Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 15 από 59
  1. 25-03-09 20:41 #1
    Question Συμβουλή για πρωτείνη σόγιας
    Καλησπέρα παίδες, έκανα search στο forum για soy άλλα δεν βρήκα απαντήσεις σχετικά με αυτό που ψάχνω. Βέβαια, μιας και είναι το 1ο πόστ, να συστηθώ, ώστε να καταλάβετε και γιατί ο συγκεκριμένος τίτλος του thread . Με τον αδερφό μου γυμναζόμαστε (όσο μπορούμε, πλην προσπαθούμε να τηρούμε αυστηρό πρόγραμμα) εδώ και 1 χρόνο περίπου, στο mini-gym που έχουμε σπίτι (με Bioforce, finlo μπάρες, select-tech βαράκια, διάδρομο κτλ), άλλα η διατροφή μας δεν ήταν η πρέπουσα για ανθρώπους που αθλούνται, και το οποίο οφείλεται στις κοινωνικές υποχρεώσεις (πολυτεχνείο εγώ, δουλειά αυτός). Αφού λοιπόν "τραβήξαμε" όσο μπορούσαμε με την ελλιπή φυσική διατροφή (βασικά μόνο μεσημεριανό, τα άλλα -ιδιώς πρωινό & μεταπροπονητικά- ήταν ελλιπέστατα), είπαμε να βοηθηθούμε με συμπληρώματα διατροφής.

    Για να έρθω και στο θέμα του topic τώρα, παράλληλα νηστεύουμε (40κοστές, Τετάρτη/Παρασκευή κτλ), οπότε θέλουμε και μία πρωτεινή για τις ημέρες της νηστείας. Για τις άλλες μέρες σκοπεύουμε να χρησιμοποιούμε την BSN TrueMass (ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: η γνώμη σας για την TrueMass;; Την επιλέξαμε βάση της σύστασής της + το γεγονός ότι είναι 2η στις πωλήσεις στο bodybuilding.com + ότι πάει 55ευρώ τα ~2.3kg).

    Στο θέμα του συμπληρώματος σε περίοδο νηστείας, αυτό, όπως γνωρίζετε, γίνεται μόνο με τις πρωτείνες σόγιας. Για να προλάβω αντιδράσεις, έχω υπόψιν ότι οι πρωτείνες σόγιας ενδέχεται να έχουν παρενέργειες σε υπερβολικές δόσεις (γυναικομαστία/αζωοσπερμία). Η χρήση όμως δεν θα είναι υπερβολική όπως και για την BSN άλλωστε, μόνο πρωί - μεταπροπόνηση, δηλαδή 2 φορές την ημέρα. Και γενικά, όπως σε κάθε φάρμακο, αυτά τα συμπτώματα είναι στατιστικά... μπορεί να τρέφεσαι 10000% υγιεινά και να εμφανίσεις καρκίνο, ή (αντίστροφα) να τρως όλες τις σαβούρες και να μην εμφανίσεις κάποια επάρρατη νόσο.

    Τέσπα, δεν θέλω να μπω σε συζήτηση για τις παρενέργειες, νομίζω το internet καλύπτει όλες τις περιπτώσεις για όλα τα είδη πρωτείνης, οπότε μπαίνω κατευθείαν στην φλέγουσα ερώτηση: Ποια πρωτείνη σόγιας, που μπορεί να βρεθεί και στην Ελλάδα, προτείνετε; Με λίγο ψάξιμο, μόνο την Optimum 100% Soy Protein έχω βρει. Είναι μάλιστα certified και για "vegetarians" - δηλαδή κάνει την δουλειά. Προσωπικά θα ήθελα να χρησιμοποιήσω την Ultimate Advanced Soy Protein, η σύστασή της ανά serving είναι σχεδόν 2πλασία (σε όλα) από την αντίστοιχη της Optimum, ενώ κάποια στοιχεία που έχει η Ultimate δεν τα έχει καν η Optimum. Το θέμα βέβαια είναι ότι δεν την έχω βρει ως τώρα στη Ελλάδα (για την ακρίβεια δεν την έχω βρει και στην ΕΕ...) και επίσης, μετά από email στην Universal, μου απάντησαν ότι ναι μεν "δεν έχει milk/wheat/egg/casein ingedients, άλλα δεν είναι vegeterian certified".


    Αυτά τα ολίγα παίδες, ελπίζω να μην σας κούρασα. Και χρόνια πολλά για σήμερα .
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 25-03-09 20:49 #2
    Το avatar του χρήστη mantus3

    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περ.
    THESSALONIKI
    Μηνύματα
    2.369
    Προεπιλογή
    καλος ηρθες φιλε μου. αυτη της ον που ανεφερες ειναι παρα πολυ καλη.. γενικα αντι για σκονη μπορεις μεταπροπονιτικα να τρως μακαρονια με κιμα σογιας... οταν λες νυστεια ενωεις απο ολα? ουτε καν γαλακτοκομικα? αν κ για να λεμε την αληθεια η πρωτεινη ορου γαλακτος βγενει απο το γαλα αλλα μηπως ειναι κ αυτη νυστησιμη? περιπτοση πχ λαδιου-ελιας... μηπως να συμβουλευτεις καποιον ιερομενο?
    www.facebook.com/dpyxaras

    https://www.facebook.com/puxaras

    http://katathesh.blogspot.gr/
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 25-03-09 21:12 #3
    away
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Περ.
    Ναύπλιο
    Μηνύματα
    4.833
    Προεπιλογή
    δεν προλαβαινω να απαντήσω τώρα αναλυτικά απλά να σε καλοσορίσω στο φόρουμ φίλε. αν θέλεις πέρνα και απο το "νέα μέλη" να πεις ένα γεια και να σε χαιρετήσουν και οι υπόλοιποι
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 25-03-09 21:58 #4
    Veteran
    Το avatar του χρήστη kutsup

    Εγγραφή
    07-10-2008
    Περ.
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    577
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Athanasios2104 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Στο θέμα του συμπληρώματος σε περίοδο νηστείας, αυτό, όπως γνωρίζετε, γίνεται μόνο με τις πρωτείνες σόγιας. Για να προλάβω αντιδράσεις, έχω υπόψιν ότι οι πρωτείνες σόγιας ενδέχεται να έχουν παρενέργειες σε υπερβολικές δόσεις (γυναικομαστία/αζωοσπερμία). Η χρήση όμως δεν θα είναι υπερβολική όπως και για την BSN άλλωστε, μόνο πρωί - μεταπροπόνηση, δηλαδή 2 φορές την ημέρα. Και γενικά, όπως σε κάθε φάρμακο, αυτά τα συμπτώματα είναι στατιστικά... μπορεί να τρέφεσαι 10000% υγιεινά και να εμφανίσεις καρκίνο, ή (αντίστροφα) να τρως όλες τις σαβούρες και να μην εμφανίσεις κάποια επάρρατη νόσο.
    Μάλλον πρέπει να αναθεωρήσεις κάποια πράγματα. Αυτά τα περίεργα με τις νηστείες δεν τα καταλαβαίνω αφού τα αμινοξέα που είναι τα δομικά στοιχεία οποιασδήποτε πρωτείνης δεν αλλάζουν ότι και να φας είτε πρωτείνη σόγιας, είτε αλμπουμίνης είτε ορού γάλακτος. Οι αναλογίες τους μόνο αλλάζου.
    Όσο για τα υπόλοιπα που αναφέρεις γα την σόγια μάλλον κάτι μπερδεύεις. Και όλη την ημέρα να παίρνεις πρωτείνη σόγιας βυζιά δεν θα κάνεις μην ανησυχείς.
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 25-03-09 22:22 #5
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    καλώς τα παιδιά

    ό,τι ρωτάς υπάρχει.και πολλά άλλα...
    μερικές ερωτήσεις παρακαλώ.
    τι προπόνηση κάνετε σπίτι? πόση ώρα?σετς-επαναλήψεις-κιλά? τι στόχο έχετε?

    μια παρατήρηση μη βιάζεσαι!

    και μια δεύτερη εαν μου επιτρέπεις. καταλάβατε ότι έχετε "ελλιπή φυσική διατροφή" , αλλά έχετε λάθος προσανατολισμό τα συμπληρώματα δεν είναι φαι.

    καλως ήρθατε! χάζεψε στο σαιτ και θα βρείς απαντήσεις και θα σε βοηθήσουμε όσο θέλεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 25-03-09 22:23 #6
    Προεπιλογή
    @mantus: Ναι απ'ολα, γαλακτοκομικά/κρεατικά/ψαρικά. Με το "ον" ποια πρωτεινή εννοείς; Της Universal; Έχω ρωτήσει για το wheat και δεν είναι νηστίσιμη. Τα μακαρόνια + κυμά σόγιας είναι όντως μία λύση, άλλα όπως λες, μόνο μεταπροπονητικά. Ωστόσο και πάλι, δεν νομίζεις ότι παίρνεις υπερβολικά πολλούς υδατάνθρακες; Για το πρωί βέβαια δεν παίζει με τίποτα, γιατί (αν και κάνω διάδρομο πρώι) με βλέπω με έναν σκεμπεδιακό special .

    @slaine: Θα το κάνω το μήνυμα, μάλλον copy&paste της 1η παράγραφο .


    Να ρωτήσω επίσης, αγοράζετε προωτείνες καθόλου από εξωτερικό (online); Ή τα μεταφορικά βγαίνουν ο κούκος αηδόνι; Γιατί την universal μόνο ΕΕ αν την πετύχω, άλλα αν είναι να πληρώνω 100e μόνο μεταφορικά, συμβιβάζομαι και με την Optimum.

    Ευχαριστώ και για τις γρήγορες απαντήσει .


    edit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο leangains Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλώς τα παιδιά

    ό,τι ρωτάς υπάρχει.και πολλά άλλα...
    μερικές ερωτήσεις παρακαλώ.
    τι προπόνηση κάνετε σπίτι? πόση ώρα?σετς-επαναλήψεις-κιλά? τι στόχο έχετε?

    μια παρατήρηση μη βιάζεσαι!

    και μια δεύτερη εαν μου επιτρέπεις. καταλάβατε ότι έχετε "ελλιπή φυσική διατροφή" , αλλά έχετε λάθος προσανατολισμό τα συμπληρώματα δεν είναι φαι.

    καλως ήρθατε! χάζεψε στο σαιτ και θα βρείς απαντήσεις και θα σε βοηθήσουμε όσο θέλεις.
    Καλώς σας βρήκα (μάλλον πρέπει να κάνω το ποστ στα νέα μέλη ωσονούπω!), λοιπόν:

    Προπόνηση έχουμε βάλει στόχο για μέχρι το καλοκαίρι αύξηση όγκου, 5 μέρες/εβδομάδα, κάθε μέρα άλλη μυική ομάδα (στήθος, πλάτη, δελτοειδής, δικέφαλος/τρικέφαλος, πόδια). Κυρίως είναι 4x10, άλλα υπάρχουν και κάποια super-sets και πυραμίδες. Η προπόνηση είναι το πολύ (με διαλλείματα της τάξης του λεπτού) περίπου στην 1 ώρα. Σημείωση, εγώ κάνω και διάδρομο το πρώι, γιατί προσαθώ να κάνω αυτό που λένε "όγκο+γράμμωση" παράλληλα, δεν το έχω δοκιμάσει ως τώρα, άλλα όπως και να έχει 45 λεπτά περπάτημα δεν έβλαψαν ποτέ κανέναν!

    Για τα συμπληρώματα θα μου επιτρέψεις να πω ότι εξ αρχής έχουμε καταλάβει ότι πρόκειται περί... συμπληρώματος, και όχι τροφής. Το θέμα είναι ότι ως τώρα, αυτό που γινότανε περισσότερο ζημείωνε την προσπάθεια που κάνουμε, παρά ωφελούσε. Για παράδειγμα, υπήρχαν φορές που το πρωί μέχρι το μεσημέρι/απόγευμα μέναμε νηστικοί, και άλλες που περνούσε 1 και 2 ώρες μετά την προπόνηση, ή, αν τρώγαμε κάτι μεταπροπονητικά, αυτό δεν έφτανε ούτε κατά διάνοια τις ~30 πρωτεινές (για να μην αναφερθώ στα άλλα στοιχεία). Δηλαδή, "δώρον άδωρον" που λέμε, ναι μεν αύξανε η μυική δύναμη (τα κιλά ανέβαιναν κάθε εβδομάδα σχεδόν σταθερά για όλες τις ομάδες), άλλα προφανώς δεν υπήρχε αύξηση όγκου (αφού τα κιλά - μέτρηση με λιπόμετρηση κτλ) παρέμεναν σταθερά. Οπότε, μετά από κάποια στιγμή, έφτανες στο "κατώφλι" που λέμε. Για αυτό είπαμε να βάλουμε κάποιο συμπλήρωμα διατροφής, ωστέ και να μην πάει χαράμι η προπόνηση και να αυξήσουμε τα κιλά (~5 κιλά μυς).

    Ελπίζω να σε κάλυψα, όσο για το site, έχω εκτυπώσει διάφορα και τα έχω διαβάσει και θα διαβάσω και άλλα . O αδερφός μου ασχολείται με χρόνια με bodybuilding και για αυτό τον εμπιστεύομαι όπως εμπιστεύεται ο άσχετος αθλούμενος τον προπονητή του, άλλα σιγά σιγά (όταν έχω καιρό) ενημερώνομαι και εγώ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Athanasios2104 : 25-03-09 στις 22:37
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 25-03-09 22:25 #7
    Banned
    Εγγραφή
    30-09-2006
    Περ.
    Drama, Greece
    Μηνύματα
    1.446
    Προεπιλογή
    Λέγεται ότι η σόγια περιέχει οιστρογόνα ή αν θέλετε ανεβάζει τα οιστρογόνα
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 25-03-09 22:57 #8
    away
    Εγγραφή
    15-03-2009
    Μηνύματα
    541
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BRaWNy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέγεται ότι η σόγια περιέχει οιστρογόνα ή αν θέλετε ανεβάζει τα οιστρογόνα
    κι εγώ αυτό ξέρω

    επιπλέον δεν ανακατεύεται με τίποτα 2 φορές που είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν κατάντησα αντί για ρόφημα να τη βάζω σε γιαούρτι και να γίνεται κάτι σε πυλός
    άσε που πήγε να καεί ο Mr-Blender

    athanasie γραψε ασκήσεις ανά μυική ομάδα και κιλά

    Μερικά σχόλια αν μου επιτρέπεις
    καλώς ο διάδρομος το πρωί, μήπως αντι να μαγείρευες?

    30 πρωτεινές τι εννοείς? 30γ πρωτείνη στο γεύμα??
    αθήνα είσαι?? στο Mετσόβιο είχε ωραιότατο και στεγνότατο ρύζι τακτικα, απ ότι θυμάμαι παλιά, τώρα τι έχει??
    ~5 κιλά μυς απλά δεν γίνεται με κανένα σχεδον τρόπο
    πόσο χρόνο μείνατε στα ίδια κιλά??
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 26-03-09 00:51 #9
    Προεπιλογή
    Τα οιστρογρόνα τι είναι/ γιατί δεν είναι καλά (από ότι κατάλαβα);

    Για την TrueMass δεν μου είπατε, καλή, κακή, την έχετε δοκιμάσει;

    @leangains: Αν θες να σου στείλω το doc με τις ασκήσεις, βαριέμαι να τις γράφω . Αν όμως δεν βιάζεσαι, μπορώ να κάνω σχετικό ποστ κάποια στιγμή τις επομένες μέρες (και μέσα στο ΣΚ), να μας πείτε γνώμες.

    Για τα "5kg - εξάμηνο" μάλλον δεν το έγραψα καλά, σωστότερο είναι "αύξηση όγκου μέχρι τα +5kg, όπωσδηποτε λοιπόν το επόμενο 6μηνο πρόγραμμα αύξηση όγκους". Δηλαδή μπορεί να μας πάρει και 1 χρόνο, άλλα στο 2ο εξάμηνο μπορεί να δώσουμε έμφαση και στη γράμμωση, ή να σταματήσουμε την αύξηση όγκου και να κάνουμε γράμμωση (και μετά πάλι μέχρι τα υπόλοιπα κιλά) κτλ.

