Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 18 από 18
  1. 13-03-09 11:24 #16
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stephany Εμφάνιση μηνυμάτων
    λέτε να τον γυμνάζουμε(τον ΑΤV) αμέσως μετά τους ορθούς κοιλιακούς? Ωστε να είναι ήδη 'ζεστοί' οι κοιλιακοί μας. Η καλύτερα ξεχωριστά,άλλη ημέρα απ'ότι οι ορθοί ώστε να δώσουμε το 100% που μπορούμε σε αυτόν?
    Προσωπικά δεν με απασχολεί τόσο ή να θες δεν δίνω έμφαση απο την πλευρά του να κάνω την vacuum exercise.
    Δίνω περισσότερη έμφαση ή μάλλον αφήνω να δουλευτει, πέρα των κοινών ασκήσεων για κοιλιακούς, την εσωτερική πλευρά (το core) απο ασκήσεις Squats and Deadlifts και κυρίως box squats, που αυτά βάζουν τον πυρήνα αρκετά στο παιχνίδι.
    Υπάρχουν κι άλλες ασκήσεις βέβαια και για πυρήνα κλπ.

    Όσων αφορά αυτό που ρωτάς, θα έλεγα να προτιμάς να τα κάνεις μαζί την ίδια μέρα, εκτός κι με το πλάνο σου "χτυπάς" τους κοιλιακούς πολύ συχνά.
    Αν και νομίζω ότι όπως και να γίνει, δεν υπάρχει πρόβλημα εφόσων τηρούνται γενικώς οι σωστές παράμετροι με την προπόνηση.

    Απο ότι κατάβα τους γυμνάζεις 1-2 φορες την εβδομάδα.
    Καλό θα είναι να κάνεις ενα τοπικ/λογκ αν θες, να δουμε και γενικότερα το πλάνο σου.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 14-03-09 04:46 #17
    Προεπιλογή
    ισως να ειμαι χαζος,δεν ξερω στο θεμα τον κοιλιακων δεν καταλαβα απολυτος τπτ,μπερδευτικα...
    ο ενας γυμναστης λεει ετσι,ο αλλος αλιως...
    ελπιζω να μου λυσετε την απορια.
    λοιπον αποτι καταλαβα(ισως καταλαβα λαθος) οταν γυμναζεις τον πανω κοιλιακο γυμναζετε και ο κατω αρα δεν χρειαζετε να κανουμε ασκησεις για πανο και κατω.σωστα ως εδω?
    δηλαδη αν κανω 3 σετ πλαγιους κ 3 σετ πανω κοιλιακους στο (μηχανημα) ειμαι καλιμενος?
    συγνωμη αν σας κουρασα αλλα στους κοιλιακους ειμαι τελιος ασχετος,ειναι κριμα να τα κανω λαθος τοσους μηνες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 14-03-09 08:57 #18
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    λοιπον αποτι καταλαβα(ισως καταλαβα λαθος) οταν γυμναζεις τον πανω κοιλιακο γυμναζετε και ο κατω αρα δεν χρειαζετε να κανουμε ασκησεις για πανο και κατω.σωστα ως εδω?
    Είναι πιό απλό απο όσο νομίζεις.
    Όπως λες π.χ. θα γυμνάσω στήθος και θα χρησιμοποιήσω αυτές τις ασκήσεις, και μετα κατα καιρούς θα χρησιμοποιήσω και κάποιες άλλες ασκήσεις απο άλλη γωνία, και μετα αλλιως κλπ κλπ, έτσι θα κάνεις και με τους κοιλιακούς.

    το αν θα είσαι καλυμμένος σε κάτι δεν εξαρτάται απο τον αριθμό των σετ κλπ, αλλά απο την ποιότητα της εκτέλεσης αυτων των σετ, και γενικότερα του πλάνου και της προπόνησης.
    Άρα μπορει να καλύπτεσαι π.χ. με μια ασκηση και 2 σετ, μπορει με 3 ασκήσεις και απο 1 σετ, μπορει και με καμμία κατα καιρόύς, μπορει με 2 ασκήσεις και απο 3 σετ, μπορει απο 2 ασκήσεις και απο 2 σετ....και πάει λέγοντας


    ο ενας γυμναστης λεει ετσι,ο αλλος αλιως...
    Για αυτό και εγω τόσο καιρό λέω, εστιαστείτε στο να μάθετε την λειτουργία όσων κάνετε και να μπορειτε δοκιμάζοντας να κρίνετε πως και τι κλπ, και όχι απλά σε ότι λενε οι άλλοι και σαν κάτι γραμμένο στο χαρτί, και μηχανικά.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BRaWNy : 14-03-09 στις 09:01
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Tags for this Thread