Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 20 από 20
  1. 21-11-14 11:34 #16
    Προεπιλογή
    Η διατροφή που σου προτείνει πως διαχωρίζεται σε Πρωτείνη/Υδατάνθρακα/Λιπαρα;

    Μπορείς να δοκιμάσεις και το myfitnesspal για βοήθεια σε αυτό

    Επίσης με την πιο κάτω ερώτηση σου
    Αν αυξηθεί ο BMR και κατ επέκταση και οι καύσεις δεν θα διακινδυνεύει το λίπος που τόσο δύσκολα πήρα?

    Απλά θα πρέπει σταδιακά να ανεβαίνουν και οι θερμίδες σου για να ικανοποιούν την όποια άυξηση κάυσης προκύψει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AU77 : 21-11-14 στις 11:36
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 21-11-14 13:37 #17
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο AU77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η διατροφή που σου προτείνει πως διαχωρίζεται σε Πρωτείνη/Υδατάνθρακα/Λιπαρα;
    Δεν εχω ακριβώς υπ'όψιν μου πως θα ήταν ένα διατροφολογιο με πλήρως διαχωρισμένα τα παραπάνω αλλα νομίζω πως όχι. Πχ, μου εχει ρυζι και ψωμί μαζί με κοτόπουλο / συκώτι / ψάρι και ομοίως με λαδερά / όσπρια εχει τυρι.

    Μεχρι να ξεκινήσω με διατροφολόγο είχα ανακαλύψει και το myfitnesspal, και το selfnutritiondata και το fitday κλπ. Το προβλημα με αυτά ήταν καθαρά και μόνο οι επιλογές μου. Όταν μπορώ να μην φάω πολύ δεν θα φάω, και αν μπορώ για βραδινό να έχω φρούτα και γάλα/γιαούρτι θα το προτειμίσω και εννοειται πως ποτέ μα ποτέ δεν είχα επιλέξει το συκώτι (που είναι το μόνο μέρος κόκκινου κρέατος που καταναλώνω). Οπότε ως αποτελεσμα είχε να καταναλώνω ναι μεν κάποιες θερμιδες παραπάνω αλλα στην ουσία η διατροφή μου δεν ήταν πλήρης, όσο και αν πίεζα τον εαυτό μου πως πρέπει να προσθέσω και ότι λείπει.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 21-11-14 17:36 #18
    Προεπιλογή
    Καλησπέρα Lynne, πιο πάνω γράφεις θέλεις να αλλάξεις διατροφολόγο, κάνε όπως θες αλλά οι περισσότεροι διατροφολόγοι τα ίδια θα σου πουν.

    Αφού έχεις μπει σε μια σειρά με αυτόν που πας και αφού είδες και κάποια διαφορά μείνε απλά έχε τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά. Το παιδί πιο πάνω σου πρότεινε μπανάνες και ξηρούς καρπούς στα ενδιάμεσα με αυτά που έχεις. Δηλ. για να ανεβάσεις λίγο τις θερμίδες. Τι πάει να πει από τότε που πήγες στο διατροφολόγο τα φρούτα και οι ξηροί καρποί κόπηκαν; Δεν νομίζω να σου απαγορεύει να τα φας. Απλά έχεις ένα πρόγραμμα το τηρείς και όπου βλέπεις και σε παίρνει προσθέτεις λίγα φρούτα και λίγους ξηρούς καρπούς για να ανέβεις σε θερμίδες.

    Αυτό που λες που σου λέει πως το BMR πρέπει να ανέβει από μυική μάζα είναι άσχετο γιατί εάν δεις τις μετρήσεις εκεί που λέει Fat mass είναι μόλις 5kg. και πιο παλιά 3,7 kg. Δηλ. το σύνολο λίπους που έχεις επάνω σου είναι τόσο που δεν σε φτάνει γενικότερα. Πες δηλ. αρρωσταίνεις χτυπάμε ξύλο.

    Νομίζω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη αλλά θες να μας πεις πόσα κιλά ήσουν όταν είχες περίοδο; Αποκλείεται να ήσουν 43 με 5 κιλά λίπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 21-11-14 22:03 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο margarita02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Lynne, πιο πάνω γράφεις θέλεις να αλλάξεις διατροφολόγο, κάνε όπως θες αλλά οι περισσότεροι διατροφολόγοι τα ίδια θα σου πουν.

    Αφού έχεις μπει σε μια σειρά με αυτόν που πας και αφού είδες και κάποια διαφορά μείνε απλά έχε τα μάτια σου και τα αυτιά σου ανοιχτά. Το παιδί πιο πάνω σου πρότεινε μπανάνες και ξηρούς καρπούς στα ενδιάμεσα με αυτά που έχεις. Δηλ. για να ανεβάσεις λίγο τις θερμίδες. Τι πάει να πει από τότε που πήγες στο διατροφολόγο τα φρούτα και οι ξηροί καρποί κόπηκαν; Δεν νομίζω να σου απαγορεύει να τα φας. Απλά έχεις ένα πρόγραμμα το τηρείς και όπου βλέπεις και σε παίρνει προσθέτεις λίγα φρούτα και λίγους ξηρούς καρπούς για να ανέβεις σε θερμίδες.

    Αυτό που λες που σου λέει πως το BMR πρέπει να ανέβει από μυική μάζα είναι άσχετο γιατί εάν δεις τις μετρήσεις εκεί που λέει Fat mass είναι μόλις 5kg. και πιο παλιά 3,7 kg. Δηλ. το σύνολο λίπους που έχεις επάνω σου είναι τόσο που δεν σε φτάνει γενικότερα. Πες δηλ. αρρωσταίνεις χτυπάμε ξύλο.

    Νομίζω πως τρώγοντας έρχεται η όρεξη αλλά θες να μας πεις πόσα κιλά ήσουν όταν είχες περίοδο; Αποκλείεται να ήσουν 43 με 5 κιλά λίπος.
    Όταν ξεκίνησα με το διατροφολόγιο μου είχε πει πως δεν πρέπει να παραλείπω διάφορα απο αυτό ή να το μεταποιώ. Θα ρωτήσω στην επόμενη επίσκεψη αν αυτό ισχύει και στην περίπτωση που θα ήθελα να προσθέσω κάτι γιατί ίσως να μην το υπολόγιζε σαν πιθανότητα.
    Η συσχέτιση του BMR με τη μυϊκή μάζα ήταν ότι αυξάνοντας την μάζα θα ανέβει και ο BMR, που πραγματικά θα ήθελα να μάθω τη σχέση εξάρτησης των δύο.
    Στα 43 κιλά ήμουν όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, που εκδηλώθηκε με μεγάλες καθυστερήσεις στον κύκλο. Πριν από όοοολο αυτό ήμουν 47-48 κιλά, ξέρεις ποτε λίγο πάνω-λιγο κάτω. Όσο για το λίπος τότε δεν έχω ιδέα γιατί ήταν εποχές που δεν με απασχολούσαν πραγματικά καθόλου τέτοια θέματα.
    Όσο για την αλλαγή διατροφολόγου,αυτό που με κάνει να το σκεφτομαι είναι που δεν μου εξηγεί όσα θα ήθελα (στην αρχή το έβρισκα θετικό γιατι με είχε κουράσει η υπερανάλυση της όλης ιστοριας) και οι σκεψεις μου ενισχύθηκαν όταν μου είπαν τα παιδιά για τα ποσοστα απόκλεισης του εξοπλισμου. Στην ουσία είναι ο δεύτερος διατροφολόγος που επισκέπτομα, αν και με τον πρώτο δεν είχαμε μπει σε πρόγραμμα. Ήταν τη περίοδο που αναφέρω και παραπάνω, στα 43 κιλά και πήγα καθαρά για το θέμα του κύκλου. Η λιπομέτρηση ήταν με δερματοπτυχόμετρο, αν και μου διαφεύγουν τα αποτελέσματα, που όποια και να ήταν είχε μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, παρόλο που ήδη είχε αρχίσει η φάση της αραιομηνόρροιας.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 21-11-14 22:58 #20
    Προεπιλογή
    Lynne μου τί να σου υπεραναλύσουν; Απλά είναι τα πραγματάκια. Όπως δεν σε απασχολούσε τότε που ήσουν στα 47-48 κιλά έτσι θα πρέπει να μην σε απασχολή και τώρα που μάλλον θα πρέπει να ξαναπάς εκεί για να φτιάξουν όλα. Η διατροφή δεν έχει τίποτα μυστικά. Απλά φαγητό και υψηλά την πρωτεϊνη που καλό είναι να έχεις μερικές φορές μέσα στη μέρα ανάλογα με τις ανάγκες.

    Ο πιο κατάλληλος να στα εξηγήσει αυτά είναι ο ενδοκρινολόγος π.χ. τώρα είσαι 5 κιλά λίπος πόσα πρέπει να πας για να φτιάξουν τα ορμονικά και φαντάζομαι θα σε βοηθήσει να τα φτιάξεις. Αυτό΄εάν το αφήσεις έτσι έχει πολλές συνέπειες μετά και ούτε θα σε βοηθήσει να βάλλεις μυική μάζα ίσα ίσα που θα χάσεις και θα βάλεις τον οργανισμό σου σε κίνδυνο.

    Οπότε το πιο σωστό είναι να συνεχίσεις το πρόγραμμα που έχεις ήδη, τον διαιτολόγο μην τον σκας τί να σου εξηγεί, το λίπος δε χρειάζεται να το μετράς συνέχεια, θα φτιάξει όταν αρχίσεις να τρως όπως έτρωγες ή έστω όπως θες να τρως αλλά φτάσεις ξανά στα φυσιολογικά που ήσουν.

    Εδώ υπάρχουν κάποια άρθρα να διαβάσεις και να τα έχεις κατα νου, βέβαια φτάσε πρώτα εκεί που πρέπει και μετά τα συζητάμε αυτά.

    Για πες μας εσύ πόσες θερμίδες τρως;
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12