Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: 3 ή 6 Γευματα ?

Ψήφισαν
393. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • 3 Γευματα

    79 20,10%
  • 6 Γευματα

    314 79,90%
Σελίδα 5 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 75 από 589
  1. 11-07-11 14:16 #61

    Εγγραφή
    24-11-2009
    Περ.
    attiki
    Μηνύματα
    1.748
    Προεπιλογή
    Υπαρχει σε καποιο αρθρο με μελετες που αποδεικνυει οτι με τα 6 γευματα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα στα αποτελεσματα της γραμμωσης;.Σορυ αν το εχει αναφερει καποιος και δεν το ειδα.Και εγω 6 γευματα κανω αλλα το κανω καθαρα γιανα ειμαι χορτατος ολη την ωρα και να ελεγχω τις ποσοτητες καλυτερα.
    to soma einai ypalilos toy myaloy
    Απάντηση με παράθεση
     

  2. 11-07-11 14:26 #62
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Creative Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ φίλε μου ευχαριστώ, απλά ήθελα να ακούσω και μια άλλη γνώμη γιάτι στο παρακάτω ποστ ο BRaWNy παλιότερα λέει οτι τα 3 γεύματα έχουν αρκετά αρνητικά.
    δυστυχως αυτο που γραφει ειναι εντελως λαθος.

    "Ίσα ίσα που τα επίπεδα ινσουλίνης θα είναι ισορροπημένα στο σωμα, λόγω των πολλών και συχνών γευμάτων, ασχέτως με το τι τρως.
    Αντίθετα, το να κάνεις αραιά γεύματα ανεβάζει τα επίπεδα ινσουλίνης απότομα και αυτό μετέπειτα σε κάνει να είναι και κάποιες στιγμές πάρα πολύ χαμηλά."

    κοιτα πως παει. 3 γευματα θα δωσουν 3 μεγαλες κορυφες, 6 μικρα θα δωσουν 6 μικρες. Αν τα γευματα ειναι μικτα, δεν ανεβαζουν τοσο, οσο νομιζει ο κοσμος.
    Επισης, τα επιπεδα ινσουλινης δεν πεφτουν πολυ χαμηλα, Τι εννοει πολυ χαμηλα? Ετσι οπως το εννοει, θελει νηστεια 3 μερες, 72 ωρες για την ακριβεια.
    Επιπελον, ΤΕΦ thermic effect of food, ποσοτητα ενεργειας δαπανατι για τη χωνευση. 3χ1000χ10%(για μικτα γευματα)=300, 6χ500χ10%=300 βλεπεις καμια διαφορα.


    Ολα τα υπολοιπα που γραφει βασιζονατι σε μυθους περι 30γρ, μειωση του μεταβολισμου κτλ. Με ολο το σεβασμο στο μελος Βραουνι μια που δεν ειναι κι εδω να απαντησει το ολο μηνυμα ειναι βρο science στα καλυτερα της.
    Παραβιαζει ερευνες, 1-2 νομο θερμοδυναμικης, και δωσε.

    πηγες (με προχειρη αναζητηση)
    http://www.wannabebig.com/diet-and-n...a-single-meal/
    http://www.ampedtraining.com/2009/ha...-to-understand
    http://alanaragon.com/carbs-fat-friends-after-all.html
    http://www.alanaragon.com/bodybuildi...ne-norton.html
    http://user210805.websitewizard.com/...R-Jan-2008.pdf
    http://www.leangains.com/2011/06/is-...r-for-fat.html

    http://www.bodyrecomposition.com/mus...-recovery.html

    A properly placed pre-exercise meal will keep insulin more than sufficiently elevated even after your training bout is over.
    To put things into perspective, a regular solid meal can elevate insulin anywhere from 4-8 times fasting levels depending on size,
    and keep it elevated for a few hours. As little as 6 g of essential amino acids plus 35 g sucrose taken immediately pre-exercise can
    keep insulin elevated to roughly 4 times fasting levels an hour AFTER 40-50 minutes of resistance training.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 11-07-11 στις 17:14
    Απάντηση με παράθεση
     

  3. 11-07-11 15:22 #63
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    καπου ειχα διαβασει τα θετικα και τα αρνητικα των 6 και των 3ων γευματων. οπου τα 3 γευματα ειχαν περισοτερα αρνητικα αποτι θετικα σε σηγκρηση με τα 6.,

    εγω δοκιμασα 2-3 μηνες να κανω 3 γευματα και απελπιστικα απο τα αποτελεσματα.
    δεν το ξανακανω αυτο το λαθος με τιποτα.
    Απάντηση με παράθεση
     

  4. 11-07-11 15:35 #64
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπου ειχα διαβασει τα θετικα και τα αρνητικα των 6 και των 3ων γευματων. οπου τα 3 γευματα ειχαν περισοτερα αρνητικα αποτι θετικα σε σηγκρηση με τα 6.,

    εγω δοκιμασα 2-3 μηνες να κανω 3 γευματα και απελπιστικα απο τα αποτελεσματα.
    δεν το ξανακανω αυτο το λαθος με τιποτα.
    τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
    τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?
    Απάντηση με παράθεση
     

  5. 11-07-11 15:36 #65
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wonderboy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει σε καποιο αρθρο με μελετες που αποδεικνυει οτι με τα 6 γευματα εχουμε καλυτερα αποτελεσματα στα αποτελεσματα της γραμμωσης;.Σορυ αν το εχει αναφερει καποιος και δεν το ειδα.Και εγω 6 γευματα κανω αλλα το κανω καθαρα γιανα ειμαι χορτατος ολη την ωρα και να ελεγχω τις ποσοτητες καλυτερα.
    ναι υπαρχουν αρκετα αρθρα που δειχνουν οτι με 6 γευματα εχασαν λιγοτερη μυικη μαζα απ οτι με 3 ή με 2.

    Σε 2 απο αυτα η διαιτα ηταν calorie restriction με τις μισες ή/κ λιγοτερες θερμιδες απο αυτες της συντηρησης.
    Σε κατι αλλες τους ειδαν μονο ροφηματα.

    Εν κατακλειδι, αν θες να κατεβεις για αγωνες κανε ο,τι κανουν ολοι οσοι κατεβαινουν σε αγωνες, αφου δουλευει τοσα χρονια γιατι να το αλλαξεις.
    Αν θες απλα να γραμμωσεις για το καλοκαιρι, 10 γευματα, 2 γευματα, 3 γευματα.
    Η θερμοδυναμικη δεν παραβιαζεται, θες να εχεις μεταβολη στη συνολικη σου ενεργεια ή θα μειωσεις τη θερμοτητα (τροφη που τρως) ή θα αυξησεις το εργο ή θα βρεις μια ισορροπια μεταξυ τροφης και σωματικης δραστηριοτητας που να σου δινει ελειμμα. Και παρεχωντας αρκετο ερεθισμα θα κρατησεις μυικης μαζα χανοντας λιπος.
    Απάντηση με παράθεση
     

  6. 11-07-11 15:38 #66
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
    τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?
    τα αποτελεσματα θα ειναι τα ιδια αν μετραει θερμιδες, αν, αν, αν.

    καποιοι ανθρωποι πρεπει απλα να τρωνε πιο συχνα απο αλλους.

    και ο καθενας ας κανει ο,τι ειναι καλυτερο για αυτον

    παραδειγμα αλλοι ανθουν υπο κετωση, αλλοι πεφτουν κατω

    αλλοι κανουν νηστικοι προπονηση, αλλοι λιποθυμουν.

    βεβαια, αν μου πεις δε τρωνε τα ιδια κτλ, αν τους ελεγξουμε αυστηρα, δε θα εχουν διαφορα.
    εεε τοτε
    biochemical individuality
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aepiskeptis : 11-07-11 στις 15:41
    Απάντηση με παράθεση
     

  7. 11-07-11 15:42 #67
    Το avatar του χρήστη tolis93

    Εγγραφή
    19-04-2011
    Περ.
    biggini bottom
    Μηνύματα
    5.948
    Προεπιλογή
    αν επρεπε να μοιρασω 2600 θερμιδες σε 3 γευματα τη καναμε...6 γευματα σαφως!!!
    keep your eyes to the sky but your feet on the ground
    rep till u black out

    and if love could change the course of fate...these nights...we move mountains...
    Απάντηση με παράθεση
     

  8. 11-07-11 15:47 #68
    Προεπιλογή
    οριστε ^^ πολυ ωραιο παραδειγμα

    αλλος μπορει να πει 1000 στο πρωινο 1600 μεταπροπονητικα

    αλλος μπορεις να πει 800 πρωινο 800 μεσημερι (προ προπονητικα), 1000 μεταπροπονητικα

    κτλ βλεπεις Τερατακι...

    εγω θα ελεγα 600 (προ) 2000 (μετα)....

    περι ορεξεως
    Απάντηση με παράθεση
     

  9. 11-07-11 17:30 #69
    Το avatar του χρήστη Kostas95

    Εγγραφή
    02-07-2011
    Περ.
    Πάτρα
    Μηνύματα
    559
    Προεπιλογή
    εγω παντως κανω 5γευματα την ημερα
    Απάντηση με παράθεση
     

  10. 11-07-11 18:02 #70
    Προεπιλογή
    εγω παντως εχω κανει και 10 γευματα για πολυ καιρο...το συμπερασμα ηταν οτι επειδη ολη μερα ετρωγα υδατανθρακες νυσταζα....και σιγουρα χωνευα....παντως οντως ο μεταβολισμος μαλλον κινιοταν πιο γρηγορα...με βαση τη θερμοδυναμικη που λει και ο αεπισκεπτης ολη μερα ενιωθα οτι εκαιγα και εσταζα...
    η δυναμη φερνει ογκο,ο ογκος δεν φερνει δυναμη...every safe movement for the muscles is totallly uselles..,the rest is for the dead people,do your exercises like hell to see heaven...only the strongest will survive...train ONLY insane...and all the people wants to be bodybuilderw,but nobody wants to lift big weights..so wake up,go to gym,pick a heavy ass weight and lift it untill death....power roules...
    Απάντηση με παράθεση
     

  11. 11-07-11 18:20 #71
    Retired Mod
    Το avatar του χρήστη giannis64

    Εγγραφή
    25-04-2008
    Περ.
    kavala
    Μηνύματα
    19.241
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
    τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?
    καλα εσυ ετσι να λες. αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις μια διατροφη με πολλες θερμιδες θελω να την ποσταρεις να την δω.

    οσο για το που ειδα εγω διαφορα? με τα 3 γευματα λιποσα του θανατα, και με τα 6 ημουν σε πολυ καλητερη κατασταση.
    ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση.
    Απάντηση με παράθεση
     

  12. 11-07-11 18:30 #72
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giannis64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα εσυ ετσι να λες. αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις μια διατροφη με πολλες θερμιδες θελω να την ποσταρεις να την δω.

    οσο για το που ειδα εγω διαφορα? με τα 3 γευματα λιποσα του θανατα, και με τα 6 ημουν σε πολυ καλητερη κατασταση.
    ιδιες θερμιδες ιδια προπονηση.
    Μα αν δε κανω λαθος επιπλεον γευματα ισον επιπλεον πεψη του ογανισμου ισον επιπλεον καυση αρα...........
    Απάντηση με παράθεση
     

  13. 11-07-11 18:32 #73
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο terataki Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα αποτελεσματα θελεις δεν θελεις ειναι ιδια ειτε 234 γευματα ειτε 3.
    τωρα απο που το καταλαβες εσυ οτι ειχες απεπλιστικα αποτελεσματα?
    τερατακι, εσυ δεν ησουν που τα μελη σε κατηγορουσαν πως ειχες ανεβασει μουφα φωτο?
    Απάντηση με παράθεση
     

  14. 11-07-11 20:31 #74
    Το avatar του χρήστη tasos2

    Εγγραφή
    17-02-2010
    Περ.
    Athens
    Μηνύματα
    3.315
    Προεπιλογή
    Kι εγω παντως οταν ειχα συμπτυξει τα γευματα μου σε λιγοτερα αλλα τρωγοντας τα ιδια συνολικα λιπωνα πιο ευκολα και εκανα και φουσκωμα στην κοιλια.
    Παντως οσον αφορα τους μυς ή την δυναμη στο γυμναστηριο ημουν μια χαρα και εβαζα και μυς κανονικα

    My Records:
    Bench Press: 130kg
    Squat:6x100kg(game over)
    Απάντηση με παράθεση
     

  15. 11-07-11 21:25 #75
    Moderator
    Το avatar του χρήστη beefmeup

    Εγγραφή
    15-03-2010
    Περ.
    ZeroTolerance
    Μηνύματα
    27.772
    Προεπιλογή
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GREEK POWER Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα αν δε κανω λαθος επιπλεον γευματα ισον επιπλεον πεψη του ογανισμου ισον επιπλεον καυση αρα...........
    οχι φιλε οι καυσεις δεν αλλαζουν.
    αν θες 3000 θερμιδες μεσα στην μερα,ειτε κανεις 3 γευματα ειτε 13 αν δεν ξεφυγεις απο τις 3000 οι καυσεις ειναι ιδιες.
    το ποσταρε κ απο πανω ο aepiskeptis κ ειναι κατι που ισχυει..
    Απάντηση με παράθεση
     

Σελίδα 5 από 40 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία