Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 45 από 59
  1. 27-02-11 19:55 #31
    Προεπιλογή
    Για όσους ενδιαφέρονται, το θέμα της νηστείας το έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στο εξής. Καταρχήν, την Σόγια την θεωρώ ως τελευταία λύση και αυτό λόγω του ότι επηρεάζει τα επίπεδα της τεστοστερόνης και αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν το θέλουν, ειδικά, όσοι ασχολούνται με βάρη. Ως προτεινόμενες λύσεις κατέληξα στις ακόλουθες.

    1) Από συμπλήρωμα πρωτεΐνης, υπάρχει σε βιολογικά πρωτεΐνη μαύρου ρυζιού ή ακόμα καλύτερα pea protein της now foods με αρκετά καλό προφίλ αμινοξέων και πλούσια σε αργινίνη.
    2) Επίσης, 100% φυτικά αμινοξέα από sci mentor, repair and rebuild (και όχι μόνο, απλά αυτά χρησιμοποιώ εγώ) τα οποία συνδυάζονται με τα γεύματα για αύξηση της βιολογικής τους αξίας. Επίσης bcaa πριν και μετά το γυμναστήριο.
    3) Κινόα, hemp seeds, κολοκυθόσπορος, κουκουναρόσπορος, λιναρόσπορος, ξηροί καρποί, όλα αυτά απο βιολογικά, τα οποία είναι αρκετά πλούσια σε πρωτεΐνη.
    4) Έξυπνοι συνδυασμοί τροφών όπως όσπρια με ρύζι. (ρεβυθόριζο, φακόριζο κλπ)
    5) 2- 3 φορές τη βδομάδα θαλασσινά, αλλά με μέτρο λόγω χοληστερίνης.

    Νομίζω με όλα τα παραπάνω, η διατροφή της σαρακοστής δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από μια τυπική διατροφή με κρέας αυγά τυριά κλπ...
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 27-02-11 19:59 #32
    Προεπιλογή
    Gomi, σε πολλά απο αυτά που παραθέτεις (2, 3, 4, 5) συμφωνώ και έχω καταλήξει και εγώ.
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 27-02-11 20:00 #33
    Προεπιλογή
    επηρεάζει τα επίπεδα της τεστοστερόνης
    οχι δεν τα επηρεαζει!

    "hemp seeds, κολοκυθόσπορος, λιναρόσπορος, "

    τα εχις δοκιμασει αυτα? ολα μαζι?

    απο σεξουαλικη δραστηριοτητα ησουν οκ?

    "αλλά με μέτρο λόγω χοληστερίνης" ..............


    παιδια πραγματικα οταν δινετε συμβουλες ξερετε τι γραφετε?
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 27-02-11 20:05 #34
    Προεπιλογή
    Κατ' αρχάς, δεν είναι συμβουλές αλλά γνώμες.
    Αν έχεις να προσθέσεις κάτι, θα χαρώ πολύ να σε ακούσω
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 27-02-11 20:08 #35
    Προεπιλογή
    ναι ωραια λετε γνωμες. hemp TI ειναι ξερεις?



    με τη σαρακοστη
    θα τρωτε 3 κιλα μπροκολο και 5 κιλα συκωτι?
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 27-02-11 20:11 #36
    Προεπιλογή
    Όχι δεν γνωρίζω τι είναι hemp.
    Ουσιαστικά στο 3 του Gomi, συμφώνησα στον λιναρόσπορο και τους ξηρούς καρπούς.

    Όσον αφορά αυτό που λες για το μπρόκολο και το συκώτι... ειλικρινά ούτε σκοπεύω κάτι τέτοιο, ούτε γνωρίζω γιατί το αναφέρεις
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 27-02-11 20:13 #37
    Προεπιλογή
    επηρεάζει τα επίπεδα της τεστοστερόνης
    οχι δεν τα επηρεαζει!

    "hemp seeds, κολοκυθόσπορος, λιναρόσπορος, "

    τα εχις δοκιμασει αυτα? ολα μαζι?

    απο σεξουαλικη δραστηριοτητα ησουν οκ?

    "αλλά με μέτρο λόγω χοληστερίνης" ..............
    Φίλε μου ναι, τα έχω δοκιμάσει ως ενδιάμεσα στα γεύματα δίχως κανένα πρόβλημα.
    Όπως προείπα, αφορά την περίοδο της σαρακοστής, οπότε αν μέσα σε αυτό το διάστημα θέλεις να έχεις σεξουαλική δραστηριότητα, τότε δεν υπάρχει καν λόγος να τα δοκιμάσεις.
    Τα επίπεδα της τέστο, τα επηρεάζει. Αν τώρα εσύ είσαι 18χρονών, θα είσαι μια χαρά. Εγώ είμαι 35.
    Επίσης, μπορείς να τρώς κάθε μέρα γαρίδες και να πας μετά να τσεκάρεις την χοληστερίνη σου...

    Και δεν είναι συμβουλές, αλλά γνώμες από προσωπική εμπειρία...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 27-02-11 20:16 #38
    Προεπιλογή
    ειναι η καναβη

    πρωτεινη καναβης,


    η καναβη, ο ηλιοσπωρος, ο λιναροσπωρος κ ειδικα η σογια
    ειναι φυτοοιστρογονα

    το μπροκολο κ το συκωτι θα δυναμωσουν το κυτοχρωμα Ρ450 για να αυξηθει ο μεταβολισμος των οιστρογονων

    παιζετε με "επικινδυνα" πραγματα, καλυτερα να μη μου μεινει γραμμαριο μυ παρα να φαω τετοια πραγματα

    φατε οστρακοειδη ολη μερα 40 μερες αλλα απο τα παραπανω ισως να μην τα τρωγατε, εκτος κι αν ειστε ασιατες
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 27-02-11 21:14 #39
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GOMI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όσους ενδιαφέρονται, το θέμα της νηστείας το έχω ψάξει αρκετά και έχω καταλήξει στο εξής. Καταρχήν, την Σόγια την θεωρώ ως τελευταία λύση και αυτό λόγω του ότι επηρεάζει τα επίπεδα της τεστοστερόνης και αυτό είναι κάτι που σίγουρα δεν το θέλουν, ειδικά, όσοι ασχολούνται με βάρη. Ως προτεινόμενες λύσεις κατέληξα στις ακόλουθες.

    1) Από συμπλήρωμα πρωτεΐνης, υπάρχει σε βιολογικά πρωτεΐνη μαύρου ρυζιού ή ακόμα καλύτερα pea protein της now foods με αρκετά καλό προφίλ αμινοξέων και πλούσια σε αργινίνη.
    2) Επίσης, 100% φυτικά αμινοξέα από sci mentor, repair and rebuild (και όχι μόνο, απλά αυτά χρησιμοποιώ εγώ) τα οποία συνδυάζονται με τα γεύματα για αύξηση της βιολογικής τους αξίας. Επίσης bcaa πριν και μετά το γυμναστήριο.
    3) Κινόα, hemp seeds, κολοκυθόσπορος, κουκουναρόσπορος, λιναρόσπορος, ξηροί καρποί, όλα αυτά απο βιολογικά, τα οποία είναι αρκετά πλούσια σε πρωτεΐνη.
    4) Έξυπνοι συνδυασμοί τροφών όπως όσπρια με ρύζι. (ρεβυθόριζο, φακόριζο κλπ)
    5) 2- 3 φορές τη βδομάδα θαλασσινά, αλλά με μέτρο λόγω χοληστερίνης.

    Νομίζω με όλα τα παραπάνω, η διατροφή της σαρακοστής δεν έχει να ζηλέψει και πολλά από μια τυπική διατροφή με κρέας αυγά τυριά κλπ...
    Γνωρίζει κανείς άλλος, να μας πεί αν την έχει δοκιμάσει και γενικά εντυπώσεις?
    No money no
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 27-02-11 21:19 #40
    Προεπιλογή
    Πως είναι δυνατόν κάτι που προέρχεται απο αρακά να αποτελεί πλήρη πρωτεινή;
    Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
    Βλέπω και τα συστατικά (http://www.nowfoods.com/Products/Pro...ry/M102076.htm) και πάλι αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται!!!
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 27-02-11 22:29 #41
    Retired Officer
    Το avatar του χρήστη TheWorst

    Εγγραφή
    12-12-2010
    Μηνύματα
    5.059
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως είναι δυνατόν κάτι που προέρχεται απο αρακά να αποτελεί πλήρη πρωτεινή;
    Αυτό δεν το καταλαβαίνω.
    Βλέπω και τα συστατικά (http://www.nowfoods.com/Products/Pro...ry/M102076.htm) και πάλι αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται!!!
    Απο αρακα
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 28-02-11 10:39 #42
    Προεπιλογή
    Ακόμα ένα συμπληρωματικό για αυτή την περίοδο, ίσως να είναι και το τυρί σόγιας.
    Κάπου είχε πάρει το μάτι μου παλαιότερα αυτή την περίοδο ακόμα και κασέρι για τόστ απο σόγια, σε κάποιο σούπερ μάρκετ, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς.

    Ένα ερώτημα είναι αν και κατά πόσο είναι υγιεινό (έχω πολλές ενστάσεις για την σόγια, γενικότερα) και ένα δεύτερο που θα το βρείς μιας και μερικά προιόντα (όπως και τα μαύρα φασόλια που είναι σούπερ τροφή) δεν τα βρίσκεις καθόλου μα καθόλου εύκολα!
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 01-03-11 01:23 #43
    Προεπιλογή
    Ο συνδυασμός όσπρια - ρύζι είναι πολύ καλός, το κινόα, τα θαλασσινά επίσης είναι πηγή πρωτεϊνης, ε, θα παίξουν πολλοί ξηροί καρποί, ταχίνι και κάπως θα γίνει η δουλειά!!!
    Με μια αναζήτηση στο google θα βρείτε πολλές νηστίσιμες συνταγές. Αλλό βέβαια να τρως το κότοπουλο, τον τόνο σου κλπ. αλλά τι να κάνουμε...
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 01-03-11 10:29 #44
    Προεπιλογή
    Συμφωνώ Γιάννα.
    Και εγώ κάπως έτσι προσανατολίζομαι συν του οτι θα προσθέσω και λίγο τυρί σόγιας στο καθημερινό διαιτολόγιο.
    Δεν θα έχω ανάπτυξη αυτές τις ημέρες της Σαρακοστής, αλλά τουλάχιστον (θέλω να πιστεύω) δεν θα έχω και χάσιμο, οπότε είμαστε ΟΚ
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 01-03-11 12:31 #45
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panosss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα έχω ανάπτυξη αυτές τις ημέρες της Σαρακοστής,
    οχι αυτο φιιλε δεν ισχυει..μια χαρα θα παρεις οτι ειναι να παρεις απτις προπονες,μην σε ανυσηχει αυτο.μπορει οχι στο ιδιο βαθμο,αλλα κ παλι νταξ θα σαι..

    για την σογια κ τα ρεστα,οτι εγραψε ο aepiskeptis απο πανω,αν κ σε μικρες ποσοτητες τυριου που λες δε νομιζω να εχεις θεμα.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία