Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 16 έως 30 από 47
  1. 10-12-09 20:01 #16
    Το avatar του χρήστη flinstone

    Εγγραφή
    12-11-2009
    Περ.
    Αγία Γαλήνη
    Μηνύματα
    396
    Προεπιλογή
    [QUOTE=-beba-;121999]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πολύ καλό μου φαίνεται το πρόγραμμα αυτό.
    Θα το ξεκινήσω από την δευτέρα.
    Γάμπες δεν κάνω ποτέ. Είναι το δυνατό μου σημείο. Μάλλον επειδή περπατάω με ένταση είναι πολύ καλές χωρίς να τις έχω γυμνάσει ποτέ. Σε ευχαριστώ flinstone και καλή ξεκούραση σε σένα.
    μπωρει να ειναι το δυνατο σου σημειο αλλα μετα απο καιρο θα δεις τους μυρους σου να ειναι ποιο ωραιοι απο τις γαμπες σου και τοτε θα τρεχεις και δε θα φτανεις. γνωμη μου; γυμναζε τις γαμπες σου εστο και ελαφρα και θα με θυμιθεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-12-09 11:04 #17
    Προεπιλογή
    [QUOTE=flinstone;122095]
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων

    μπωρει να ειναι το δυνατο σου σημειο αλλα μετα απο καιρο θα δεις τους μυρους σου να ειναι ποιο ωραιοι απο τις γαμπες σου και τοτε θα τρεχεις και δε θα φτανεις. γνωμη μου; γυμναζε τις γαμπες σου εστο και ελαφρα και θα με θυμιθεις.
    ΟΚ. Θα εντάξω και τις γάμπες μου λοιπόν στο νέο πρόγραμμα. Από δευτέρα ξεκινάω δυναμικά με το νέο μου πρόγραμμα. Σε ευχαριστώ πολύ και καλό σαββατοκύριακο.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-12-09 11:16 #18
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο flinstone Εμφάνιση μηνυμάτων


    δευτ στηθος
    τριτη πλατη
    τεταρ ποδια
    πεμπ χερια
    παρασ ωμοι - (γαμπες προερετικα)
    σαββ παυση
    κυρ παυση
    Όχι κολλητά ώμους χέρια, κάνε μια ξεκούραση ανάμεσα για να βγει καλά οι προπόνηση και των δύο. Ή εναλλακτικά (αυτό που κάνω κι εγώ):
    Στήθος
    Πλάτη
    Κενό
    Χέρια
    Πόδια
    Ώμοι
    Κενό

    Αυτό θα σε βοηθήσει και στο να κρατάς την προπόνηση μέσα σε ένα χρονικό πλαίσιο που θες. Στοχεύεις σε αρκετά απομονωτικές ασκήσεις.
    Και δυνατή να είσαι κάπου μη το αφήνεις, ειδικά αν έχεις ύψος πάνω του μετρίου που τότε οι γάμπες είναι ακόμα πιο ζόρικες.
    Διατροφή συνεχίζεις εκείνη που είχες ποστάρει;
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-12-09 11:35 #19
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι κολλητά ώμους χέρια, κάνε μια ξεκούραση ανάμεσα για να βγει καλά οι προπόνηση και των δύο. Ή εναλλακτικά (αυτό που κάνω κι εγώ):
    Στήθος
    Πλάτη
    Κενό
    Χέρια
    Πόδια
    Ώμοι
    Κενό

    Αυτό θα σε βοηθήσει και στο να κρατάς την προπόνηση μέσα σε ένα χρονικό πλαίσιο που θες. Στοχεύεις σε αρκετά απομονωτικές ασκήσεις.
    Και δυνατή να είσαι κάπου μη το αφήνεις, ειδικά αν έχεις ύψος πάνω του μετρίου που τότε οι γάμπες είναι ακόμα πιο ζόρικες.
    Διατροφή συνεχίζεις εκείνη που είχες ποστάρει;
    Υψος πάνω του μετρίου? Εγώ? 1,55 μ είμαι σνιφ σνιφ..............

    Διατροφή κάνω αυτή που είχα ποστάρει. Εχω προσαρμοστεί τώρα σε αυτή τη διατροφή και είμαι ΟΚ και χάνω και λίπος.

    Ισως κάνω ώμους- χέρια συνεχόμενες μέρες γιατί ως τώρα τα έκανα μαζί και αυτό μου έβγαζε πολλά πριξίματα σε χέρια και ώμους. Δεν αναγνωριζα το είδωλό μου στους καθρέπτες. Μου άρεσε αυτό.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-12-09 11:40 #20
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο -beba- Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υψος πάνω του μετρίου? Εγώ? 1,55 μ είμαι σνιφ σνιφ..............

    Διατροφή κάνω αυτή που είχα ποστάρει. Εχω προσαρμοστεί τώρα σε αυτή τη διατροφή και είμαι ΟΚ και χάνω και λίπος.

    Ισως κάνω ώμους- χέρια συνεχόμενες μέρες γιατί ως τώρα τα έκανα μαζί και αυτό μου έβγαζε πολλά πριξίματα σε χέρια και ώμους. Δεν αναγνωριζα το είδωλό μου στους καθρέπτες. Μου άρεσε αυτό.
    Τη φτάνεις και δε τη φτάνεις την λαβή της τροχαλίας δηλαδή. Τα πρηξίματα για τα οποία μιλάς είναι παροδικά. Αν σου ανεβάζουν την ψυχολογία τόσο να το κρατήσεις έτσι. Πάντως αν δεις ότι κολλάς στα κιλά σε αυτό που κάνεις 2ο καλά θα κάνεις να το σπάσεις.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-12-09 11:51 #21
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη φτάνεις και δε τη φτάνεις την λαβή της τροχαλίας δηλαδή. Τα πρηξίματα για τα οποία μιλάς είναι παροδικά. Αν σου ανεβάζουν την ψυχολογία τόσο να το κρατήσεις έτσι. Πάντως αν δεις ότι κολλάς στα κιλά σε αυτό που κάνεις 2ο καλά θα κάνεις να το σπάσεις.
    Δεν την φτάνω την λαβή της τροχαλίας. Για να πιάσω τις λαβές ανεβαίνω με τα γόνατα στο καθισματάκι, τις πιάνω τις κατεβάζω και κάθομαι στο κάθισμα. Είναι αστείο. Μοιάζω με καρτούν όταν το κάνω αυτό, αλλά το έχω ξεπεράσει.

    Σαφώς και μου ανεβάζουν τηνψυχολογία τα πριξίματα αν και μετά από 2-3 ώρες επανέρχομαι στα φυσιολογικά μου επίπεδα.

    Σε κιλά δεν έχω κολλήσει. Μάλιστα όταν άλλαξα την διατροφή και έκοψα πατάτες, ρίζι κ.λ.π. πίστευα ότι δεν θα ανέβαζα κιλά τουλάχιστον για ένα μικρό διάστημα. Ομως ανέβασα. Ουάου. Νομίζω πως καλά πάω. Ο χρόνος θα μου το δείξει αυτό......
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-12-09 12:10 #22
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Μια κοπελιά, αναλόγου αναστήματος φαντάζομαι, στο γυμναστήριο που κάνει ένα μηχάνημα αντί για ανάποδο πεκ ντεκ για πλάτη, για να αναίβει στο κάθισμα (γιατί το κάθισμα πρέπει να είναι αρκετά ψηλά ώστε να μη γλιστράνε τα χέρια από τα μαξιλάρια, οπότε όσο πιο κοντός είσαι τόσο πιο ψηλά πρέπει να είναι) βάζει όλα τα κιλά (για να μη πέσει κάτω) και σκαρφαλώνει στα σίδερα που είναι πάνω τα μαξιλάρια και μετά φωνάζει κάποιον να έρθει να της βάλει τα κιλά της. Μοναδική εμπειρία αναρρίχησης σε ανάποδο πεκ ντεκ.

    Δυστυχώς στην τροχαλία υπάρχει ένα σίδερο από κάτω που πατάει και την φτάνει και δεν έχουμε άλλες τέτοιες όμορφες εμπειρίες.
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-12-09 12:28 #23
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Machiavelli Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια κοπελιά, αναλόγου αναστήματος φαντάζομαι, στο γυμναστήριο που κάνει ένα μηχάνημα αντί για ανάποδο πεκ ντεκ για πλάτη, για να αναίβει στο κάθισμα (γιατί το κάθισμα πρέπει να είναι αρκετά ψηλά ώστε να μη γλιστράνε τα χέρια από τα μαξιλάρια, οπότε όσο πιο κοντός είσαι τόσο πιο ψηλά πρέπει να είναι) βάζει όλα τα κιλά (για να μη πέσει κάτω) και σκαρφαλώνει στα σίδερα που είναι πάνω τα μαξιλάρια και μετά φωνάζει κάποιον να έρθει να της βάλει τα κιλά της. Μοναδική εμπειρία αναρρίχησης σε ανάποδο πεκ ντεκ.

    Δυστυχώς στην τροχαλία υπάρχει ένα σίδερο από κάτω που πατάει και την φτάνει και δεν έχουμε άλλες τέτοιες όμορφες εμπειρίες.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-12-09 13:08 #24
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Παρατηρήσεις:
    1)Για το στήθος αν θες βγάλε μια άσκηση και βάλε μια για άνω ίνες.
    2)Νομίζω έχεις αρκετές ασκήσεις για τετρακεφάλους,εγώ θα έβγαζα μια.
    3)Για πλάτη θα σου πρότεινα να έχεις ένα πρόγραμμα με ασκήσεις για:α)Άνοιγμα άνω ινών φτερών, β)Για "γέμισμα"[ρομβοειδείς μεγάλοι & Μικροί, Το "τρίο"] γ)Άνοιγμα κάτω ινών φτερών
    4)Για δελτοειδείς θα έβαζα: α) Μπροστινό, β)Μέσο, γ)Πίσω
    5)Για τρικέφαλους θα έβαζα τουλάχιστον 2 μια για το εξωτερικό κεφάλι και άλλη μια για μικρό & εσωτερικό.
    6)Για δικεφάλους θα έβαζα 3 ασκήσεις ή θα "έπαιζα" με την λαβή : α)Για εσωτερικές ίνες, β)Για εξωτερικές και γ)για βραγχιόχιο.

    Υ.Γ. Δεν έχω πολυκαταλάβει τελικά τι σπλιτ θα κάνεις.
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-12-09 13:42 #25
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρήσεις:
    1)Για το στήθος αν θες βγάλε μια άσκηση και βάλε μια για άνω ίνες.
    2)Νομίζω έχεις αρκετές ασκήσεις για τετρακεφάλους,εγώ θα έβγαζα μια.
    3)Για πλάτη θα σου πρότεινα να έχεις ένα πρόγραμμα με ασκήσεις για:α)Άνοιγμα άνω ινών φτερών, β)Για "γέμισμα"[ρομβοειδείς μεγάλοι & Μικροί, Το "τρίο"] γ)Άνοιγμα κάτω ινών φτερών
    4)Για δελτοειδείς θα έβαζα: α) Μπροστινό, β)Μέσο, γ)Πίσω
    5)Για τρικέφαλους θα έβαζα τουλάχιστον 2 μια για το εξωτερικό κεφάλι και άλλη μια για μικρό & εσωτερικό.
    6)Για δικεφάλους θα έβαζα 3 ασκήσεις ή θα "έπαιζα" με την λαβή : α)Για εσωτερικές ίνες, β)Για εξωτερικές και γ)για βραγχιόχιο.

    Υ.Γ. Δεν έχω πολυκαταλάβει τελικά τι σπλιτ θα κάνεις.
    Θέλουν πολύ μελέτη αυτά που μου γράφεις. θα τα μελετήσω το βραδάκι. Εχω και ένα βιβλίο που εχει αναλυτικά όλες τις μυικές ομάδες και τις ασκήσεις για κάθε ομάδα. Σε ευχαριστώ πολύ.
    Σπλίτ εννοείς την μέρα που κάνω οφ?
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-12-09 13:45 #26
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Όχι, σπλιτ εννοώ το πως θα χωρίσεις τις μυικές που θες να "παίζεις" την εβδομάδα και μέσα πως και που τοποθετείς την αερόβια.
    Τίποτα !

    Υ.Γ. 1)Σύμφωνα με αυτά που σου λέω, αν δεις ότι θες να προσαρμόσεις κάτι στο πρόγραμμα σου, πες μου να σου πω και τιπς.
    2)http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?t=1156
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-12-09 14:06 #27
    Προεπιλογή
    Αερόβια κάνω μέρα παρά μέρα γύρω στις 6.30 το πρωί.
    Προπόνηση πάω απόγεμα μετά τις 4.00 συνήθως.

    Οσον αφορά το πρόγραμμα έχω λίγο προβληματιστεί.
    Ως τώρα έκανα πέντε φορές την βδομάδα προπόνηση με ένα πρόγραμμα τριών ημερών το οποίο μόλις τέλειωνε το ξεκινούσα από την αρχή.Φαίνεται στο πρώτο ποστ.
    Τώρα μέσα από αυτό το τόπικ κατέληξα να αποφασίσω να κάνω το εξής
    Δευτέρα - στήθος
    Τρίτη - πλάτη
    Τετάρτη - πόδια
    Πέμπτη - χέρια
    Παρασκευή - ώμους - γάμπες
    Σαββατο και Κυριακή οφ.
    Ισως βέβαια να κάνω οφ την τετάρτη και το σάββατο προπόνηση. Ειδομεν.

    Θα μελετήσω και αυτά που μου έγραψες στο προηγούμενο ποστ και θα άλλάξω κάποιες ασκήσεις.

    Το ζήτημα είναι ότι έχω συνηθήσει σε κάθε προπόνηση να κάνω
    κοιλικούς + ραχιαίους και δύο μυικές ομάδες π.χ. στήθος+πόδια ή ώμοι+χέρια και μάλλον το νέο πρόγραμμα θα μου φανεί πολύ "τεμπέλικο".
    Δεν ξέρω.............................Μετά σκέφτομαι πως με το παλιό μου πρόγραμμα είδα μεγάλες αλλαγές στο σώμα μου γιατί να το αλλάξω?
    Αλλοτε πάλι σκέφτομαι πως πρέπει να αλλάζω το πρόγραμμα και τις ασκήσεις που κάνω για να γυμνάζονται οι μύες από διαφορετικές γωνίες.
    Τι να πώ...................μπερδεύτηκα.

    Κατατοπιστικότατο το άρθρο. Σε ευχαριστώ.
    Νους υγιής εν σώματι υγιή
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-12-09 14:40 #28
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων

    6)Για δικεφάλους θα έβαζα 3 ασκήσεις ή θα "έπαιζα" με την λαβή : α)Για εσωτερικές ίνες, β)Για εξωτερικές και γ)για βραγχιόχιο.
    Διαχωρίζονται οι ασκήσεις εξωτερικών και εσωτερικών ινών του δικεφάλου; Αν θες ανάφερε μερικές ανά κατηγορία.
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-12-09 20:56 #29
    The Researcher
    Το avatar του χρήστη The Rock

    Εγγραφή
    28-08-2009
    Περ.
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.553
    Προεπιλογή
    Είναι καθαρά θέμα λαβής αν μιλάμε γαι μπάρες και είναι θέμα γωνίας & κλίσης αν μιλάμε για αλτήρες.

    Μπέμπα δεν σημαίνει ότι πρέπει να με ακούσεις .. μια πρόταση έκανα .
    Αν θες να παίξεις έτσι θα σου πρότεινα μια μεγάλη ομάδα-μια μικρή -μεγάλη-μικρή
    The last three or four reps is what makes the muscle grow. This area of pain divides the champion from someone else who is not a champion. That's what most people lack, having the guts to go on and just say they'll go through the pain no matter what happens.
    Arnold Schwarzenegger
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 12-12-09 00:16 #30
    Banned
    Εγγραφή
    08-09-2009
    Μηνύματα
    1.801
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The Rock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καθαρά θέμα λαβής αν μιλάμε γαι μπάρες και είναι θέμα γωνίας & κλίσης αν μιλάμε για αλτήρες.
    Παράδειγμα; Ένα για μπάρα και ένα για αλτήρες αν δεν σου κάνει κόπο.
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία