μου το θεωρο λιγο υπερβολικο και ποτε δεν θα συμβουλευα καποιον να τα βαλει με καποιον που κραταει πιστολι ή και μαχαιρι.
    ο καλυτερος συνδιασμος για εμενα ειναι muay thai με λιγη προπονηση εξτρα πυγμαχιας και brazilian jj για καταστασεις που καταληγουν στο εδαφος.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο a.minidis Εμφάνιση μηνυμάτων


    .((( θαθελα απλως να τονισο και οχι να κανω τον εξυπνο..οντως το muay thai ειναι μια πολυ καλη τεχνη..ομως το krav maga δημιουργηθηκε αναμεσα απο δυο αλλες πολεμικες τεχνες,οπου την τελοιοπιησε ο Ισραιλινος στρατος ο μεσο επιβιωσης σε καιρο πολεμου...οταν δεν εχεις..οπλο..Το λεω οπως με εχουν μεταφερει και διδαξει αξιοματουχοι του Ισραιλινου στρατου.!,καθως ειχα και εχω ακομη την τιμη , λογο εργασιας να συνεργαζομαι με τιν Ι.Μ.Ι


    Θα συμφωνησω με τον ανθρωπο που με εβαλε στα μονοπατια των Ισραηλινων.

    Τασο τιμη μου οσα με "διδαξες" !
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-01-11 00:54 #66
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S. KTISTAKIS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα συμφωνησω με τον ανθρωπο που με εβαλε στα μονοπατια των Ισραηλινων.

    Τασο τιμη μου οσα με "διδαξες" !
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-03-11 18:39 #67
    Προεπιλογή
    ασχολουμε πολλα χρονια με tkd itf και με kenpo karate ed parker, σκεφτομαι να ασχοληθω τωρα κ με το aikido, αν καποιος ασχολειται ας μου πει τις εωτυπωσεις του κ ακομα αν εχει να μου προτεινει κ καποια σχολη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 19-10-11 17:41 #68
    Προεπιλογή ............
    καλησπερα σε ολους, Lao καταλαβαινω τι λες με τι ασχολεισαι ? η φωτο που εχεις ειναι απο Νυχι του αετου σωστα?
    κανω wing chun εδω κ 5 χρονια κ ασχολουμαι με πολεμικες τεχνες κοντα στα 10 χρονια, εκανα 2 χρονια b.jiu jitsu ,1χρονο μποξ,1thai,1 taek won do.
    το grav maga ειναι μονο για προσοποφυλαξη δν ειναι πολεμικη τεχνη δν εχει παραδωση κ ιστορια να ξερουμε το λεμε κ το μποξ αποδοιτκο ειναι κ υαρχουν 9 ειδη μποξ σε ολο το κοσμο,επησης το thai δν ειναι πολεμικη τεχνη αλα αθλημα το πραγματακο ειχε crav maga σπαθια κ παλευανε ετσι εκεινα τα χρονια,
    επησης το grav maga προερχε απο το wing chun κ το ξερω γιατι πολες σχολες grav maga τον καλουν για σεμιναρια,το pagratio δν νομηζω πως το αναλαυψαν οι σπαρτιατες η ελληνες λεγανε ολα τα ειδη που κανανε pagratio.το τι ειναι αποδοτικο η οχι πως το κρηνετε?
    εγω κανω sparing Με ολους στο ring με μποξερ μονο χερια,με kick boxers χερια ποδια,με mma ,εχω κανει κ αληθηνες καταστασεις μαχης στυλ grav maga να με βαρανε 3-5 ατομα ταυτοχρονα. με χαρα οταν με το καλο γινο καλα (ειναι απο τροχαιο κ εχω κανει αποχη 1 χρονο να κανουμε sparing Κ να αναταλαξουμε γνωσεις)αν θελει καποιος να ρωτησει για σχολες εχω φιλους -γνωστους σε πολες σχολες.P,m
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 19-10-11 17:42 #69
    Προεπιλογή .....
    δν τελοιοπησε τπτ ο ισραηληνως στρατος τροποποιησε το wing chun kung fu μην λεμε οτι να ναι παιδια ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 19-10-11 17:45 #70
    Προεπιλογή ..........
    προς kwstaz υπαρχει μια πολεμικη τεχνη η οποια ειναι μιξη taek won do κ aikido εχω κολησει πως λεγετε κ μου διαφευγει ,καλη σχολη aikikdo εχει ζωγραφου δν ξερω αν σε βολευει θες διευθηνση αλιως πες μου που μενεις να ρωτησω φιλους,δασκαλους.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 20-02-12 03:31 #71
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 06-03-12 19:00 #72
    Thumbs up
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο SATA Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως σου φαινονται αυτου του ειδους οι προπονησεις??

    [YOUTUBE="_4qdi9-tnCs"]_4qdi9-tnCs[/YOUTUBE]
    αυτη ειναι προπονηση
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 06-03-12 20:18 #73
    Το avatar του χρήστη Γιάννηςς

    Εγγραφή
    27-12-2011
    Περ.
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    826
    Προεπιλογή
    Ποποο....τι μου θυμησες τώρα.Θυμάμαι μικρός έπαιζα Smack Down και ήμουν πορωμένος με τον Brock Lesnar...ωραίες εποχές
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 21-03-12 01:19 #74
    Προεπιλογή Να προτείνω Hap Ki Do
    Πριν 2 χρόνια έψαχνα να ασχοληθώ και εγώ με μια πολεμική τέχνη που να είναι και αποτελεσματική αλλά και να μπορώ να την εξασκώ και σε μεγαλύτερη ηλικία.

    Είχα μικρή εμπειρία απο Tang Soo Do και Kick Boxing αλλά δεν με γέμιζαν. Ήθελα κάτι πλήρες που να με καλύπτει σε όλες τις πιθανές περιπτώσεις.

    Φίλος μεγαλύτερης ηλικίας παλιός πρωταθλητής Okinawa Karate μου πρότεινε το Hap Ki Do το οποίο δεν γνώριζα και με εξεπληξε με την λογική του όταν το δοκίμασα καθώς πραγματικά ενώ κάνω χρόνια βάρη, δεν χρειάστηκα ποτέ να χρησιμοποιήσω δύναμη για να κλειδώσω κάποιον και να τον ακινητοποιήσω.

    Είναι ίσως ότι πιο αποτελεσματικό. Οι φίλοι που έχουν εξασκηθεί είτε σε Krav Maga είτε σε Ai Ki Do θα βρούν πολλά κοινά.
    Μην σας φανεί περίεργο γιατί περιλαμβάνει τεχνικές που επικεντρώνωντε σε σημεία πίεσης, λαβές/αρπαγές και αποφυγή αυτών αλλά επίσης λακτίσματα, γροθιές, αγκωνιές που θα τα γνωρίζουν και οι φίλοι του Kick Boxing και του Karate. Διδάσκοντε κοντάρια, ξίφος και αρκετά άλλα που παραλείπω για να μην γράφω μια ώρα.

    Χωρίς να θέλω να υπερβάλω όποιος βρει μια καλή σχολή σε κάποια περιοχή που να μπορεί να πηγαίνει αξίζει να το δοκιμάσει.

    Θέλει όμως προσοχή που θα διαλέξει κάποιος να πάει γιατί ο δάσκαλος είναι το Α και το Ω. Πρέπει να βρείτε κάποιον που να το γουστάρει και να σε προετοιμάζει για όλες τις περιπτώσεις προσέχοντας παράλληλα τον ακούσιο τραυματισμό γιατί είναι και αυτό στο παιχνίδι αν δεν προσέξεις με τα κλειδώματα που περιλαμβάνει.

    Αν βρείτε κάποιον να το παίζει Σαολίν και να σε πιέζει να μαθαίνεις φόρμες για να παίρνεις τις ζώνες πίστέψτε με δεν θα μάθετε πολλά εκεί.

    Γυρίστε δύο - τρείς σχολές πριν αποφασίσετε, εγώ είμαι 2 χρόνια στην *********
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 21-03-12 22:56 #75
    Προεπιλογή
    hapkido οσοι κανουν ελλαδα θα ναι ελαχηστη διοτι το 80% απο σχολες taek won do λενε πως κανουν κ hapkido.
    το hapkido ειναι μυξη taekdono k aikido(αλα στην πραγματικοτιτα ειναι με ai jutsu ) αρπαγες. το grav maga ειναι εντελως αλη φιλοσοφια περισοτερο μοιαζει με jiu jitsu παραδοσιακο .
    ωραιο κ το hapkido
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία