Θέμα: Γραμμωση

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 94
  1. 03-01-16 16:23 #31
    Προεπιλογή
    Επίσης σχετικά με αυτο

    "αλλα πρεπει να εισαι αποφασιμενος οτι θα θυσιασεις δυναμη δεν γινεται αλλιως τωρα αν μιλαμε για γραμμωση αγωνιστικου επιπεδου εκει τα πραματα ειναι καθαρα θεμα χημειας και λιγοτερο διατροφης "

    Δε θα μπορούσα να διαφωνω περισσότερο

    Κάτσε λίγο θα διαφωνεις κι εσύ με τον εαυτό σου
    Αυτό που χάνεις σε αυτό που υποθέτω ότι ορίζεις γραμμωση, είναι οι επαναλήψεις, αν και μόνο αν μειώνοντας θερμίδες κοβεις υδατάνθρακα.
    Υπάρχουν πολυ συνδυασμοί να μειώσεις θερμίδες.
    Ή σχετική σου δύναμη ανεβαίνει κατά πολύ.
    Αυτό που πέφτει είναι η απολυτη δύναμη σε συγκεκριμενες ασκησεις.

    Στο 2ο μέρος της πρότασης σου είναι σαν να λες ότι παιρνει κάποιος το μαγικό φίλτρο του Αστερίξ κ κινεί μενίρ με το μικρό του δάχτυλο. Είσαι 6% σωμ λίπος και θες να πας στο 5% έλα μωρέ 1% ειναι σε 2 εβδ το εχω. Αμ δε.
    Το 6% είναι στα 100% του σωματικού βάρους.
    Τα κιλά λίπους που αντιστοιχούν σε αυτό το ποσοστό είναι το 100% του λίπους που κουβαλας.
    Για να πας απ το 6% στο 5% πρέπει να μειώσεις το συνολικό σου λίπος 17%. Αν αυτό νομίζεις ότι γίνεται χωρίς πείνα και χωρίς τεράστια προσπάθεια...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 03-01-16 16:30 #32
    Προεπιλογή
    Προσωπικά πιστεύω πως για να κάνει autoregulation ένας αρχάριος ΣΩΣΤΑ είναι πάρα πολύ δύσκολο κα το πιο πιθανό να τον πάει πίσω. Σιγά μην σταματήσει πχ σε rpe 9 ας πούμε και δεν φτάσει μέχρι failure. Προτιμότερο κάτι στάνταρντ για μένα.
    I was born insane. I do stuff that you consider impossible on daily basis. My brain does not work like yours. No ethic, law or person will stop me from becoming a freak. So fuck you.l
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 03-01-16 16:54 #33
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Για να πας απ το 6% στο 5% πρέπει να μειώσεις το συνολικό σου λίπος 17%. Αν αυτό νομίζεις ότι γίνεται χωρίς πείνα και χωρίς τεράστια προσπάθεια...
    Δεν γίνεται ΦΥΣΙΚΟΣ να είσαι 5% σωματικό λίπος και να έχεις και μυς (τουλάχιστον όχι "γεμάτους"). Για τέτοιο αποτέλεσμα χρειάζεται χημική υποστήριξη. Μπορείς να είσαι γεμάτος στο 10%. Αν είσαι και πολύ καλός γενετικά να πας στο 8% γεμάτος; στο 7; Νομίζω παρακάτω δεν πάει και δεν ξέρω αν θα ναι και υγιές....ειδικά ορμονικά
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 03-01-16 17:14 #34
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Νομίζω φτάνεις άνετα μέχρι 5%, δε θεωρείται κάτι ακραίο, αλλά θα είσαι αδύνατος. Δηλαδη δε θα είσαι όπως οι αγωνιστικοί αθλητές του bodybuilding 100 κιλά 5%, αλλά αν είσαι 1,80 και 75-80 κιλά πχ φτάνεις άνετα στο 5%. Βέβαια αυτό απαιτεί θυσίες στη διατροφή, συστηματική προπόνηση και πολύ χρόνο

    Εγώ τώρα χωρίς ακρότητες στη διατροφή μου είμαι γύρω στο 10%. Αν έκανα εξαιρετικά προσεκτική διατροφή (κάτι τέτοιο είναι αδύνατο στην παρούσα φαση πχ υποχρεώσεις σχολή, μέτρια οικονομικά κακό ωράριο εργασίας), χρήση λιποδιαλυτών και πιο έντονη αεροβική έφτανα άνετα 5%
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 03-01-16 στις 17:21
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 03-01-16 17:18 #35
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Νομίζω φτάνεις άνετα μέχρι 5%, δε θεωρείται κάτι ακραίο, αλλά θα είσαι αδύνατος. Δηλαδη δε θα είσαι όπως οι αγωνιστικοί αθλητές του bodybuilding 100 κιλά 5%, αλλά αν είσαι 1,80 και 85 κιλά πχ φτάνεις άνετα στο 5%. Βέβαια αυτό απαιτεί θυσίες στη διατροφή, συστηματική προπόνηση και πολύ χρόνο

    Εγώ τώρα χωρίς ακρότητες στη διατροφή μου είμαι γύρω στο 10%. Αν έκανα προσεκτική διατροφή, χρήση λιποδιαλυτών και πιο έντονη αεροβική έφτανα άνετα 5%
    Δεν είπε κανείς οτι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ....είπα ότι θα δείχνεις σαν ανορεξικός και όχι σαν bodybuilder
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 03-01-16 17:52 #36
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Όπου_υπάρχει_θέληση_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται ΦΥΣΙΚΟΣ να είσαι 5% σωματικό λίπος και να έχεις και μυς (τουλάχιστον όχι "γεμάτους"). Για τέτοιο αποτέλεσμα χρειάζεται χημική υποστήριξη. Μπορείς να είσαι γεμάτος στο 10%. Αν είσαι και πολύ καλός γενετικά να πας στο 8% γεμάτος; στο 7; Νομίζω παρακάτω δεν πάει και δεν ξέρω αν θα ναι και υγιές....ειδικά ορμονικά
    +1000

    Δεν γίνεται να φτάσεις σε τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους και παράλληλα να έχεις πολλα μυικά κιλά. Τουλάχιστον όχι με φυσικό τρόπο...

    Αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να θέλει κάποιος να πέσει τόσο πολύ σε λίπος πέρα από του επαγγελματίες Bodybuilders που το κάνουν για λόγους ανταγωνισμού.

    Πιστεύω ότι άμα φτάσεις στο 10% σωματικό λίπος είσαι μια χαρά. Θα έχεις ένα υγιές γραμμωμένο σώμα και παράλληλα θα έχεις κρατήσεις αρκετή μυική μάζα.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 03-01-16 17:57 #37
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Odysseas22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω φτάνεις άνετα μέχρι 5%, δε θεωρείται κάτι ακραίο, αλλά θα είσαι αδύνατος. Δηλαδη δε θα είσαι όπως οι αγωνιστικοί αθλητές του bodybuilding 100 κιλά 5%, αλλά αν είσαι 1,80 και 75-80 κιλά πχ φτάνεις άνετα στο 5%. Βέβαια αυτό απαιτεί θυσίες στη διατροφή, συστηματική προπόνηση και πολύ χρόνο