    Για το μαγείρεμα/φαί λέσχης, εγώ είμαι Θεσσαλονίκη (ΤΗΜΜΥ) και δόξα τω Θεώ στο οικογενειακό μου σπίτι (αφού είμαστε κάτοικοι Θεσ/νίκης), άλλα όπως είπα πρωινό/μεταπροπονητικό είναι χλωμά και δύσκολα. 30g protein + βιταμίνες + ιχνοστοιχεία + υδατάνθρακες απλώς δεν γίνονται. Κάποια στιγμή δοκίμασα cornflakes (fitness) για πρωί και σαλάτα με μαρούλι + τόνο μεταπροπονητικά, άλλα και αυτά δεν γίνονταν κάθε φορά ή γινότανε κατόπιν εορτής κτλ (όπως έγραψα πριν). Για αυτό θέλουμε ένα shake και άσπρο πάτο, γρήγορα και αποδοτικά.
    "Αιέν αριστεύειν... καί πρώτευε έν όλω τώ βίω..." Όμηρος
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 26-03-09 01:30 #10
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη the_big_litho

    Εγγραφή
    03-03-2008
    Περ.
    Aθηνα
    Μηνύματα
    1.216
    Προεπιλογή
    Θαναση θα σου προτεινα να παρεις τα πραγματα απο την αρχη για να γινουν σωστα. Εχεις πολλες αποριες και ειμαστε πολυ προθυμοι να σε βοηθησουμε να τις λυσεις.

    Συστησου μας στα νεα μελη και ενημερωσε μας για καποια πραγματα δικα σου.

    Διαβασε τα στικυ ποστ περι διατροφης προπονησης και συμπληρωματων και μετα ρωτα οτι θελεις στις αναλογες κατηγοριες για το καθενα
    Ph. Ed.
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 26-03-09 16:12 #11
    War Veteran
    Το avatar του χρήστη RAMBO

    Εγγραφή
    06-01-2009
    Περ.
    Hardcore Earth
    Μηνύματα
    5.969
    Προεπιλογή
    κ η herbal life εχει βγαλειι φυτικεσ πρωτεινεσ αλλα με τετοια περιεκτικοτητα ανα κουταλια πρεπει να βαζεισ πολυ.και η εασ κανει για φυτοφαγουσ νομιζω οποτε μπορεισ να την περνεισ συνεχεια κ οχι μονο σε νηστειεσ αλλα ειναι πιο ακριβη.
    Y.o.l.o
    Απάντηση με παράθεση
     

  12.  

  13. 27-03-09 00:41 #13
    Προεπιλογή
    υποτιθετε οτι μετα την προπονηση 8α πιεις το shaκε σου θα φας και τον τονο me το μαρουλι...σε καμια περιπτωση δεν κανεις δουλεια μονο με το shake...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-04-09 09:42 #14
    Το avatar του χρήστη SiCkOheL

    Εγγραφή
    04-11-2008
    Περ.
    United Kingdom
    Μηνύματα
    251
    Προεπιλογή
    πρωτεΐνη σόγιας δυστυχώς από τις πιο φτωχές πρωτεΐνες :/
    Είναι Bασανιστικό, Aλλά Aκόμα Eχω Πολύ Δρόμο...
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 19-01-11 12:57 #15
    Προεπιλογή
    Δυστυχώς ή ευτυχώς πάντως το συγκεκριμένο θέμα απασχολεί πάρα πολύ αυτούς που νηστεύουν (όπως και εγώ).
    Η νηστεία του Πάσχα, είναι μεγάλη σε διάρκεια και αποκλείει όλες τις ομάδες ζωικών τροφών. 50 μέρες χωρίς κρέας δηλαδή, χωρίς whey, χωρίς τίποτα.
    προσωπικά την αντέχω σαν νηστεία άνετα, αλλά με προβληματίζει μήπως πάει στράφι όλη η προσπάθεια των προηγούμενων μηνών.

    Θα ήταν πολύτιμες συμβουλές διατροφής για πρόσληψη πρωτεινής σε αυτή την περίοδο, έστω και αν το συνολικό ποσό της καθημερινά δεν θα πλησιάζει το βέλτιστο
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία