καλησπερα σε ολους παιδια ειμαι καινουριος. θα ηθελα καποιες συμβουλες, εχω υψος 1.77 και ειμαι 78 κιλα ξεκινησα να ασχολουμε με την γυμναστικη τον φεβρουαριου του 2015 οπου τοτε ημουν 62 κιλα. Δεν εκανα κατι ιδιαιτερο ενα χαζο προγραμματακι καθε πρωι εκανα 40 καμψεις πριν παω στην δουλεια για 3 μηνες, μετα απο αυτο ειχα τρομερες αλλαγες ειχα φτασει 70 κιλα και για μενα αυτο ηταν πραγματικα αθλος γιατι ειμαι σε ηλικια 26 χρονων και μονιμος ημουν 62 κιλα ουτε γραμμαριο παραπανο.Μετα αρχισα και γυμναστιριο επερνα και εναν gainer και εφτασα στα 75 κιλα. (το γυμναστηριο ηταν για 2 μηνες) Διατροφη δεν εκανα, λοιπον και τωρα εχω απο τον Σεπτευμβριο που κανω διατροφη, δηλαδη δεν τρωω τηγανητα και τροφες που περιεχουν πολλα λιπαρα. για παραδηγμα θα σας πω τι τρωω.
Το πρωι λιωνω μια μπανανα την ανακατευω με γιαουτρι χαμιλων λιπαρων βαζω μελι ξυρους καρπους και βρωμη,μετα απο κανα διωρο τρωω παλι μια χουφτα ξυρους καρπους συγγεκριμενα αμυγδαλα με ενα τοστ απο ψωμακι ολικης γαλοπουλα κιτρινο τυρι και τυρι cottage. το μεσιμερι η κοτοπουλο με σαλατα η μοσχαρι η ψαρι η κοτοσουπες ή οσπρια εξαρτατε την μερα. στις 5 κανω προπονυση με ιμαντες Trx και βαζω και καμψεις(περιπου 20 λεπτα). Μετα την προπονυση πινω ορο γαλακτος δεν ειναι απο καποιο καταστημα αυτο, ειναι απο συπερ μαρκετ γαλα σε σκονη, και μετα το γαλα φτιαχνω μια ομελετα +2 φερες ψωμι ολικης.Δυο ορες μετα παω κολυμβητηριο για περιπου 45 λεπτα (το κολυμβητηριο ειναι 3 φορες την ευδομαδα) και μετα συνηθως τρωω μια πιτα ολικης με κοτοπουλο μαρουλι ντοματα πιπερια και μουσταρδα, επισης μια σαλατα και ενα σουβλακι κοτοπουλο επιπλεον. απο αρχες οκτωβριου ειμαι στα 78 κιλα και δεν λεω να παρω γραμμαριο, και η ερωτηση μου πρεπει να τρώω περισοτερο? πρεπει να αλλαξω την προπονυση μου? φταει που κανω αεροβια στο κολυμβητηριο? Παρακαλω ας απαντηση καποιος. ευχαριστω