Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. 23-02-14 02:12 #1
    Προεπιλογή Πώς θα καταφέρω να μη στερηθώ ύψους?
    Είμαι στα 18 και το ύψος μου πρέπει να είναι κάπως πιο πάνω απο 1.70, 1.75 πιστεύω.
    Θέλω όσο ακόμα γίνεται να πάρω ύψος, οπότε έχω ελαττώσει τις ασκήσεις που καταπονούν τη σπονδυλική μου στήλη και κάνω συνέχεια μονόζυγο (μόνο κρατιέμαι, αλλά το κάνω μετά από σχεδόν κάθε σετ οποιασδήποτε άσκησης)

    Ώς τώρα ασκήσεις που πιέζουν τη σπονδυλική μου στήλη είναι:
    -Δικέφαλα με αλτήρες, είμαι όρθιος και σηκώνω τον κάθε αλτήρα ξεχωριστά, έχω όμως και λίγο λυγισμένα τα πόδια μου να στηρίζουν κ οι τετρακέφαλοι λίγο βάρος.
    -Ώμοι με αλτήρες, σηκώνω δηλαδή τα βαράκια ενώ κάθομαι σε κάθισμα, το κάθε χέρι ξεχωριστά, και ακουμπάει λίγο η πλάτη μου στο πίσω μερος.
    -Πόδια, squat αλλά με μπάρα χωρίς κιλά (να ναι κανά 10κιλο σκέτη) ή βυθίσματα με αλτήρες, το κάθε πόδι ξεχωριστά ελπίζω να με πιάνετε
    -Στήθος, είμαι σε επικληνή και κάνω ανοίγματα με αλτήρες. Βέβαια δε νομίζω να μου προκαλεί πρόβλημα αυτή.

    Αυτές είναι οι μόνες που πρέπει να κουράζουν την πλάτη μου. Ακριβείς ονομασίες δε γνωρίζω, ελπίζω να καταλάβατε ποιές εννοώ πάντως.. Τί θα μπορούσα να κάνω εναλλακτικά για να μην επιβαρρύνω καθόλου τη σπονδυλική μου στήλη? Στο μονόζυγο ποιό είναι το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω για να με βοηθήσει να ψηλώσω? Και γενικότερα τί άλλο βοηθάει στο σκοπό μου?



    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 23-02-14 02:28 #2
    Προεπιλογή
    Απλές ασκήσεις όπως αυτές που ανέφερες δεν πρόκειται να σου στερήσουν ύψος. Το ύψος σου είναι καθορισμένο στο dna σου. Ίσα ίσα οι ασκήσεις με αντιστάσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις και κανα δυο ακομα ποντους που ισως έχανες π.χ. λόγω κακής στάσης σώματος. Όσο για το μονόζυγο, κι εγώ κρεμιέμαι γτ κι εγώ 19 είμαι στο 1.77. Δε σου δίνει έξτρα ύψος, στο τονίζω, απλά ίσως σου δώσει αυτους του λιγοστούς πόντους που σου ΄πα και πριν. Η μόνη λύση στο θέμα σου που μπορώ να σκεφτώ είναι να βελτιώσεις στο μέγιστο τη στάση του σώματος σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 23-02-14 04:04 #3
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Efthimis__ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλές ασκήσεις όπως αυτές που ανέφερες δεν πρόκειται να σου στερήσουν ύψος. Το ύψος σου είναι καθορισμένο στο dna σου. Ίσα ίσα οι ασκήσεις με αντιστάσεις θα σε βοηθήσουν να πάρεις και κανα δυο ακομα ποντους που ισως έχανες π.χ. λόγω κακής στάσης σώματος. Όσο για το μονόζυγο, κι εγώ κρεμιέμαι γτ κι εγώ 19 είμαι στο 1.77. Δε σου δίνει έξτρα ύψος, στο τονίζω, απλά ίσως σου δώσει αυτους του λιγοστούς πόντους που σου ΄πα και πριν. Η μόνη λύση στο θέμα σου που μπορώ να σκεφτώ είναι να βελτιώσεις στο μέγιστο τη στάση του σώματος σου.
    Σωστος

    Τωρα αν μου πεις με 5 κιλα δικεφαλα μπαρα για παραδειγμα θα χασεις υψος λογο πιεσης στην πλατη δεν το νομιζω ! Για πιο τρελλους αριθμους μπορει και σε συνδιασμο κακη εκτελεση ..
    Αυτο για το μονοζυγο να κρατιεσαι τι να σας πω ρε παιδια ακομη δεν εβγαλα ακρη εγω εχεις πολλους που το υποστηριζουν ακραια και αλλους το αντιθετο , θυμαμαι να ειχα διαβασει παρομοιο αθρο κιολας στο μενς χελθ που το συνιστουσαι , κανετω τι να σου πω καθε πρωι που ξυπνας για λιγο οχι τοσο αρωστημενα ομως στο τελος καθε σετ
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 23-02-14 15:48 #4
    Προεπιλογή
    Οκ ευχαριστώ για τις γνώμες σας παιδιά!
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 23-02-14 16:13 #5
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη grtech

    Εγγραφή
    28-01-2011
    Περ.
    Sverige.
    Μηνύματα
    3.680
    Προεπιλογή
    Γεια σου astrapogiannos , διάβασε και τα παρακάτω θέματα για περισσότερες πληροφορίες.

    Βodybuilding & Eφηβεία

    υψος
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 23-02-14 16:38 #6
    Προεπιλογή
    Η πρόταση ότι τα βάρη κατά την εφηβεία βλάπτουν την ανάπτυξη/αύξηση του ύψους είναι παντελώς αβάσιμη.
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 23-02-14 19:17 #7
    Το avatar του χρήστη jam

    Εγγραφή
    14-05-2013
    Περ.
    Λευκωσια
    Μηνύματα
    499
    Προεπιλογή
    νταξ εχει ενα νοημα ρε συ , τωρα εαν παιδι 16 χρονων κανει ολυμπιακη μπαρα με 2 10κιλα δικεφαλο και κανει και λαθος εκτελεση σιγουρα θα επηρεασει την πλατη ειναι στη αναπτυξη ακομη
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 23-02-14 19:27 #8
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jam Εμφάνιση μηνυμάτων
    νταξ εχει ενα νοημα ρε συ , τωρα εαν παιδι 16 χρονων κανει ολυμπιακη μπαρα με 2 10κιλα δικεφαλο και κανει και λαθος εκτελεση σιγουρα θα επηρεασει την πλατη ειναι στη αναπτυξη ακομη
    Αν πχ λόγω τραυματισμού πάθεις μόνιμη στένοση σε 4-5 μεσοσπονδύλιους δίσκους μπορεί να χάσεις κάποιο μετρήσιμο ύψος.

    Αυτό όμως δεν έχει σχέση με το αν η άσκηση συμπιεστικών φορτίων κατά την προπόνηση δύναμης βλάπτει την ανάπτυξη/αύξηση του ύψους. Το παραπάνω θα συναίβεναι σε αντίστοιχο ατύχημα στην σπονδυλική στήλη (ανεξαρτήτως αν το ατύχημα ήταν κατά την προπόνηση ή οπουδήποτε αλλού) σε οποιαδήποτε ηλικία.

    Πράγματα που επιδρούν αρνητικά στην ανάπτυξη του ύψους είναι τραύματα στις επιφυσιακές πλάκες (σπανίως συμβαίνει από κατάγματα πολύ κοντά στις άκρες των οστών), ο υποσιτισμός, το υπερβολικό στρες, κτλ. Το να κάνεις καθίσματα με άδεια μπάρα στα 18 σου επειδή φοράσαι να μην σου αναχαιτίσει την ανάπτυξη είναι τουλάχιστον αστείο (αυτό δεν το λέω υποτιμιτικά για τον astrapogiannos, το λέω για να εξηγήσω την κατάσταση).
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 24-02-14 01:08 #9
    Το avatar του χρήστη chro

    Εγγραφή
    15-12-2011
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    355
    Προεπιλογή
    Πολλές φορές η αλήθεια δε κρύβεται στο προφανές αλλά σε αυτό που θα έπρεπε να είχαμε σκεφτεί. Σίγουρα πολλοί αμφισβήτησαν τους αρχαίους Έλληνες που έλεγαν ότι η γη δεν είναι επίπεδη αλλά στρογγυλή κάνοντας τη σκέψη από τη σκιά της στο φεγγάρι, καθώς κάποιοι έλεγαν τότε, έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη και είναι επίπεδη.

    Έτσι λοιπόν και με το ύψος αρκετοί πιστεύουν ότι όταν σε πιέζουν τα βάρη χάνεις ύψος. Οι φανατικοί υποστηρικτές του Προκρούστη (ο οποίος τραβούσε τα άκρα του θύματος μέχρι να φτάσουν στο μήκος του κρεβατιού), πιστεύουν ότι το μονόζυγο σε ψηλώνει (μάλλον ειδικά στα χέρια που δέχονται και την πίεση και φτιάχνεις τέτοια χέρια που ακουμπάς τις φτέρνες των ποδιών χωρίς να σκύβεις) .

    ο MindOverMatter σε 2-3 γραμμές γράφει τη επιστημονική γνώση, χωρίς να χρειάζεται να διαβάζετε κατεβατά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chro : 24-02-14 στις 01:10
    Απάντηση με παράθεση