    Εγώ τώρα χωρίς ακρότητες στη διατροφή μου είμαι γύρω στο 10%. Αν έκανα εξαιρετικά προσεκτική διατροφή (κάτι τέτοιο είναι αδύνατο στην παρούσα φαση πχ υποχρεώσεις σχολή, μέτρια οικονομικά κακό ωράριο εργασίας), χρήση λιποδιαλυτών και πιο έντονη αεροβική έφτανα άνετα 5%
    Οδυσσέα, μου φαίνεται ότι έχεις καλά γενετικά. Σε αυτό το συμπέρασμα βγαίνω όταν μου λες ότι είσαι στο 10% χωρίς αερόβια, αυστηρή διατροφή και συστηματική προπόνηση. Εγώ έχω κυρίως χαρατηριστικα ενδόμορφου και μου βγήκε η πίστη για να φτάσω στο 10% λίπος.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 03-01-16 18:07 #38
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Χριστοφορος123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά πιστεύω πως για να κάνει autoregulation ένας αρχάριος ΣΩΣΤΑ είναι πάρα πολύ δύσκολο κα το πιο πιθανό να τον πάει πίσω. Σιγά μην σταματήσει πχ σε rpe 9 ας πούμε και δεν φτάσει μέχρι failure. Προτιμότερο κάτι στάνταρντ για μένα.
    Σωστά. Και για μην μπλεκεις με κλίμακες rpe κ ο,τι άλλο. Το κάνεις εύκολα, λες κάνω σετς των χ επαναλήψεων με σταδιακό ανέβασμα ή κανω σετς των χ επαναλήψεων για 15', στο σετ που δε θα βγουν χ επαναλήψεις ή χ-1 επαναλήψεις, σταματας.
    Πρόβληματα με το πάνω σκεπτικό υπεισέρχονται όταν κάποιος κάνει straight sets με 1 κ 2 επαναλήψεις.
    Μόνο σε boxes κάνουν τέτοιες προπονήσεις, άντε και 1 σους 10000 σε συμβατικά γυμναστήρια.
    Νομίζω χάσαμε το νόημα πάνω και φταιω εγώ.
    Δεν είπα ποτέ αν θα είσαι γεμάτος ή μυώδης, είπα ότι δε χάνεις δύναμη.
    Τώρα πως συσχετιστεί το δε χάνεις δύναμη με πως φαίνεσαι, δεν εχω ιδέα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 03-01-16 στις 18:10
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 03-01-16 18:14 #39
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spyros Bodybuilding Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οδυσσέα, μου φαίνεται ότι έχεις καλά γενετικά. Σε αυτό το συμπέρασμα βγαίνω όταν μου λες ότι είσαι στο 10% χωρίς αερόβια, αυστηρή διατροφή και συστηματική προπόνηση. Εγώ έχω κυρίως χαρατηριστικα ενδόμορφου και μου βγήκε η πίστη για να φτάσω στο 10% λίπος.
    Χωρίς εξαιρετικά προσεγμενη διατροφή γράφω, αεροβική κάνω 3 φορές τη βδομάδα 30 λεπτά και γυμναστική με βάρη χωρις διακοπές, αν εξαιρέσεις περιόδους που είναι κλειστό το γυμναστηριο ή κάποια μικρά time out που κάνω όταν αισθανομαι κουρασμένος. Η αληθεια είναι ότι ακόμα και να θολώσω, αν το πάρω ζεστα πχ 1 μήνα, μεταμορφώνομαι. Γιατί έχω βάλει γερές βάσεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 03-01-16 18:15 #40
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Οδυσσέα, μου φαίνεται ότι έχεις καλά γενετικά. Σε αυτό το συμπέρασμα βγαίνω όταν μου λες ότι είσαι στο 10% χωρίς αερόβια, αυστηρή διατροφή και συστηματική προπόνηση. Εγώ έχω κυρίως χαρατηριστικα ενδόμορφου και μου βγήκε η πίστη για να φτάσω στο 10% λίπος.
    +1000

    Αρχικά είπε γύρω στο 10% Όπως όλοι ξέρουμε το 10% απ'το 12% έχει οπτικά διαφορά....Και επίσης κι εγώ κάποτε νόμιζα ότι ήμουν 10% και δεν ήμουν....


    Τώρα το μπορώ να φτάσω 5% με αυστηρή διατροφή είναι νομίζω αστείο....Είναι σε φάση "το χω μωρέ αλλά δεν μπορώ τώρα"....Ok σορρυ δεν θέλω να ειρωνευτώ ΚΑΝΕΝΑΝ αλλά νομίζω παίζουμε στο θεατρικό "η Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων".

    Σίγουρα γίνεται κάποιος να φτάσει στο 5% καμία αμφιβολία....Το θέμα είναι με 1. με ποιον τρόπο, 2. πώς θα δείχνει, 3. θα είναι υγιής ;

    (Η υγεία μπαίνει πρώτα εννοείται η σειρά είναι τυχαία)

    Οδυσσέα φίλε μου λυπάμαι που στο λέω αλλά αυτό που ισχυρίζεσαι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...

    Ίσως να είσαι πολύ genetically gifted δεν ξέρω...ίσως το 10% (αν όντως είσαι) να είσαι επειδή είσαι χρόνια αθλητής για παράδειγμα, κάνεις προπόνηση βαριά σωματική εργασία κλπ κλπ και γι'αυτό να καις θερμίδες αλλά 10% all year round χωρίς διατροφή και συστηματική αερόβια πολύ χλωμό
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 03-01-16 18:19 #41
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Δεν είπα ποτέ αν θα είσαι γεμάτος ή μυώδης, είπα ότι δε χάνεις δύναμη.
    Τώρα πως συσχετιστεί το δε χάνεις δύναμη με πως φαίνεσαι, δεν εχω ιδέα
    Σε συγκεκριμένες ασκήσεις θα χάσεις και δύναμη ( π.χ bench press). Η συσχέτιση έγινε γτ πολύ απλά απλά δεν έχει νόημα ενας αθλητής δύναμης να φτάσει σε τόσο χαμηλό ποσοστό λίπους....Κάποιος το κάνει αυτό ΚΑΘΑΡΑ αισθητικά όποτε μόνο για το πώς φαίνεσαι μπορούμε να συζητήσουμε
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 03-01-16 18:42 #42
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Odysseas22 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς εξαιρετικά προσεγμενη διατροφή γράφω, αεροβική κάνω 3 φορές τη βδομάδα 30 λεπτά και γυμναστική με βάρη χωρις διακοπές, αν εξαιρέσεις περιόδους που είναι κλειστό το γυμναστηριο ή κάποια μικρά time out που κάνω όταν αισθανομαι κουρασμένος. Η αληθεια είναι ότι ακόμα και να θολώσω, αν το πάρω ζεστα πχ 1 μήνα, μεταμορφώνομαι. Γιατί έχω βάλει γερές βάσεις
    Σ'ευχαριστώ που το διευκρίνισες, γιατί από το πρηγούμενο ποστ σου είχε δημιουργηθεί μια μικρή παρεξήγηση. Και εγώ τα ίδια με εσένα κάνω σε γενικές γραμμές. Η μόνη διαφορά είναι ότι, όταν είμαι σε περίοδο όγκου, δεν κάνω αερόβια. Την αερόβια την ξεκινάω όταν μπαίνω στην γράμμωση.
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 03-01-16 18:55 #43
    Banned
    Εγγραφή
    19-12-2015
    Μηνύματα
    157
    Προεπιλογή
    Δεν είπα ότι δε θέλει γυμναστική διατροφή κλπ, είπα ότι αν τα κάνεις και θυσιάσεις σε όγκο και μύες, φτάνεις σε τόσο χαμηλά ποσοστά λίπους, δεν είναι κάτι ακατόρθωτο, ούτε χρειάζεται άλλου είδους υποστήριξη.
    Δεν αθλούμαι χρόνια πολλά μάλιστα σαν μαθητης ήμουν και χοντρούλης, αλλά με συστηματική προπόνηση και διατροφή έφτασα σε χαμηλά ποσοστά. Το πιο δύσκολο είναι ότι ο άνθρωπος από τη φύση του βαριέται την καθημερινή ρουτίνα και κάνει παραστρατηματα διατροφικά κ άλλα. Αν κάνεις ζωή σπαρτιατική,με υπομονή ανταμείβεσαι, βέβαια πρέπει να αντλήσεις και κάποιου είδους χαρά από όλη αυτη την προσπάθεια. Εγω η χαρά που αντλω είναι η ικανοποίηση του ναρκισσισμού μου
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Odysseas22 : 03-01-16 στις 19:00
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 03-01-16 19:08 #44
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη Όπου_υπάρχει_θέληση_

    Εγγραφή
    07-11-2014
    Περ.
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.757
    Προεπιλογή
    Ρε Οδυσσέα έχει διαφορά αυτό που λες τώρα μην το στρογγυλεύεις...

    Νομίζω φτάνεις άνετα μέχρι 5%, δε θεωρείται κάτι ακραίο, αλλά θα είσαι αδύνατος. Δηλαδη δε θα είσαι όπως οι αγωνιστικοί αθλητές του bodybuilding 100 κιλά 5%, αλλά αν είσαι 1,80 και 75-80 κιλά πχ φτάνεις άνετα στο 5%. Βέβαια αυτό απαιτεί θυσίες στη διατροφή, συστηματική προπόνηση και πολύ χρόνο
    Όχι το 5% είναι ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ κατάσταση δεν το φτάνεις άνετα...Επίσης δεν θα σαι απλά αδύνατος θα είσαι ΑΔΕΙΟΣ ( με φυσικό τρόπο πάντα). Υπάρχουν αγωνιστικοί αθλητές που βγαίνουν πρώτοι με 8% και (δηλώνουν natural aσχολίαστο φυσικά ) ...5% μπορεί να είναι και κάποιος που έχει νευρική ανορεξία

    Εγώ τώρα χωρίς ακρότητες στη διατροφή μου είμαι γύρω στο 10%. Αν έκανα εξαιρετικά προσεκτική διατροφή (κάτι τέτοιο είναι αδύνατο στην παρούσα φαση πχ υποχρεώσεις σχολή, μέτρια οικονομικά κακό ωράριο εργασίας), χρήση λιποδιαλυτών και πιο έντονη αεροβική έφτανα άνετα 5%
    Βλέπεις μόνο το 5% σαν νούμερο...Το 5 % επαναλαμβάνω ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ...Το 5% και να είσαι ΓΕΜΑΤΟΣ είναι αδύνατον για φυσικούς αθλητές...Αν εσύ μπορείς ΑΝΕΤΑ όπως λες 5% και να είσαι ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΦΥΣΙΚΑ ...τότε κομπλέ, συγχαρητήρια είσαι genetic freak
    Όποιος δεν θέλει να 'ναι το αμόνι, πρέπει να γίνει το σφυρί
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 03-01-16 19:48 #45
    Προεπιλογή
    Οδυσσέα καταλαβαίνω το σκεπτικό σου, αλλά μου φαίνεται πιο κοντά στην αλήθεια είναι ο "Όπου_υπάρχει_θέληση_". Το να φτάσεις σε 7% λίπος, πέρα το ότι είναι δύσκολο, σημαίνει δυο πράγματα:
    Ή είσαι επαγγελαμτίας Bodybuilder ή έχεις νευρική ανορεξία.

    Δεν γίνεται να κάνεις γράμμωση για να φτάσεις στο 7% με φυσικό τρόπο. Θα χάσεις όλη την μυική σου μάζα.

    Εμένα η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να φτάσεις σε τόσο ακραία χαμηλά ποσοστά λίπους, εκτος άμα είσαι επαγγελματίας που αλλάζουν τα δεδομένα...
    "Αυτοί που έχουν ένα «γιατί» για να ζουν, μπορούν να αντέξουν σχεδόν οποιοδήποτε «πώς»."

    Φρήντριχ Νίτσε
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία